Lipnická

PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Lipnická

08 Dec 2021, 21:04

Proč do Vás, zveřejnil jste originál stanovisko pana Chovance a každý si může vytvořit svůj názor. Fakt je , že dobrých a bezproblémových švestek asi moc není. Bohužel.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Lipnická

08 Dec 2021, 21:09

PepaS napísal:
08 Dec 2021, 14:53
No o zahradnictví chovanec mám jisté odborné pochybnosti. Co si myslet o zahradnictví, které nabízí kromě sloupovitých jabloní i sloupovité hrušně a sloupovité třešně. Citováno z jeho inzerátů v Zahrádkáři. Jde mu hlavně o prodej za každou cenu.
Prodejci využívají slovíčkaření a to, že ten termín asi není patentovaný. Když ne sloupovité, tak to jsou sloupové, sloupcové nebo sloupcovité.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

08 Dec 2021, 21:14

Pán Chovanec by asi najlepšie spravil, keby sa už nevyjadroval. To čo točí dokola (foto) o nesprávnom reze sú iba 'kaleráby' - v diskusii o Lipnickej jej pestovatelia jasne uvádzali, že radikálneho rezu sa vyvarovali, resp. rez úplne vynechali. A nič... Inak medzi nami - úroda 60-80kg sliviek zo 16-ročného stromu je ťažký podpriemer...
Záverom: bol by som rád, keby nie všetci priebežne sklamaní pestovatelia riešili problém s Lipnickou radikálne (sekera-pílka-rýľ-krompáč), ale aby aspoň niektorí vydržali. Aby sme sa to dozvedeli - možno táto odroda potrebuje iba viac času, aby ukázala svoje prednosti. Otázkou je, či vôbec, a ak áno, tak koľko času. Pestovať dlhé roky v záhrade strom iba na drevo si nie každý môže dovoliť... IH

Screenshot_20211208-205854_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

08 Dec 2021, 21:32

Pan Chovanec je v tom nevinně. Reagoval jen na můj email a dal svolení k jeho zveřejnění tady!
Nic víc, nic míň v tom není.
*
A asi jsem to neměl dělat...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

08 Dec 2021, 22:01

Rafael napísal:
08 Dec 2021, 21:32
Pan Chovanec je v tom nevinně. Reagoval jen na můj email a dal svolení k jeho zveřejnění tady!
Nic víc, nic míň v tom není.
*
A asi jsem to neměl dělat...
Pán Rafael, Vy ste urobili dobre, bohužiaľ sme sa ničoho nového nedočkali. Vy ste v tom nevinne a nikto Vám nič nevyčíta.
Keď som napísal, že by bolo najlepšie, keby sa pán Chovanec už nevyjadroval, myslel som tým len to, že stále tvrdošijne opakuje svoje pseudoargumenty - nielen v tomto prípade, ale prakticky vo všetkých svojich reakciách aj v minulosti. Ani najmenší náznak toho, že by aspoň časť problému mohla väziť aj v nie práve ideálnych pestovateľských vlastnostiach jeho odrody. Argument, že "predal všetky stromky", je v tomto prípade irelevantný. Keďže problém s neskorou a mizernou rodivosťou Lipnickej udávajú prakticky VŠETCI amatérski pestovatelia, tak by sa nad tým mohol trochu zamyslieť. Rovnako nad referovaním malej veľkosti plodov a sklamania z chuti. Cukornatosť nie je všetko. Asi sa zhodneme, že napr. taký dr.Vysloužil zrejme slivky vie pestovať. Alebo pán s nickom Geronimo na 'starom' totáčfóre, skúsený expert na kôstkoviny. Ten si (na rozdiel od diplomacie dr.Vysloužila) v súvislosti s Lipnickou servítku pred ústa nedával. Pre pána Chovanca sú to "pomluvy". Ale čo ak je to realita ? Aby som to zhrnul: ja pána Chovanca nepoznám a slivku Lipnickú som si nekúpil ani nekúpim. Nič osobné proti nemu nemám, ale nepáči sa mi jeho postoj, ktorý zaujíma voči ľuďom, ktorí si od neho stromky kúpili a sú z nich sklamaní. Tento svoj názor mám právo vyjadriť, čo som aj učinil. Nemusí každý súhlasiť, a už vôbec nie pán Chovanec.
Vám, pán Rafael, patrí vďaka za vynaloženú námahu a snahu vniesť viac svetla do "kauzy Lipnická". Že v tuneli zostala rovnaká tma, nie je v žiadnom prípade Vaša chyba. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

08 Dec 2021, 22:02

Ještě mě jako pěstitele a paliče napadlo toto:
Že bych třeba i rád akceptoval nižší úrodnost, ale vysokou cukernatost plodů.
V tom směru jsou Lepotice, Nalboje apod. úplnou katastrofou. I když jsou velmi úrodnými držáky a málokdy v tom směru zklamou. A taky se i dobře sbírají.
*
Záměrně jsem se nezmínil o pozdních podzimních odrůdách které jsou samozřejmě nejlepší a nejkvalitnější, ale jejich kvašení v nízkých teplotách není zrovna moc efektivní a bezproblémové při větším množství.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

08 Dec 2021, 22:11

Rafael napísal:
08 Dec 2021, 22:02
Ještě mě jako pěstitele a paliče napadlo toto:
Že bych třeba i rád akceptoval nižší úrodnost, ale vysokou cukernatost plodů.
S tým sa dá súhlasiť.
Ale (č.1): pri Lipnickej nejde (len) o nižšiu úrodnosť, ale (predovšetkým) o extrémne neskorý nástup do rodivosti.
Ale (č.2): prečo sa trápiť s Lipnickou, keď Toptaste vám zabezpečí oboje - tak vysokú cukornatosť, ako aj vysokú (a včasnú) úrodnosť... IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

08 Dec 2021, 23:00

No asi je vždy něco za něco a na nějaký úkor.
Ale Lipnickou bych si ve velkém polním extenzivním sadu dokázal představit a nějaká opožděná nebo nižší plodnost by mi delší dobu nevadila. Teda pokud by netrvala hodně dlouho.
*
Ale jsou to jen kecy, protože ji nemám a už mít nebudu.
*
Toptaste mám, ale jen mladé a zatím si na ně nedokážu udělat vlastní názor. Jsou úplně blízko cesty a těch pár plodů z nich se vždy rychle ztratilo. "Asi ptáci"...

A pravdou je taky, že jsou trochu pozdnější než to co by se mi líbilo a co bych potřeboval.
*
Ale to je už v mém případě celkem jedno....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

08 Dec 2021, 23:59

Ivan Hlavatý napísal:
08 Dec 2021, 22:11
Rafael napísal:
08 Dec 2021, 22:02
Ještě mě jako pěstitele a paliče napadlo toto:
Že bych třeba i rád akceptoval nižší úrodnost, ale vysokou cukernatost plodů.
S tým sa dá súhlasiť.
Ale (č.1): pri Lipnickej nejde (len) o nižšiu úrodnosť, ale (predovšetkým) o extrémne neskorý nástup do rodivosti.
Ale (č.2): prečo sa trápiť s Lipnickou, keď Toptaste vám zabezpečí oboje - tak vysokú cukornatosť, ako aj vysokú (a včasnú) úrodnosť... IH
Na Lipnické se mi líbila ranější doba zrání, která - v případě, že by odrůda naplnila sud - by zajistila, že kvas stihne vykvasit i mimo vytápěné prostory. To je u Toptaste nereálné.
Loni, kdy byla úroda Lipnické největší, jsem sklidil nějakých 10 - 15 kg, ale to jsou pouhé 2 košíky ze stromu. Letos ani to.
Těchobuzické taky trvalo 8 let do první úrody, ale o málo větší strom plodí pravidelně hodně přes metrák. Kvasit ovšem musí v interiéru.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Lipnická

09 Dec 2021, 09:23

To je pekný príbeh. Pred cca 20 rokmi, v dobe keď šárka berie kosou výsadby sliviek nájde pán Chovanec náhodný semenáč, ktorý je na šárku tolerantný a plodí ovocie vysokej cukornatosti. Toptasty v tej dobe ešte nie sú v predaji. Každý na Valašsku zháňa takúto slivku aby zachránil národnú hrdosť. Pán Chovanec sa podujme náhodný semenáč dať na testy do ÚKZUZu, odvíriť množiteľský materiál, produkovať stromky... Pravdepodobne do toho investuje nemalé prostriedky, informuje o špecifikách pestovania vcelku objektívne. Milí Valaši ale nedostanú to čo chcú, pretože slivka má asi špecifické nároky (nutný slabší rez, pôdne, možno aj klimatické nároky) a zjavne jej plodnosť je v nie ideálnych podmienkach nízka. To že pán Chovanec má snahu predať množstvo stromkov je pochopiteľné, veď do toho hodne investoval, tak nech sa to vráti. Takisto to robia všetky šľachtiteľské stanice, takisto by to urobil každý z Vás na jeho mieste. Ale namiesto ďalšieho rozvíjania sa na pána znesie kopec internetového hejtu. Kurňa veď tá slivka nesie zaujímavé gény. Už dávno mala byť použitá na hybridizáciu a už mali byť v skúškach desiatky jej potomkov, z ktorých by po selekcii vzišlo niekoľko elitných odrôd. Namiesto toho sa tu prešľapuje na mieste a plače nad tým, že nie je čo do suda. Mimochodom ani Toptaste sa na Valašsku neteší veľkej popularite, tiež mnoho Valachov narieka ako sa jej nedarí.
Pozastavujem sa nad tým, že namiesto rozvíjania a spájania síl sa hejtuje záhradník, ktorý mal snahu niečo rozvíjať. Ani názor pána Ivana H. by nemusel byť hneď taký odmietavý. Predsa Lipnickú nepestuje a pri jeho zručnostiach by v tom bol čert, aby ju nerozplodil.
Môj nezaujatý názor je, že Lipnická mala byť použitá v hybridizácii na získanie plodnejších odrôd, pri zachovaní jej cenných vlastností. Ak sa tak už udialo tak sorry, nemám prehľad. Radovan
Napísať odpoveď