Kráľovná Viktória

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kráľovná Viktória

17 Aug 2021, 20:37

Myslím, že K. V. to není - ten tvar je více kapkovitý a hlavně má typickou "manžetu" u stopečné jamky (foto 1), jako například Hanita. To moc slivoní nemá. Bohužel jsem stromek před třemi lety oholil komplet dokola strunou při sekání, tak skomírá.
Domnívám se, že K. V. mám přiroubovanou jako "dárek" z VŠÚO, kdy místo roubů Opálu poslali toto (viz foto 2 - ještě nezralá).
Prílohy
Neznámá
Neznámá
pravděpodobná Viktorie
pravděpodobná Viktorie
Neregistrovaný

IP:  168.81

Kráľovná Viktória

17 Aug 2021, 20:56

Vlastně Královnu Viktorii neznám. Necelých 10 roků znám jen tu „svoji“. Jinak jsem toto ovoce na živo neviděl. Asi před 5 roky jsem si ji narouboval. Matečný strom, poslední z aleje, už není. Ale nedaleko původní aleje byly semenáče s úplně stejným ovocem (několik let jsem tam zase nebyl).
Královna Viktorie byl můj první tip. Tak jsem hledal obrázky na internetu a poptával se na webu. Ale zdálo se mi, že „nesedí“ ranější doba zrání. Také stopečnou jamku (převládající), jak mají „moje Viktorky“, jsem nikde nenašel. Jen na foto slivoně pana Mikeše. Jsem rád, že se ozval a dal i foto. Z toho tak vzešly moje pochybnosti. JG

detail stopky z mého předchozího obrázku
stopka.png
stopka.png (1.38 MiB) 2165 zobrazení
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Kráľovná Viktória

18 Aug 2021, 06:02

Staršie foto ,keď som pestoval K.Viktoriu.
IMG_20210818_055750.jpg
IMG_20210818_055828.jpg
IMG_20210818_055900.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kráľovná Viktória

18 Aug 2021, 21:18

Dnes jsem sklidil poslední plody z té roubové záměny - masitá dužnina, velmi slušná chuť plodů překvapila. Bohužel dost plodů zdeformováno šarkou. Toto asi K.V. bude.
Prílohy
IMG_0990.JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Kráľovná Viktória

21 Aug 2021, 20:02

Protože trošku jiná „Viktorka“ už brzy nebude, je zralá, tak ještě pár fotek.
Plody.
Viktorka1.png

Tvar, barva plodů.
Viktorka tvar1.png
Viktorka tvar2.png

Stopka.
Viktorka stopka.png

Stromek. Roubovanec cca 5 roků. JG
Viktorka stromek.png
Neregistrovaný

IP:  168.81

Kráľovná Viktória

01 Aug 2022, 10:46

Letos moje "jiná" Viktorka nenasadila. Uzrála. Jen pár plodů. Taky zlatohlávci se činí. Předběhla Topfirst, Opál, Lepotici, Bergeron. Je slaďoučká. Tak alespoň poslední dvě "švestky".
Moje pochází z chrastí "mrtvého" stromu (poslední, pokácený, zaniklá alej u rodiště Petra z Mladěnovic, tak Husité). JG
Viktorka jiná.JPG
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kráľovná Viktória

01 Aug 2022, 14:14

Nevím, jestli K. Viktorie nemá víc publicity, než si zaslouží. Chuť plodů se dá nazvat nejvýš jako průměrná, cukernatost dokonce podprůměrná. Ale má i dobré vlastnosti. Růst je přiměřený, koruny nejsou nijak obrovské, úrody jsou vydatné a plody velké. Vyhovuje i slušná tolerance k šarce. Na fialové slupce jsou skvrny hodně patrné, ale kvalita dužiny příliš změněná není. Asi nejvíc si cením malých nároků na teplo. Dobré Viktorky lze skutečně vypěstovat i v horách. Přesto nevím, kdyby mi jediný strom K.V. odešel, jestli bych si ji vysadil znovu. Nejspíš ne.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Kráľovná Viktória

01 Aug 2022, 18:14

Hm, prostě jsem pevně přesvědčený, že moje slivoň je jiná, než na ostatních obrázcích. Stejnou slivoň (obrázky) dával pan Mikeš.
Má jiný tvar, kapkovitý baňatý. Má jinou barvu, prochází jinou barevnou proměnou při vybarvování. Stopečná jamka je jiná, výjimečná. Uzraje ve 450 m/m koncem července/do půli srpna (panu Přesličákovi v 330 m/m koncem srpna).
Mně se líbí především slušnou chutí, velikostí a dobou zrání. JG
peter_z_tt
Príspevky: 1138
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Kráľovná Viktória

01 Aug 2022, 19:22

vysloužil napísal:
01 Aug 2022, 14:14
Nevím, jestli K. Viktorie nemá víc publicity, než si zaslouží. Chuť plodů se dá nazvat nejvýš jako průměrná, cukernatost dokonce podprůměrná. Ale má i dobré vlastnosti. Růst je přiměřený, koruny nejsou nijak obrovské, úrody jsou vydatné a plody velké. Vyhovuje i slušná tolerance k šarce. Na fialové slupce jsou skvrny hodně patrné, ale kvalita dužiny příliš změněná není. Asi nejvíc si cením malých nároků na teplo. Dobré Viktorky lze skutečně vypěstovat i v horách. Přesto nevím, kdyby mi jediný strom K.V. odešel, jestli bych si ji vysadil znovu. Nejspíš ne.
V celkovom súbore vlastností to nie je zasa až tak zlá odroda.
Áno, chuť je v lepšom prípade priemerná, cukornatosť podpriemerná. O málo skôr zrejúce calypso má pocitovú cukornatosť asi tak dvojnásobnú. Za originalitu aj v chuti má ale jednotku. Červených sliviek je málo.
Rodí každoročne veľmi veľa, je pekná a veľká. Pekne rastie, dobre odoláva obalovačom aj roztočom.
Čo sa týka nárokov na teplo je to skôr naopak. V teplotách nad asi tak 33 ° C jej horkne šupka a výrazne stráca na kvalite, čo je v mojich podmienkach dosť veľký nedostatok. V jednej sezóne sú plody oddeliteľné, čiastočne oddeliteľné aj neoddelitelné, dobré, výborné aj slabšie, hlavne podľa počasia. Ideálne je okolo 25 °C po daždi, čo je u mňa tak raz za 5 rokov :D.
Práve dozrievajú prvé plody tejto sezóny.
Ak by som ale prišiel o strom zasadil by som ju ešte raz.
Prílohy
IMG_20220801_191258.jpg
IMG_20220801_185511.jpg
IMG_20220801_185504.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kráľovná Viktória

01 Aug 2022, 21:16

Návštěvník napísal:
01 Aug 2022, 18:14
Hm, prostě jsem pevně přesvědčený, že moje slivoň je jiná, než na ostatních obrázcích. Stejnou slivoň (obrázky) dával pan Mikeš.
Ano, je to ona "neznámá". Mě bohužel vloni opustila poté, co jsem ji před pár lety kolem dokola strunou oholil kmínek. Až jsem se divil, že ještě tři roky rostla. Nejsem si jistý, kde jsem rouby vzal - nějak se to pomíchalo, ale vylučovací metodou to vypadá na roub z mladého stromku vysazeného spolu s dalšími u pole kdesi na Rychnovsku. Jelikož je to z ruky, tak to zatím nemohu ověřit. Pokud by byl v budoucnu roub, rád bych ji znovu obnovil.
Pravděpodobnou Viktorii mám přiroubovanou, když mi přišla z Holovous jako roub Opálu ...
A ještě jedna možná Viktoria "horská".
(výsek z funkce Panorama z mapy.cz):
https://mapy.cz/zakladni?x=13.01597&y=5 ... tch=-0.288
Napísať odpoveď