Mirabelka Bellamira

Neregistrovaný

IP:  237.148

Mirabelka Bellamira

18 Júl 2020, 16:14

Má niekto skúsenosť s touto odrodou mirabelky? Mám ju náhodne vysadenú, no zatiaľ bez úrody na myrobaláne...
peter_z_tt

IP:  176.68

Mirabelka Bellamira

18 Júl 2020, 17:55

Mal som ju 3 roky, 2 úrody, 150 mnm. Slnku a teplu odolávala asi najlepšie zo všetkých sliviek, čo sú v zahrade. Plody boli krásne, rodila veľmi veľa. Na strome vydržali veľmi dlho, možno až 6 týždňov. Rástla pekne. Jedinou chybou bola chuť. Plody boli tuhé, výborne oddeliteľné od dužiny, veľmi sladké aj kyslé, bez akejkoľvek príchute. Iba sladko kyslé. Nechutila nám ani susedom, na jej mieste je nektarinka.
ariadna30
Príspevky: 2880
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mirabelka Bellamira

18 Júl 2020, 18:15

Ake velke boli plody? Mne sladkokysla bohate staci a ked ma navyse pevnu duzinu tak na tavaranie super..
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mirabelka Bellamira

18 Júl 2020, 22:33

Plody jsou velké ve srovnání s mirabelkami. Jinak jsou menší i než malé švestky. Plodnost je vysoká, ale velké ztráty moniliovou hnilobou a chuť sotva průměrná. Drobnější Nancyská je jiná liga.
Vyhlídka

IP:  81.144

Mirabelka Bellamira

30 Nov 2023, 20:28

Pokud Bellamira nepřeplodí a nebo uděláte probírku tak je pro přímý konzum použitelná. Dužina je dost pevná, néně štavnatá a dolučitelná od pecky. To Bellamiru předurčuje hlavně pro zavařování. V některých letech jsou plody tvrdší a při přezrání dužina až suchá. Bez chemické ochrany bývají plody znehodnoceny moniliovou hnilobou. Zavařená ve sklenici ale strčí do kapsy leckterou odrůdu meruněk nebo i některé renklody.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mirabelka Bellamira

01 Dec 2023, 14:01

Vyhlídka napísal:
30 Nov 2023, 20:28
Pokud Bellamira nepřeplodí a nebo uděláte probírku tak je pro přímý konzum použitelná. Dužina je dost pevná, néně štavnatá a dolučitelná od pecky. To Bellamiru předurčuje hlavně pro zavařování. V některých letech jsou plody tvrdší a při přezrání dužina až suchá. Bez chemické ochrany bývají plody znehodnoceny moniliovou hnilobou. Zavařená ve sklenici ale strčí do kapsy leckterou odrůdu meruněk nebo i některé renklody.
To je, myslím, popsáno dost přesně. Zavařené nemohu posoudit, nezavařoval jsem nikdy žádné mirabelky a poslední roky ani meruňky a ryngle (všem víc chutnají broskve, hrušky, třešně, višně, borůvky, švestky). Belamiry se jíst dají, to ano. Plody jsou ale menší než jakákoli švestka, sladkostí nevynikají (na rozdíl třeba od menší Nancyské). Čistý destilát jsem nezkusil, ale pochybuji - při pracném sběru - o jeho výjimečnosti. Džem se meruňkovému jen vzdáleně podobá a nevyrovná se ani zdaleka. Podtrženo, sečteno, připočtu-li mimořádnou citlivost k moniliové hnilobě, je lepší vysadit jinou slivoň. Jediným opravdovým kladem odrůdy je skutečně vysoká plodnost.
Vyhlídka

IP:  81.144

Mirabelka Bellamira

02 Dec 2023, 12:05

Vidíte, džem jsem nedopatřením vynechal. Musím říct, že není špatný z toho co jsem zkoušel a má minimum kyselin oproti merunkám. Chutná bych řekl poněkud netradičně s medovou příchutí. Možná je to tím, že jsem dělal rozvárku s peckama a pak cedil. V každém případě ten můj pokus byla spíš taková polopovidla a bez těch kyselinek to bylo velké sladidlo. Nedostatek byl v tom, že se nějaké špičky pecek ulámaly a dostalo se to přes cedník. Kvasí to dobře zkoušel jsem na víno, bohužel mám v poslední době pech na kvasinky a podle toho to dopadlo... i s tím letošním merunkovým...
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Mirabelka Bellamira

02 Dec 2023, 13:08

Jako chudí studenti a pak na vojně jsme vyráběli víno z kdečeho a při konzumaci byli velmi nenároční. Ovšem vína z jahod, meruněk, broskví, švestek a rynglí bývala vždy na hranici pitelnosti. Kvalita by se dala sestupně seřadit.: višně, rybízy, jeřabiny, trnky, šípky, jablka, bezinky, angrešt, třešně, hrušky, dlouho nic a pak ty modré a žluté peckoviny. To už bylo lepší víno z chleba nebo rýže. Vzácnější drobné ovoce jako maliny, borůvky, ostružiny, brusinky jsme nezkoušeli.
Vyhlídka

IP:  81.144

Mirabelka Bellamira

02 Dec 2023, 13:45

Také jsem zkoušel vína z různých ovocných druhů, ale v těchto dvou konkrétních případech byl problém v tom, že nešlo zarazit kvašení. Já nesířím, víno stočím do 5 litrových demižonů a naskládám do staré ledničky ve které není problém dosáhnout teploty blížící se k bodu mrazu. To zatím vždycky stačilo k tomu, aby kvasnice sedly a pak se to znovu přetočilo. Ty dva případy bych přirovnal ke kvašení piva při nízkých teplotách, mám s tím sice malé zkušenosti, ale bylo to podobné. I v té chladničce to jelo a nešlo zastavit. Když koštýřem odeberete z bečky s trnkovým a nebo merunkovým kvasem vyčiřenou šťávu jsou výsledky mnohem lepší, než se s tím hrát solo na víno. Já to používám na svařák a nebo jako základ do likérů. Letos jsem díky kvasinkám přišel i jednu várku burčáku z hroznů z vlastní sklizně.
Napísať odpoveď