Lipnická

Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Lipnická

28 Okt 2021, 14:12

Jestli můžu využít tohle téma, jak se pak roubují boční větve cca 3-4 cm silné? Dá se roub nahoru a dolů, nebo se dají proti sobě z boků? Nebo stačí pro zahojení jeden?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

28 Okt 2021, 20:28

Tak jsem to nakonec udělal. Email p. Chovancovi:
Zdravím.

A úvodem bych chtěl jako peskař, Vám vyjádřit Úpřimnou soustrast k Čertíkovi.
(V poslední době nás to potkalo 2x taky).
*
Ale proč Vám píšu:
Na zahradnických forech, zahrada.cz, a nyní taky zahrada online, možná i jinde, ale to nevím, kde byli někteří vyštváni se Lipnická celkem dost řeší.

Mohl byste prosím něco napsat, přečíst si to tam?
Nejlépe asi na viewtopic.php?f=15&t=570&p=17903#p17903

*
Já Lipnické fandil, fandím ji pořád, ale zkušenosti s ní podle čtení a zkušenosti přispívatelů těch dvou uvedených for nejsou dobré.
*
(Třeba si vzpomenete, jak jsem kdysi na zahradě.cz napsal: "Běda Vám p. Chovanče, jak mi to neporoste a nebude se mi to líbit").
Či něco podobného.

Ale bylo to v té době myšleno jen jako ftípek, asociace na nějakou hlášku.
*
Chtěl bych Vás proto poprosit, jak budete mít čas, aby jste pročetl a něco tam nám napsal. viewtopic.php?f=15&t=570

Osobně té Lipnické věřím a myslím, že by byla škoda ji takhle zatratit.


Budu se těšit a beztak i jiní z fora na Vaši odpověď.

P.S. Text toho emailu jsem na forum dal.
Ale Vaši případnou osobní odpověď samozřejmě bych nezveřejnil. Anebo jen po Vašem povolení.

Ať se Vám daří a předem děkuji, děkujeme, za jakoukoliv odpověď nebo reakci.

Rafael.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Lipnická

28 Okt 2021, 20:37

Jitka napísal:
28 Okt 2021, 14:12
Jestli můžu využít tohle téma, jak se pak roubují boční větve cca 3-4 cm silné? Dá se roub nahoru a dolů, nebo se dají proti sobě z boků? Nebo stačí pro zahojení jeden?
3cm průměr větve bych dal roub nahoru a dolů. U 4cm jeden nahoru a 2 rouby do boku, pod úhlem asi 120°.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

28 Okt 2021, 22:57

roman napísal:
28 Okt 2021, 20:37
Jitka napísal:
28 Okt 2021, 14:12
Jestli můžu využít tohle téma, jak se pak roubují boční větve cca 3-4 cm silné? Dá se roub nahoru a dolů, nebo se dají proti sobě z boků? Nebo stačí pro zahojení jeden?
3cm průměr větve bych dal roub nahoru a dolů. U 4cm jeden nahoru a 2 rouby do boku, pod úhlem asi 120°.
Asi bych to udělal podobně. U 3 cm větve jádroviny a dostatečně silného roubu bych se nebál dát jen jeden (nahoru, samozřejmě). U peckoviny oba.
Osvědčilo se mi dát jeden roub nahoru a na ty ostatní použít dočasné rouby ze stejného - přeroubovávaného stromu. Po zahojení rány se odstraní. Začal jsem s tím, když nebylo dost roubů.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

28 Okt 2021, 22:57

Rafael napísal:
28 Okt 2021, 20:28
Tak jsem to nakonec udělal. Email p. Chovancovi:
Zdravím.

A úvodem bych chtěl jako peskař, Vám vyjádřit Úpřimnou soustrast k Čertíkovi.
(V poslední době nás to potkalo 2x taky).
*
Ale proč Vám píšu:
Na zahradnických forech, zahrada.cz, a nyní taky zahrada online, možná i jinde, ale to nevím, kde byli někteří vyštváni se Lipnická celkem dost řeší.

