Lipnická

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lipnická

24 Máj 2021, 20:49

K hodnocení odrůdy Lipnická se nepřidám. Pěstuji lecos, tuto odrůdu však ne. Tím nechci tvrdit, že není sladká. Zajímal jsem se o původ odrůdy. Narazil jsem na komerční inzerci majitele práv k odrůdě. Tam bylo uvedeno, že se s největší pravděpodobností jedná o volné opylení odrůdy St. Juliane. / Podnožová /. Takže si o tom myslím své. A jen pro zajímavost. Jeden úspěšný, opravdický šlechtitel, mne upozornil, ať se podívám na starou, snad německou odrůdu Bühlská.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

24 Máj 2021, 22:08

přasličák napísal:
24 Máj 2021, 20:49
A jen pro zajímavost. Jeden úspěšný, opravdický šlechtitel, mne upozornil, ať se podívám na starou, snad německou odrůdu Bühlská.
Na túto tému pred časom prebehla debata na 'starom' fóre. K tejto téme sa vyjadriť neviem, takže len prikladám vtedajšie názory, bez komentára. IH

IMG_20210524_220331.png
IMG_20210524_220331.png (309.07 KiB) 2404 zobrazení
IMG_20210524_220351.png
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

25 Máj 2021, 08:06

Já bych se spíš klonil k té žilience. Když ochutnám plody St. Julien z podnože, jsou, pravda, takřka nesladké, ale tvarem, barvou a konzistencí dužiny Lipnickou dost připomínají. Ta je samozřejmě o něco větší a o mnoho sladší.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

23 Aug 2021, 21:38

Loni přinesl strom Lipnické chabých 10kg plodů, letos je spočítám na prstech. Vypadá to, že u mě tato odrůda končí.
O bídné plodnosti Lipnické už psalo víc pěstitelů. Zajímalo by mě, jestli je tu někdo, kdo má pravidelně obalené větve, třeba děláme něco špatně. Pan Chovanec zájemcům o stromky nabízel svoji jednodruhovou slivovici lipnicovici, ale o neúrodnosti odrůdy taktně mlčel. Je to škoda, snědl jsem celou letošní úrodu (vešla se do dlaně), byly opravdu sladké, sice bez výrazného aromatu, ale s takovou zvláštní, jakoby duranciovou dochutí.
Příští rok počkám jak odkvete kolik bude plůdků. Přeroubovávám beztak až dlouho po odkvětu. Ale má to, myslím, spočítané.
Osamělý plůdek Lipnické
Osamělý plůdek Lipnické
Ejhle, dva!
Ejhle, dva!
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lipnická

23 Aug 2021, 22:59

vysloužil napísal:
23 Aug 2021, 21:38
Loni přinesl strom Lipnické chabých 10kg plodů, letos je spočítám na prstech. Vypadá to, že u mě tato odrůda končí.
O bídné plodnosti Lipnické už psalo víc pěstitelů. Zajímalo by mě, jestli je tu někdo, kdo má pravidelně obalené větve, třeba děláme něco špatně. Pan Chovanec zájemcům o stromky nabízel svoji jednodruhovou slivovici lipnicovici, ale o neúrodnosti odrůdy taktně mlčel. Je to škoda, snědl jsem celou letošní úrodu (vešla se do dlaně), byly opravdu sladké, sice bez výrazného aromatu, ale s takovou zvláštní, jakoby duranciovou dochutí.
Příští rok počkám jak odkvete kolik bude plůdků. Přeroubovávám beztak až dlouho po odkvětu. Ale má to, myslím, spočítané.IMG_20210823_163224.jpgIMG_20210823_163302.jpg
Pravdupovediac, nespomínam si, že by som zaregistroval čo len jeden príspevok, ktorý by Lipnickú chválil. Mizerná plodnosť je sama o sebe faktor, ktorý zneguje všetko ostatné, aj keby to 'ostatné' bolo super (akože asi moc nie je). Možno Lipnická potrebuje čo najslabšie rastúci podpník, teda že nielen myrobalán, ale aj St.Julien A je pre ňu "prisilný" - ale to je len úvaha, ktorá vôbec nemusí byť pravdivá. Možné je aj to, že stromy Lipnickej sa 'rozrodia' trebárs až po 10-tich rokoch, že sú to stromy na dlhé desaťročia a potrebujú viac času, aby sa na nich vytvoril plodonosný obrast... Každopádne čo do plodnosti by si Lipnická mohla zobrať príklad z odrody Hanka. Stromček na myroši som sadil v okt.2019 a už tento rok priniesol celkom slušnú prvoúrodu (foto). IH

Screenshot_20210823-230157_Chrome.jpg
Screenshot_20210823-224332_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 24 Aug 2021, 09:21, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Lipnická

23 Aug 2021, 23:52

Jak se objevila Lipnická, byl jsem z ní jako zpracovatel, z jejího popisu a psaní o ni úplně nadšen.
Cukernarnatost, ranost - co více by si lihovarník mohl přát?
*
Ale nepořídil jsem si ji tehdy. Jednak z důvodu už špatného horšího zdravotního stavu, ale hlavně proto, že ji p. Chovanec nenabízel na myrobalánech, ale jen na slaběji vzrůstných podnožích.
A ty ja v extenzivním, volném sadu u lesů nemám rád.
*
Možná věděl proč.
Možná...

Ale je to jen můj nepraktický a bez zkušenosti a jen ze čtení názor.
Takže možná, nebo úplně, zcestný.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Lipnická

24 Aug 2021, 08:45

Můj "šestý zahrádkářský smysl" mi také poradil nevysadit tuto tuto odrůdu, nepořídil jsem si ji. Kvalitní odrůdy se chválí samy. Raději vysadím třeba třeba tu Hanku.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

24 Aug 2021, 10:47

To, že p. Chovanec nenabízí Lipnickou na myrobalánu, nás mohlo varovat. Myrobalán u nepříliš plodných odrůd oddaluje plodnost, která je taky nižší než u jiných podnoží. Takže asi věděl své...
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lipnická

27 Okt 2021, 10:21

Mnoho se o této švestce píše a velká většina zahrádkářů ve smyslu, že se jí zbavují, jelikož jim nerodí. Rád bych se dočetl příspěvek od pěstitele, kterému plodí a který by poradil, v čem děláme chybu Na e-shopu p. Chovance se švestka prodává na různých podnožích a je tam o ní psáno doslova:
Plodnost je vysoká, stromy plodí pravidelně, nedochází k rozlámání stromů vlivem vysoké plodnosti, nedochází ani k odpočívání stromů kdy neplodí. Kromě prvních tří slov je ta věta pravdivá. K rozlámání stromů nadúrodou skutečně nedochází ani náhodou.
O problémech s plodností prodejce - šlechtitel - ví, v návodu na pěstování o tom píše, ovšem svádí to na nedočkavost pěstitele, špatný řez, opylovaše, pilatku. Přikládá i pěkné video kvetoucího sadu. Logicky mě napadá, proč není doplněno o pozdější záběry na stromy obalené plody. Kvetoucí Lipnickou mám na zahradě taky, ale květů se nenajím.
Možná by stálo za zkoušku šlechtit dál a pokřížit Lipnickou s najboljou, durancií nebo Jojem. Má některé dobré vlastnosti. Je skutečně sladká, jde od pecky a zraje poměrně brzy. Kdyby se tyto vlastnosti promítly do jejich potomků, mohla by z toho být zajímavá slivoň. Nicméně samotnou Lipnickou po 8 letech musím hodnotit jako propadák.
Napísať odpoveď