Stanley

IvaP
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Stanley

06 Sep 2020, 19:42

Včera jsem krájela švestky na sušení a minimálně třetina měla přirostlé pecky, v jiných letech měly ulomené špičky pecek. Nejsem znalec, takže se ptám, jestli je to obecně vlastnost této odrůdy a nebo jestli tomu stromu něco nechybí. Je starý necelých dvacet let, zasazený v těžké půdě "červenici".
U Přerova, 270 m.n.m.
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Stanley

07 Sep 2020, 08:46

Vlastnost této odrůdy to nebude, včera jsem utrhl pár popraskaných po dešti a pecka šla v pohodě vykroutit. Na některé měkčí švestce sice zůstal malý kousek dužiny, ale bylo to zanedbatelné. Jinak chuťově výborné pološvestky.
IvaP
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Stanley

07 Sep 2020, 08:54

roman napísal:
07 Sep 2020, 08:46
...pecka šla v pohodě vykroutit. Na některé měkčí švestce sice zůstal malý kousek dužiny...
Toto je přesný popis, takže asi to bude vlastnost :( . Do bečky to asi nevadí, ale my jsme v podstatě abstinenti a švestky sušíme, takže je to dost oštara, když se musí třetina pecek vyřezávat. Asi půjde do udírny.
U Přerova, 270 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Stanley

07 Sep 2020, 08:58

První švestku Stanley jsem zasadil před 43 lety, ano, už tehdy se u nás prodávala. Z okolí se sousedé chodili dívat na ty větve obalené velikými plody.
Nicméně chuť byla hodnocená tak daleko za pravými švestkami, že do kvasu jsme se je neodvážili přidat.
Za ty roky se hodnocení chuti švestek změnilo a jsme daleko tolerantnější. Stanley většina pěstitelů slivoní považuje - a já, přiznám se, taky - za jednu z těch chutnějších.
Odlučitelnost dužiny od pecky může být odrůdová vlastnost (např. durancií), ale u Stanley tomu tak není. U ní by měla být pecka odlučitelná. Vliv má počasí v daném roce, u některých odrůd i latentní infekce PPV. Každopádně bych po jedné sezóně neposílal strom do udírny.
IvaP
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Stanley

07 Sep 2020, 09:37

Ono se to opakuje, asi máte pravdu, že má vliv počasí. V těch předchozích suchých letech problém s odlučitelností takový nebyl, zato se lámaly ty konce pecek (a poté někomu i zuby). Asi ji zatím necháme, totálně se nám polámal jiný strom, neznám odrůdu, i když byly větve podepřené, tak nevydržely.
U Přerova, 270 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Stanley

07 Sep 2020, 09:41

Vroubovaný Stanley do "místní virózní" tady v teplejší oblasti je nadprůměrně chuťově, i co se zdravotního stavu týče, dobrá pološvestka, až jsem uvažoval o tom, že vysadím samostatný stromek této odrůdy. Pecka se od dužniny odděluje dobře. Značný problém s oddělitelností je letos u Hanity, kde na pecce pevně ulpívá polovina dužniny. Je to žřejmě vlivem ročníku, protože je to stejné na dvou odlišných lokalitách.
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Stanley

08 Sep 2020, 16:13

On to asi nikdo nerozsoudí. Je pravda, že počasí v daném roce se na chuti ovoce a kvalitě jeho dužiny projeví významně. Patrné to bylo např u broskvoní, ty nejranější odrůdy kvůli studenému červnu chutnaly špatně, ty pozdnější stihly zesládnout. Podobné to bylo i u švestek, ale jen některých. Další skutečností je, že většina lokalit je zasažená šarkou a ať si to přiznáme nebo ne, starší stromy budou až na výjimky infikované. Za tolerantní odrůdy se obecně považují ty, které nemají typické projevy na plodech - zhrublá slupka, pod ní tvrdá, kyselá na pecce lpící nechutná dužina. Jenže ona se ta šarka u tolerantů zřejmě projevuje nejen pouhými skvrnami na listech, ale i jistými plodovými znaky - ztrátou velikosti, sladkosti, aromatu, třebaže švestky vypadají napohled zdravé. A aby to nebylo tak jednoduché, tlak choroby PPV se v jednotlivých letech značně liší, a to u každé odrůdy jinak. Rozlišit tak, co je odrůdová vlastnost, za co může počasí a co je projevem virózy, tak může být neřešitelné.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Stanley

08 Sep 2020, 20:34

Dnes jsem sklízel na zahradě jeden strom místní všudypřítomné (asi odvozenina od Domácí), která roste všude na mezích, mezi poli, vždy s PPV a letos je bez projevů šarky na listech i na plodech, navíc plody letos velmi dobré kvality. Na ostatní stromy této "odrůdy" jsem zatím nekoukal, ale tohle mě mile překvapilo.
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Stanley

09 Sep 2020, 14:02

Pamatuju z dob, kdy mi na zahradě rostlo pár Domácích, že když bylo na jabloních hodně strupovitosti, švestky byly celkem čisté. A naopak, v suchých teplých letech byla krásná jablka a krabaté švestky.
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Stanley

22 Sep 2020, 12:49

Stanley u nás začíná dozrávat v druhé polovině září a ani letos mě nezklamal svou chutí a velikosti plodů.
IMG_20200922_082802_HDR.jpg
IMG_20200921_122950_HDR.jpg
Napísať odpoveď