Mohl byste prosím něco napsat, přečíst si to tam?
Nejlépe asi na viewtopic.php?f=15&t=570&p=17903#p17903

*
Já Lipnické fandil, fandím ji pořád, ale zkušenosti s ní podle čtení a zkušenosti přispívatelů těch dvou uvedených for nejsou dobré.
*
(Třeba si vzpomenete, jak jsem kdysi na zahradě.cz napsal: "Běda Vám p. Chovanče, jak mi to neporoste a nebude se mi to líbit").
Či něco podobného.

Ale bylo to v té době myšleno jen jako ftípek, asociace na nějakou hlášku.
*
Chtěl bych Vás proto poprosit, jak budete mít čas, aby jste pročetl a něco tam nám napsal. viewtopic.php?f=15&t=570

Osobně té Lipnické věřím a myslím, že by byla škoda ji takhle zatratit.



Budu se těšit a beztak i jiní z fora na Vaši odpověď.

P.S. Text toho emailu jsem na forum dal.
Ale Vaši případnou osobní odpověď samozřejmě bych nezveřejnil. Anebo jen po Vašem povolení.

Ať se Vám daří a předem děkuji, děkujeme, za jakoukoliv odpověď nebo reakci.

Rafael.
:thumbup:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

08 Dec 2021, 13:01

Pan Chovanec se ozval. Dlouhé, podrobné a vysoce odborné psaní pokud mohu posoudit.
A odkázal na toto:
https://zahradnictvichovanec.cz/272-nav ... oc-neplodi
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

08 Dec 2021, 13:09

Rafael napísal:
08 Dec 2021, 13:01
Pan Chovanec se ozval. Dlouhé, podrobné a vysoce odborné psaní pokud mohu posoudit.
A odkázal na toto:
https://zahradnictvichovanec.cz/272-nav ... oc-neplodi
K tomu odkazu: žiadne nové argumenty, len opakovanie už povedaných starých (= "na vine je všetko možné, len nie odroda". Obzvlášť tie "špatné počty" sú 'argument' ťažkého kalibru...). Lipnickú pestujú aj skúsení záhradkári, ktorí nie sú žiadni greenhorni ani hlupáčikovia. A nejde im to a sú s ňou nespokojní. Ale hlavne že pani Jiřina Bohdalová bola spokojná, to je podstatné 🤔.
(P.S.: keby 'autor' odrody na rovinu uviedol, že Lipnická je slivka s veľmi neskorým nástupom do plodnosti, nižšou rodivosťou a drobnejšími plodmi, ktorú treba pestovať na slabšie rastúcich podpníkoch a nie na myrobaláne - tak nepoviem pol slova a ešte ocením jeho férovosť). IH
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Lipnická

08 Dec 2021, 14:53

No o zahradnictví chovanec mám jisté odborné pochybnosti. Co si myslet o zahradnictví, které nabízí kromě sloupovitých jabloní i sloupovité hrušně a sloupovité třešně. Citováno z jeho inzerátů v Zahrádkáři. Jde mu hlavně o prodej za každou cenu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

08 Dec 2021, 17:22

Svoji misi Lipnická splnila. Tisíce prodaných stromků, úspěšný prodejce, nespokojený zákazník. Všechno se povést nemusí, ale přiznat by to mohl.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

08 Dec 2021, 20:49

Pro větší autenstičnost posílám skeny a ne zkopírovaný text.
(A taky by se kopírováním ztratilo tučné písmo a nijak jsem nechtěl pak do toho zasahovat).
Snad ty skeny bude čitelné.
0.jpg
2.jpg
2.jpg (179.34 KiB) 1944 zobrazení
3.jpg
3.jpg (159.94 KiB) 1944 zobrazení
4.jpg
4.jpg (96.74 KiB) 1944 zobrazení
A snad jsem ty skeny umístil správně a přejmenovávat je se mi už nechce.
*
Jinak nemůžu vůbec o Lipnické nijak rozumovat protože ji nemám. Sice jsem ji kdysi moc chtěl, čekal jsem až bude na myrobalánu a pak už ze zdravotních důvodů a neschopnosti...

Já jen, že p. Chovancovi věřím. Skoro bezmezně.
*
A teď do mně a do něj...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď