Lipnická

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

06 Mar 2022, 20:29

Javur napísal:
06 Mar 2022, 11:57
No možná to prostě nebude odrůda pro intenzivní zahrádkářské pěstování...Bylo by zajímavé ji zkusit zpravokořenit "někde na mezi", kde by nikdo neřešil nástup do plodnosti a menší násada plodů by zase zabránila přeplození.
To je síce pravda, ale drvivá väčšina záhradkárov si kupuje strom do záhrady, a nie na medze. Takže ten nástup do plodnosti - ak trvá dlhé roky - zákonite "řeší". Čakať trebárs 10 rokov na poriadnejšiu úrodu si mnohí záhradkári jednoducho nemôžu dovoliť (či už kvôli svojmu veku, obmedzenému miestu v záhrade, alebo proste preto, že od ovocného stromu očakávajú úrodu a nie iba drevo a listy - a tým aj istý konzumný/ekonomický prínos do domácnosti). IH
Mevík
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Lipnická

27 Apr 2022, 05:54

Tak asi šestiletá Lipnická poprvé pořádně kvete. Mám dva stromky přímo od Chovance (teoreticky se může jednat o záměnu, ale v tomto případě je pravděpodobnost minimální), jeden zatím žádný květ, druhý (výrazně bujněji rostoucí) už kvete docela hodně. Je zajímavé, že kvetení se koná jen na některých větvích (naštěstí jde o většinu), zatímco jiné jsou bez květu.
Ještě čeká mnoho překážek, ale snad se dočkám úrody.
Lipnická.jpg
vysloužil
Príspevky: 4700
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

06 Máj 2022, 14:23

Podle vzhledu stromku (nasazování větví v tupém úhlu) se o Lipnickou s největší pravděpodobností jedná.
Letos u nás Lipnická kvete víc než kdy jindy, asi proto, že jsem se ji chystal přeroubovat. Rouby mám pořád nachystané, tak počkám jak bude vypadat násada plůdků po odkvětu, moc dobře si pamatuju, že bídná úrody bývala i po slušné násadě květů.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Lipnická

06 Máj 2022, 15:17

Asi jí to opravdu trvá déle, podobně jako některým Duranciím nebo Těchobuzické.
vysloužil
Príspevky: 4700
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

06 Máj 2022, 17:37

Mikeš13 napísal:
06 Máj 2022, 15:17
Asi jí to opravdu trvá déle, podobně jako některým Duranciím nebo Těchobuzické.
Lipnická rozhodně žádný velký plnič úrod nebude. I v propagačním videu pana Chovance je vidět, že plody - které jsou navíc hodně drobné - sedí na větvích poměrně nařídko. Těchobuzická si dala taky na čas, ale loni 15iletý strom dal bezmála 2 metráky. Zatím jsem - krom šlechtitele - neslyšel od nikoho, že by Lipnická plodila alespoň průměrně.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Lipnická

03 Aug 2022, 19:14

Pár plodů Lipnické dozrálo. Připadá mi, že má něco (rodiče) společného s ZR - tvar pecky, struktura dužniny, chuť ....
Prílohy
IMG_1675.JPG
vysloužil
Príspevky: 4700
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

04 Aug 2022, 08:56

Na doporučení p. Chovance jsem řez Lipnické vynechal úplně, abych co nejvíc podpořil plodnost. Desetiletý strom tak roste poněkud neuspořádaně
Lipnická strom
Lipnická strom
Plodů je letos asi nejvíc, co kdy zarodila, pár desítek kilo to bude. Vzhledem k tomu, že jsou poměrně malé a s ohledem na letošní obrovskou násadu ostatních slivoní, musím hodnotit úrodu Lipnické i tak jako podprůměrnou. Kdyby byly švestky velké jako Čačanská raná nebo Topgigant, to by byla jiná. Nutno ovšem uznat, že první spadené plody jsou opravdu sladké, v tomto výrazně překonávají všechny současně zrající odrůdy.V chuti trochu chybí nějaké výraznější aroma.
Násada Lipnické je sotva průměr, přesto nejvyšší v historii
Násada Lipnické je sotva průměr, přesto nejvyšší v historii
Na svěšených větvích je plodů trochu víc.
Na svěšených větvích je plodů trochu víc.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Lipnická

04 Aug 2022, 14:24

Tady asi také nejvíc, co kdy předvedla, ale jak píšete je to podprůměr. Sladká je hodně, no dneska jsem měřil cukernatost a je jen na nějakých 22 °Bx.
vysloužil
Príspevky: 4700
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

21 Aug 2022, 13:35

Lipnická dozrála. Počtem plodů by se dalo říci, že jich je hodně. Jsou opravdu sladké, ale jejich velikost odpovídá tak planému myrobalánu. Takže sklizeň z jednoho stromu bude několik desítek kg, což je opravdu málo.
Po dnešním dešti navíc praskají.
Pro srovnání jsem vyfotil vedle sebe průměrně velké plody Topgigantu, lepotice a Lipnické. Podotýkám, že v letošním suchém létě mají všechny slivoně plody o něco menší než jindy. attachment=1]Lipnická1.jpg[/attachment]
Topgigant, Č. lepotica, Lipnická
Topgigant, Č. lepotica, Lipnická
Prílohy
Lipnická má drobné plody
Lipnická má drobné plody
Napísať odpoveď