Co dokáže monilie

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 11:55

Já si nevzpomínám, že by u nás bylo někdy na jaře teplo a sucho, i když se to některý rok tomu blížilo. Skoro každé jaro v období květů meruněk je deštivé, studené a mrazivé. Ideální počasí je tak možná někde v řecku, turecku, sýrii. Takže podmínky u nás jsou + - stejné jako kdysi. Moniliová spála 20 let zpět nebyla vůbec nebo si ji nikdo nevšímal? Je to taky ten samý druh houby jako na shnitých plodech, a ty byly i tenkrát?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 12:30

M.H napísal:
02 Máj 2021, 11:55
Já si nevzpomínám, že by u nás bylo někdy na jaře teplo a sucho, i když se to některý rok tomu blížilo. Skoro každé jaro v období květů meruněk je deštivé, studené a mrazivé. Ideální počasí je tak možná někde v řecku, turecku, sýrii. Takže podmínky u nás jsou + - stejné jako kdysi. Moniliová spála 20 let zpět nebyla vůbec nebo si ji nikdo nevšímal? Je to taky ten samý druh houby jako na shnitých plodech, a ty byly i tenkrát?
Pokus o analýzu príčin:
1. Zmenilo sa radikálne počasie ? Myslím si že nie. Takže tu príčina asi nebude.
2. Zmenila sa odrodová skladba marhúľ ? To áno, v minulosti to boli prevažne klony Veľkopavlovickej a Maďarskej. Dnes je spektrum odrôd neporovnateľne bohatšie. Ale monilióze dnes podliehajú aj VP a M. (a dokonca niekedy viac než iné odrody). Takže tu príčina asi nebude.
3. Spomienkový optimizmus ? Je pravdou, že aj pred tými 20 rokmi sa monilióza aj apoplexia marhúľ vyskytovali, ale nie v takej miere ako teraz. Takže tu príčina asi nebude.
4. Chemická ochrana ? V minosti sa postrekovalo oveľa menej, prípadne vôbec. Navyše nebolo toľko účinných prostriedkov. Takže tu príčina asi nebude.
5. Čo sa teda zmenilo ? Pravdepodobne je vyšší infekčný tlak monílie, keďže táto je prakticky všade. Ale prečo k tomu došlo ? Žeby ten dážď a 'vlhkosť' mali dnes iné zloženie ? To je určite možné, ba isté (viď foto). Za posledných 25-30 rokov došlo k výraznému odsíreniu exhalátov tepelných elektrární, navyše sa ich počet pravdepodobne znížil (máme aj jadrové a vodné elektrárne). Síra je svojím účinkom (aj) fungicíd. Či je ale v tomto 'pes zakopaný', to si netrúfam tvrdiť. IH

IMG_20210502_121333.png
IMG_20210502_121333.png (149.66 KiB) 2532 zobrazení
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 13:00

V okolí už delší dobu sleduji neošetřované meruňky a višně. I když je jaro pěkné a suché, tak na těch dlouhodobě napadených stromech dochází k vadnutí dalších a dalších větviček v průběhu jara i léta po každém delším a vydatnějším dešti.
A odolnější jsou stromy, co méně kvetou. Víc květů = víc vstupních bran pro infekci.
Olomoucko 220 m n. m.
Jelinek Radim

IP:  26.62

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 14:32

Co se Pneumonas S. a podobnych veci tyka, tak ma zkusenost je takova:
Nejnachylnejsi je Jojo a Stanley. Citliva je Wangenheimova, Valjevka. Mlady Toptaste jsem prerouboval, pote co jsem si precetl, ze je dosti nachylny, osobni zkusenost nemam.
U dalsich odrud jsem zatim napadeni nezaznamenal. Mam tady Hanitu, Hagantu, Katinku, Techobuzickou, Opal, Chrudimskou, Presentu, Elenu, Topstar, Cacanskou rodnou, Wazonovu, Ontario, Althanovu, Oulinskou, Durancii, Hanku, Kalipso, Victorii, Annu Spath, Tipalu, Cac.ranou, nejake stare stromy Domaci.
Tim nechci rict, ze ty nize zminene odrudy jsou odolne, jen jsem na nich zatim poskozeni nezaznamenal.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 15:22

Ivan Hlavatý napísal:
02 Máj 2021, 12:30
M.H napísal:
02 Máj 2021, 11:55
Já si nevzpomínám, že by u nás bylo někdy na jaře teplo a sucho, i když se to některý rok tomu blížilo. Skoro každé jaro v období květů meruněk je deštivé, studené a mrazivé. Ideální počasí je tak možná někde v řecku, turecku, sýrii. Takže podmínky u nás jsou + - stejné jako kdysi. Moniliová spála 20 let zpět nebyla vůbec nebo si ji nikdo nevšímal? Je to taky ten samý druh houby jako na shnitých plodech, a ty byly i tenkrát?
Pokus o analýzu príčin:
1. Zmenilo sa radikálne počasie ? Myslím si že nie. Takže tu príčina asi nebude.
2. Zmenila sa odrodová skladba marhúľ ? To áno, v minulosti to boli prevažne klony Veľkopavlovickej a Maďarskej. Dnes je spektrum odrôd neporovnateľne bohatšie. Ale monilióze dnes podliehajú aj VP a M. (a dokonca niekedy viac než iné odrody). Takže tu príčina asi nebude.
3. Spomienkový optimizmus ? Je pravdou, že aj pred tými 20 rokmi sa monilióza aj apoplexia marhúľ vyskytovali, ale nie v takej miere ako teraz. Takže tu príčina asi nebude.
4. Chemická ochrana ? V minosti sa postrekovalo oveľa menej, prípadne vôbec. Navyše nebolo toľko účinných prostriedkov. Takže tu príčina asi nebude.
5. Čo sa teda zmenilo ? Pravdepodobne je vyšší infekčný tlak monílie, keďže táto je prakticky všade. Ale prečo k tomu došlo ? Žeby ten dážď a 'vlhkosť' mali dnes iné zloženie ? To je určite možné, ba isté (viď foto). Za posledných 25-30 rokov došlo k výraznému odsíreniu exhalátov tepelných elektrární, navyše sa ich počet pravdepodobne znížil (máme aj jadrové a vodné elektrárne). Síra je svojím účinkom (aj) fungicíd. Či je ale v tomto 'pes zakopaný', to si netrúfam tvrdiť. IH


IMG_20210502_121333.png
Může to tak být,. Síra potlačuje některé houbové choroby, hlavně strupovitost (viz známá kauza Koporečka v severních Čechách). Jak je účinná na monilii, to nevím. Sirné postřiky se proti spále ani hnilobě příliš nepoužívají. Já osobně si myslím, že houbový patogen musel nějak zmutovat. Usychání větví a apoplexie byly na meruňkách známy i v minulosti, ovšem kalamitní postižení višní je skutečně záležitost posledních 20 let.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 16:21

vysloužil napísal:
02 Máj 2021, 15:22
Já osobně si myslím, že houbový patogen musel nějak zmutovat. Usychání větví a apoplexie byly na meruňkách známy i v minulosti, ovšem kalamitní postižení višní je skutečně záležitost posledních 20 let.
Je to možné. Mutácie sú jednou z hybných pák evolúcie. Je nepochybné, že aj patogény mutujú (aktuálne: viď už niekoľko mutácií koronavírusu).
Vieme o tom, že postupne vzniklo niekoľko 'rás' Venturie inaequalis (chrastavitosť), takisto máme viacero typov Plum pox vírusu (šarka). Takže nie je dôvod predpokladať, že by nemohla mutovať aj huba Monilia laxa. Takéto mutácie môžu jednak zvyšovať odolnosť (rezistenciu) voči pesticídom (v prípade Monilie laxa voči fungicídom), ale aj zvyšovať virulenciu patogéna - teda jeho agresivitu. Toto sú už ale otázky, ktoré presahujú záber nás hobíkov, a je to skôr otázka pre fytopatológov. IH
Honza

IP:  216.38

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 16:53

Jelinek Radim napísal:
02 Máj 2021, 14:32
Co se Pneumonas S. a podobnych veci tyka, tak ma zkusenost je takova:
Nejnachylnejsi je Jojo a Stanley. Citliva je Wangenheimova, Valjevka. Mlady Toptaste jsem prerouboval, pote co jsem si precetl, ze je dosti nachylny, osobni zkusenost nemam.
O wagenheimce jsem to nevěděl, dobré vědět :) . U mě je na tom taky nejhůř Stanley, sousedé jich museli desítky! vykopat, protože po rozlámání je ta choroba doslova sežrala. pak to trápí Najbolju. Lepotici taky, ale znatelně míň. Dále mám podezření že i Gabrovskou, ale těch mám málo na relevantní závěry. Domácí je zcela netknuta.
Toptaste je synovec Stanley, takže tam se dá ta náchylnost očekávat. a takových náchylných odrůd bude ještě asi hromada, když většina šlechtěných trnek je ze stanley a najbolje...
Takové odrůdy je třeba sadit jen do vhodných, nepříliš vlhkých lokalit a taky ve velkorysém sponu, u stromů nahusto se to totiž projevuje výrazně víc. Ikdyž já bych tyto odrůdy už radši nesadil vůbec, lepotici možná, ale Stanley ani za nic, to už radši nějaké klidně i zašarkované odkopky Domácí někde z meze, ty jsou sice oproti výše zmiňovaným odrůdám nic moc, ale člověk má aspoň jistotu že je jen tak něco z roku na rok nezničí.
Jelinek Radim

IP:  26.62

Co dokáže monilie

02 Máj 2021, 18:28

Toptaste je, myslim, nachylny na moniliovej uzeh, to jsem napsal nepresne. Tak jako tak jsem ho prerouboval.
Kdysi jsem na Jojo narouboval Presentu. Vetve Joja jsem uz skoro vsechny odrezal kvuli monilia laxa nebo necemu takovemu, Prezenta nema zadne priznaky.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Co dokáže monilie

04 Máj 2021, 20:00

Presenta je u mne na severu nepěstovatelná. Ani v teplých ročnících mi pořádně nedozrála a je velice drobná.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Co dokáže monilie

07 Máj 2021, 10:27

přasličák napísal:
04 Máj 2021, 20:00
Presenta je u mne na severu nepěstovatelná. Ani v teplých ročnících mi pořádně nedozrála a je velice drobná.
U mě Presenta taky nejde, což dá rozum. JKe skutečně překvapové, že Radim (asi 6 km od nás) v jednoznačně horší lokalitě než je Krnov, má Presenty dobré.
Zpátky k monilii. Nejhůř je po zimě moniliovou spálou asi postižena Stanley, polovina větví je suchých. Zralé plody ale loni prakticky vůbec nehnily. Naproti tomu Amers nemá jedinou suchou větvičku a přitom 80% úrody zlikvidovala moniliová hniloba.
Napísať odpoveď