SLIVOVICA (teória výroby)

M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

SLIVOVICA (teória výroby)

25 Dec 2022, 21:53

Ještě jsem měl starou cenu 170kč/ litr 50%alk. Jedou elektrikou. Myslím že od nového roku říkali nějak 200kč.

Přesněji vyteklo ze 100 litrů ( 2x 60l bečka) 8,7 litrů 52%alk jsem to nechal naředit. Na to že zrání švestek letos komplet propršelo bez slunce, tak množství i kvalita teď po odvětrání překvapivě výborná, mám tu X vzorků co jsem dostal slivovice všechny byly s peckama, no ale ta moja... znáte to :)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 13:46

Problematika bude, možná, ještě trochu složitější. Tak, jako u meruněk, existují odrůdy švestek a pološvestek s různou chudí jádra pecky(mám vyzkoušené). Pravé švestky mívají jádro oříškově mandlové chuti, durancie výrazněji, přesto příjemně hořkomandlové. Jiné slívy a pološvestky však mají jádra výrazně hořká a destilát z nich tu hořkost někdy přebírá. Roli možná hraje i chování pecek v kotli. Četl jsem (ale sám jsem neměl možnost se přesvědčit), že duranciové pecky během destilace pukají, což přestup aromatu jader do pálenky ještě zvýrazní.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 15:22

vysloužil napísal:
26 Dec 2022, 13:46
Četl jsem (ale sám jsem neměl možnost se přesvědčit), že duranciové pecky během destilace pukají, což přestup aromatu jader do pálenky ještě zvýrazní.
Toto coskoro overim a dam vediet. V palenici kam chodim, s kostkami v kvase nie je problem a palenik s nimi nema ani logisticke starosti, lebo si ich velmi rad chodi bravat jeho sused - pouziva ich doma ako palivo, v sucasnej dobe velmi vdacny artikel :)
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 17:11

Já už jsem z toho Janek. Tady v tom videu se o třetí destilaci zmiňují.
https://youtu.be/HJjhFkdRdBs
Ale dá se takovému materiálu věřit?
Já si vždy myslel, že třetí destilace je jen reklamní a marketingový tlach.
V podstatě i pravdivý. Destiluje se sice jen jednou, ale kolony pro ovocné destiláty mívají většinou 3 patra...
*
A o tom, že by Jelínci švestky odpeckovávali velmi pochybuji. To by se tím určitě chválili.
*
Švestkovými peckami jsem kdysi z důvodu utajení topit pod kotlem zkoušel. A výsledky nebyly moc dobré, tak jsem toho nechal. Mokré špatně hořely, dusily oheň a pak zase byly výhřevné až moc. Blbě se to hlídalo.
Tak jsem toho nechal a dával je do kompostu.
Ale hlavním důvodem byla nakonec pohodlnost a lenost.
*
Trochu tady OT, ale jak jsem u toho topení, jak teď po večerech louskám ořechy, tak jejich skořápky dělají kachláku dobrou službu. Skoro jako černé uhlí.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 17:59

Na exkurzi ve Vizovicích nám povídali zhruba to stejné. Žádný cukr, žádné kvasinky, žádné živiny, žádné odstraňování pecek. Třetí destilace bývá, ale ne vždy. Zásadou je, aby slivovice nechutnala jinak v závislosti na ročníku a odrůdě - zákazník vyžaduje chuť, kterou zná. Proto se někdy i špičkové slivovice destilují potřetí nebo dokonce řežou lihem, aby se dosáhlo té standardní chuti.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 19:00

Jenom ekonomika. Proč tam zbytečně cpát kvasinky, cukr, enzymy, živiny...
Proč, když to není třeba?
*
To je potřebné jen u nějakých netradičních kvašeních anebo u nejrůznějších domácích vín.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 21:04

