Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

14 Mar 2020, 15:15

Napadla mě taková blbinka aneb jak ten čas rychle běží. Rychle.
Přijde mi to celkem nedávno jak jsem kdysi likvidoval švestkový sad po dědečkovi.
(Domácí, Šárka, stáří atd..).
A následně vysadil nový. Na myrobalánech povinně a taky jen z toho co bylo v té době dostupné.
*
No a začíná doba na další obnovu i když jsem si myslel, že mě ten sad, podobně jako mého dědu přežije. A asi ne....
*
A teď k té blbince:
Myrobalánové podnože hodně odnožují, nestačím je likvidovat tak mě napadlo je naroubovat, abych dodržel nějakou řadu stromořadí...
Vybrat tu nejsilnější u kmenu a nechat ten nový strom "živořit" ve stínu toho starého až do doby jeho skácení.
Co si o tom myslíte?
O únavě půdy atd. vím, ale když tak ty výmladky tak bujně rostou i když matečné stromy už začínají chřadnout...
*
Nehrozí nějaké nebezpečí, infekce, z časem se rozkládajících kořenů původních stromů?
Anebo jim naopak ty staré bohatě rozvětvené kořeny po starých budou nápomocny?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3122
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

14 Mar 2020, 17:09

Některé podnože budou infikované šarkou. Možná všechny. U myrobalánu to však nemusí být vidět.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

14 Mar 2020, 17:22

Já vím, jsem bordelář. A velký. Ale některé ty výmladky už i v raném věku měly i plody, myrobalány, a vypadaly zdravě.
Osobně ze Šárky v tom případě strach nemám.
Ale je to jen můj velmi laický názor, tak mi moc nevěřte!
*
Mám spíš strach z jiných patogenů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

15 Mar 2020, 08:10

Odnože z myrobalanu som osekaval rylom od materského stromu a pár mesiacov nechal v zemi aby zakorenili následne preložil do kvetináča a nasledujúcu jar nastepoval marhuľami, slivkami, dnes mám z nich asi 10 plodiacich veľkých zdravych stromov.
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

15 Mar 2020, 10:20

pan Rafael, co tak obnovit sad inym ovocnym druhom? predsa len desatrocia to iste na tom istom mieste..
pokial nastepite na vymladok a neskor ostranite povodny strom, neodumre tym cast korenov a nebude sa hnitie sirit? ci myros vydrzi vsetko?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

15 Mar 2020, 16:27

To já právě nevím co by to udělalo. Ale co jsem viděl pár zpustlých sadů nebo myrobalanových džunglí, tak je to velmi vitální dřevina.
Ten nynější sad, ty řady nejsou v místě původní dědovy výsadby. Jsou tam "jen" cca 30 let.
Tak mě napadlo ušetřit práci s výsadbou a využít starých kořenových systémů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

15 Mar 2020, 18:32

Já to tak dělám v místech, kde nejde strom obvyklým způsobem vykopat a nahradit - např. u slivoní rostoucích v plotě. Funguje to dobře, naštěpované rouby přirůstají rychle. Je třeba počítat s tím, že výmladky porostou prvních pár let ještě intenzivněji. Jediným možným rizikem je přenos šarky.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

21 Jan 2022, 17:15

Na foto je príspevok pestovateľa zo 'starého' totáčfóra. Naozaj pekne sa to číta. Ale čo na to šarka (?). Možno v danej oblasti (a aj inde) to týmto spôsobom pôjde. Ktovie... IH

Screenshot_20220121-170921_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

21 Jan 2022, 19:02

Nedovolím si nic zavrhovat. Ale já jsem velmi opatrný s používáním odkopku myrobalánu jako podnože. Myrobalán je potvora. Dokonale maskuje šarku a většinou to nelze poznat ani na listech. Když to poznáta až po naroubování odrůdy nebo ještě hůře až při první plodnosti, je to špatné. Hypersensitivní odrůdy nesrostou, ostatní ano, ale pokud je infikovaná podnož, je to hned nemocné. Řešením je vysít pecky, tam by šarka neměla projít, a nebo za deset korun koupit zdravou podnož.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Obnovy a nové výsadby švestkových sadů

21 Jan 2022, 19:12

Někde jsem četl, že virus šarky nepřežije teploty mezi 45-50 st. Znamenalo by to, že zahřátí školkařského materiálu na tuto teplotu by mohlo ozdravit i rouby z nemocných stromů. Nezkoušel to někdo?
Napísať odpoveď