SLIVOVICA (teória výroby)

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 11:31

Ze Zpravodaje pěstitelského pálení:
Sken.jpg
Sken1.jpg
Sken1.jpg (177.48 KiB) 662 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 11:36

Rafael napísal:
11 Dec 2022, 10:29
Zatím jsem vyčenichal jen toto:
(Jsou tam i odkazy na legislativu).
sken.jpg
https://www.zufanek.cz/2012/dokaze-vas- ... prekvapit/
A ještě budu v pátrání pokračovat
Rafael, dotaz: v tom Vami odfotenom texte (foto 1 - autorom je zrejme pán Žufánek) sa uvádza, že povinnosť stanovovať hladinu etylkarbamátu v ovocných destilatoch bola zrušená "predpisom 299/2012 Sb.".
Ak si ale kliknete na tento 'predpis', objaví sa vám Vyhláška č.299/2012 Sb. (foto 2), ktorá sa týka obsahu kyseliny erukovej v niektorých potravinách. V tejto vyhláške však o etylkarbamáte nie je ani slovo. (???).

IH

Screenshot_20221211-112634_Chrome.jpg
Screenshot_20221211-112605_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 11:57

Možná toto?
Nevím...
Screenshot_20221211-115043.png
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 13:49

EL Edgar napísal:
11 Dec 2022, 12:53
Absolútne chápem konzumentov a producentov slivovice, že slovo Ethylkarbamát neradi počujú, bagatelizujú, alebo spochybňujú...
Absolútne chápem konzumentov a producentov alkoholu, že slovné spojenia "konzumácia alkoholu škodí zdraviu", "konzumácia alkoholu skracuje život", "konzumácia alkoholu môže vyústiť do závislosti" či "konzumácia alkoholu spôsobuje cirhózu pečene a poškodzuje mozog" neradi počujú, bagatelizujú, alebo spochybňujú... 😀 IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 14:36

EL Edgar napísal:
11 Dec 2022, 14:12
1. Nechápem pán Hlavatý, ako to súvisí s témou Ethylkarbamátu?!?
2. Predpokladám, že to čo píšete je každému jasné.
Ad 2: Myslíte že KAŽDÉMU ? Na Slovensku ? To by ste sa divili...

Ad 1: Príde mi to trochu zvláštne, až úsmevné, že debatujeme o zdravotnej škodlivosti nejakej látky, obsiahnutej v inej látke, ktorá je sama osebe zdraviu škodlivá (aj keď asi "o niečo menej").
Ale uznávam, že možno to príde zvláštne iba mne.
Nikoho tým nechcem naštvať. 😀

Napokon, sám nie som absolútny abstinent, občas (krásne slovo!😀) si dám s priateľmi "trochu"(😀) vína. Tvrdému alkoholu sa ale vyhýbam.

Alkohol je - bohužiaľ - v našej sociálnej kultúre
(takmer) všeobecne akceptovaná droga, spôsobujúca závislosť (alkoholizmus). Za pár gramov 'trávy' niekto vyfasuje dvojciferný počet rokov v base. Ak sa ale niekto denne ožerie pod obraz boží, ale zároveň nikoho nezrazí autom, prípadne neublíži na (fyzickom!) zdraví svojej žene, deťom, alebo hocikomu inému, tak je čistučký ako ľalia.

Samozrejme, nechcem 'hádzať do jedného vreca' notorických alkoholikov a občasných konzumentov alkoholu, ktorí to majú - ako sa hovorí - "pod kontrolou".

Ale verte, že sú na Slovensku ženy (a deti) agresívnych alkoholikov, ktoré by si v zúfalstve možno želali, nech je toho etylkarbamátu v tom alkohole čo najviac... Bohužiaľ. IH
Neregistrovaný

IP:  11.241

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 16:03

cit: "Musím povedať že je to veľmi zaujímavý destilát, ktorý mi ukázal nový rozmer Slivovice."

Musím povedať, že nový rozmer života uvidíte, keď sa tej slivovice zbavíte. Žiaľ v našej alkokultúre to mnohí neradi počujú...
Súhlasím a pridávam sa na stranu IH. Je úplne absurdné debatovať o obsahu škodlivej látky v inej, nemenej škodlivej látke. Na to, aby to človek pochopil, musí pootočiť uhol pohľadu.
Tiež nie som úplný abstinent. Avšak to víno čo si občas dám je vynútené akousi spoločenskou normou. Nechcem byť spoločensky odrezaný a tak musím ten alkohol občas akceptovať. Ak by som to neurobil, okolie by sa na mňa pozeralo divne. To je zase mne veľmi ľúto, kam sme to ako spoločnosť dotiahli. R.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 16:40

EL Edgar napísal:
11 Dec 2022, 16:09
Ivan Hlavatý napísal:
11 Dec 2022, 14:36
Príde mi to trochu zvláštne, až úsmevné, že debatujeme o zdravotnej škodlivosti nejakej látky, obsiahnutej v inej látke, ktorá je sama osebe zdraviu škodlivá (aj keď asi "o niečo menej").........................................................................................................
...veľmi hlboké ;)
Podľa mňa skôr pravdivé než hlboké, ale akceptujem váš spôsob irónie 😀.
Hlboké je podľa mňa dno, na ktoré môže klesnúť alkoholik. Dostávame sa (resp. už sme) výrazne mimo témy, ale zopár mojich rovesníkov tu už nie je. A nejde len o to, že tu ešte mohli byť, ale najmä o to, akými troskami sa vďaka alkoholu stali a koľko utrpenia spôsobili sebe a svojim blízkym, kým ich 'majster' nedoriešil definitívne.
Tým sa len pokúšam vysvetliť môj postoj k (pseudo)problému menom 'etylkarbamát'. A v žiadnom prípade nemám záujem meniť váš postoj k tejto téme.
Ak si chcete vychutnávať 'kvalitný' alkohol, je to len a len vaša vec. Rovnako ako vás nemožno nútiť, aby ste akceptovali postoj, odlišný v diskusii od toho vášho. IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 17:11

Pokracujem v mimoteme lebo sa chcem pochvalit😀😀 Za svoj zivot som vypila 2 deci vodky, 1 flasu piva a uz 23 rokov ani kvapku alkoholu. Berte si zo mna priklad😀 Ale hej, ludia na vas potom tak divne pozeraju.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 17:13

Zarážející je, že dnešní společnost vehementně bojuje proti kouření a přitom dovoluje reklamy na alkoholické nápoje. Proti alkoholismu je kouření jen neškodná zábava. Kdo žil s alkoholikem, ten jistě ví, o čem píšu. Nejhorší prý ale je kouřit a k tomu pít tvrdý alkohol.
Prílohy
Kdyby.jpg
Kdyby.jpg (56.33 KiB) 615 zobrazení
Míra

IP:  63.31

SLIVOVICA (teória výroby)

11 Dec 2022, 17:27

Ivan Hlavatý napísal:
11 Dec 2022, 14:36

Ale verte, že sú na Slovensku ženy (a deti) agresívnych alkoholikov, ktoré by si v zúfalstve možno želali, nech je toho etylkarbamátu v tom alkohole čo najviac... Bohužiaľ. IH
Teď napíšu něco, za co budu pranýřován.

Z toho co jsem doma zažil (jako děcko) a viděl i ve svém okolí....
A po mnoha a mnoha různých terapiích, seminářích, konstelacích atd jsem zjistil, že je to vlastně všechno naopak.
Ač to zní neuvěřitelně, alkoholik NENÍ pachatelem. Alkoholik je obětí. Alkoholik neunesl něco ve svém životě - proto pije. Zpravidla neunesl kopačky od své ženy, která ho využila na udělání dětí a pak ho kopla do zadku. Udělala z něj trubce. A toto chlap neunesl. Má v sobě energii, kterou nemůže vybít v posteli, tak ji vybíjí ručně na svém okolí. Samozřejmě každý vidí že ON je ten špatný, který pije a svou ženu bije. Ale pachatelem je ONA.
Stál jsem v rolích takovýchto násilníků alkoholiků několikrát (v rodinných konstelacích) a pochopil jsem, proč se tak chovají a co se jim vlastně děje.

Také jsem došel k závěru, že alkoholismus je v tomto případě v podstatě taková pomalá sebevražda protože ten dotyčný nevidí žádné východisko z této situace.

PS: pokud se bude jevit tento příspěvek jako nevhodný do této diskuze, tak prosím admina o přesunutí nebo editaci.
Napísať odpoveď