EL Edgar napísal:
26 Dec 2022, 19:39
kvas napísal:
26 Dec 2022, 15:22
vysloužil napísal:
26 Dec 2022, 13:46
Četl jsem (ale sám jsem neměl možnost se přesvědčit), že duranciové pecky během destilace pukají, což přestup aromatu jader do pálenky ještě zvýrazní.
Toto coskoro overim a dam vediet. V palenici kam chodim, s kostkami v kvase nie je problem ...
Tipujem, že kôstky duranzií pri destilácii už nejakú významnú časť arómy neprenesú. Hlavná distribúcia arómy sa podľa mňa deje pri kvasení.
Je to možné, ale dá se to těžko posoudit. Snad jen vyzkoušet tři kvasy ze stejného ovoce - jeden odpeckovaný, druhý přecezený před pálením, třetí vypálený s peckami - a posoudit.
Pokud by k aromatizaci docházelo při kvašení, hrála by významnou roli doba macerace pecek, tedy jestli kvas vypálíme hned po vykvašení nebo třeba až za půl roku.
Třešňovice, pálená po 1-2 týdnech, bývá jadérky cítit dost.
Další otázkou je, při jaké teplotě se aromata pecek destilují, tedy jak jejich obsah ovlivní doba ukončení destilace.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 21:16

Letos po delší době větší množství jablečného moštu.
Z pozdních odrůd. Cukernatost cca 12°Bx.
Z ekonomických důvodů úplně bez cukru.
Ještě to kvasí protože se mi tomu v kvasírně nechce topit.

Až bude hotovo dám vědět. Ale nic moc dobrého z toho nečekám.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Dec 2022, 21:30

EL Edgar napísal:
26 Dec 2022, 20:34
vysloužil napísal:
11 Okt 2022, 16:44
Jaké máte zkušenosti (jestli vůbec) s jablkovicí naprosto bez přidaného cukru do kvasu? Zkoušeli jste porovnat dva destiláty ze stejných jablek, jeden s cukrem a druhý bez?
Pár lidí už mi tvrdilo, že do svých jablek žádný cukr nedávají a vypálili 12 litrů pálenky ze stovky kvasu, těžko tomu věřit.
Jablkový kvas bez dosladzovania a bez pridanej vody 160L (bez jadierok)
Cukornatosť jabĺk 15 brix
13L - 70% (9,1LA) = 17,5L - 52% (10,9L / 100)
Jabkové kvasy ze zimních jablek jonatany a další starší i těch prvotřídních velkých sladkých ještě z vysokokmenů tak výtěžnost byla kolem 9 litrů 50% na 100L rozdrcených jablek + přídavek vody 20-30l a kompenzace 2kg cukru. Bez vody to nešlo, bylo to moc suché. Jednou jsem lisoval asi 200litrů čistého moštu, tzv kalvados, a naposled, protože chuť nebyla nijak moc lepší, jen trochu méně škrablavá a nebyly jadřince. U moštu je výtěžnot vyšší - není obsažena sušina, ze 16 brix moštu by se teoreticky dalo vypálit až 14 litrů 50%alk. ( 2% brix - nevypalitelný destilační zbytek v kotli) Ale jinak ty pozdní jabka mají průměr kolem 13brix co jsem měřil refraktometrem.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

27 Dec 2022, 09:58

EL Edgar napísal:
26 Dec 2022, 21:36
vysloužil napísal:
26 Dec 2022, 21:04
Pokud by k aromatizaci docházelo při kvašení, hrála by významnou roli doba macerace pecek, tedy jestli kvas vypálíme hned po vykvašení nebo třeba až za půl roku.
Presne to som chcel naznačiť.
....a predstavujem si to tak, že počas kvasenia sa prenos arómy dostane do bodu, kedy krivka začne klesať. A potom príde bod, kedy sa už nezíska ďalšia aróma bez ohľadu na ďalšej dobe skladovania kvasu ;)
vysloužil napísal:
26 Dec 2022, 21:04
Další otázkou je, při jaké teplotě se aromata pecek destilují, tedy jak jejich obsah ovlivní doba ukončení destilace.
Nie som si istý ako je to pri slivkách, ale pri jablkách sa najkrajšia aróma destiluje pri nižšej teplote s väčším percentom alkoholu. S klesajúcim percentom alkoholu (ako sa blíži koniec destilácie) klesá aj autentická aróma jabĺk.
Ale pri mandľovej aróme z kôstok to môže byť trochu inak.
Zajímavé. V literatuře se píše, že aromatické látky jsou obvykle výševroucí složky, které se destilují velmi blízko dokapu. Ale nemusí to být vždy, navíc některé látky se destilují azeotropicky spolu s etanolem.
Napísať odpoveď