SLIVOVICA (teória výroby)

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

SLIVOVICA (teória výroby)

22 Máj 2022, 18:34

Matko napísal:
22 Máj 2022, 13:20
vysloužil napísal:
22 Máj 2022, 13:02
Matko napísal:
22 Máj 2022, 12:54
Môj dedko keď páli, prvé čo ide čistý lieh ,to používam ako mastičku na bolestí Prvé 2 deci je čistá medovina to hneď vypijem,a ostatné dám do fľašiek .Tak si viete predstaviť koľko má litrov za tie roky pálenia.Mne ponúka zobersi jednu fľašku , skôr tú medicínu ale tú nedá
Kdo vypije první 2 deci (úkap), ten má plechové vnitřnosti.
Pán Výsloužil,dobre si prečítajte obsah článku,presne som popísal pálenie zabudol som napísať sa páli druhý krát,ale kto páli vie o čom sa jedná Čím viac prepalite pálenku tím je silnejšia,potom ju musíte riedit.Od vás by som to nečakal!
Přečetl jsem si to víckrát, beztak jsem nepochopil. První 2 deci jsou tak silné, že to není k pití. Aspoň u nás. Někteří si schovávají "rozmarýnku" - když kape 51%, ale ne první 2 deci.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

SLIVOVICA (teória výroby)

25 Máj 2022, 12:22

Rafael napísal:
22 Máj 2022, 11:59
Mírný a pomalý ohřev napomáhá k lepšímu oddělení frakcí. Stejně jako nejrůznější kolony, deflegmátory apod.

Jen to co zrovna vytéká z chladiče je vždy směrodatné a nedá se to nijak ošidit a obejít.

Od těch 50% je třeba být obezřetný, ochutnávat a spoléhat se jen na své smysly!
Zkoušel jste prosím někdy porovnat vlastní měření s hodnotami z tabulky v odkazu?
http://3.bp.blogspot.com/_tlb6BhQBxLY/S ... /def02.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

25 Máj 2022, 12:28

Ano, funguje to tak. Velmi užitečná a pravdivá tabulka.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

SLIVOVICA (teória výroby)

25 Máj 2022, 21:49

Rafael napísal:
25 Máj 2022, 12:28
Ano, funguje to tak. Velmi užitečná a pravdivá tabulka.
Po ukončení 2D při 50% měl zbytek 1%. V tabulce uvedeno 10%. ?.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Máj 2022, 10:12

Ta tabulka nelže, je to skutečně tak.
*
Jen pro zajímavost:
V průběhu 20. století se do vinařských provozů etabloval přístroj ebulioskop. Touto metodou je obsah
alkoholu zjišťován pomocí rozdílného bodu varu kapalin s různým obsahem alkoholu. Alkohol má totiž nižší bod varu než voda. S jeho rostoucí koncentrací roste teplota varu roztoku (vína). Za normálního tlaku je teplota varu etanolu 78,3 °C a vody 100 °C. Malligandův ebulioskop obsahuje jednoduchý rtuťový teploměr, kterým je měřena teplota zahřívaného vína.

V případě, že dojde k varu vína, rtuť v teploměru se ustálí a na tomto místě je možné odečíst pomocí přiložené stupnice koncentraci alkoholu vína.
Ebulioskop-po-Malligandu.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

26 Máj 2022, 17:27

Díky za opravu a upozornění. Omlouvám se za nepozornost.
*
Ten text jsem z lenosti zkopíroval z www.enolog.cz/porovnani-metod-mereni-al ... ych-vinech a tu hrubou nepřesnost přehlédl :(
Což mě neomlouvá.
*
Ještě bych využil tohoto psaní a zeptal se Noname, jak změřil to 1% v destilačním zbytku?
Běžné lihoměry maji totiž ve spodním rozsahu dost zhuštěné stupnice....
Bez nějakého speciálního lihoměru, myslím si, nemá vůbrc smysl se o taková měření vůbec pokoušet natož jim věřit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

SLIVOVICA (teória výroby)

27 Máj 2022, 00:01

Rafael napísal:
26 Máj 2022, 17:27
Díky za opravu a upozornění. Omlouvám se za nepozornost.
*
Ten text jsem z lenosti zkopíroval z www.enolog.cz/porovnani-metod-mereni-al ... ych-vinech a tu hrubou nepřesnost přehlédl :(
Což mě neomlouvá.
*
Ještě bych využil tohoto psaní a zeptal se Noname, jak změřil to 1% v destilačním zbytku?
Běžné lihoměry maji totiž ve spodním rozsahu dost zhuštěné stupnice....
Bez nějakého speciálního lihoměru, myslím si, nemá vůbrc smysl se o taková měření vůbec pokoušet natož jim věřit.
Měřeno lutroměrem 0 - 45 %.
Nějak těm údajům v tabulce nerozumím :-). Uvedu příklad. Při 92,5 °C by mělo být ve zbytku 10 %. Skokově zvednu teplotu na 94,5°C a mělo by tam být 7 %. Vrátím se s teplotou na 92,5 °C a mělo by tam být zase těch 10 %. Takhle ale nemůže obsah ve zbytku kolísat v závislosti pouze na teplotě, svoji roli tam hraje i objem vytékajícího destilátu. Čím méně ho vytéká, tím má větší koncentraci. Pokud skokově zvednu teplotu o 2°C vytéká více destilátu s menší koncentrací, ale během té chvilky nemůže dojít k podstatné změně koncentrace ve zbytku. Třeba je to ale všechno úplně jinak.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

SLIVOVICA (teória výroby)

27 Máj 2022, 09:46

Aby destilace probíhala musí se neustále zvyšovat teplota. Jinak se zastaví.
Aneb čím rychlejší ohřev tím rychlejší je její průběh. Tzn., že je rychlejší výtok z chladiče a rychlejší pokles lihovitosti v kotli.

(Při rychlém ohřevu dochází k horšímu oddělování frakcí proto je v praxi nežádoucí).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

SLIVOVICA (teória výroby)

27 Máj 2022, 17:56

Rafael napísal:
27 Máj 2022, 09:46
Aby destilace probíhala musí se neustále zvyšovat teplota. Jinak se zastaví.
Aneb čím rychlejší ohřev tím rychlejší je její průběh. Tzn., že je rychlejší výtok z chladiče a rychlejší pokles lihovitosti v kotli.

(Při rychlém ohřevu dochází k horšímu oddělování frakcí proto je v praxi nežádoucí).
Dovoluji si nesouhlasit a klidně Vám to předvedu - jsem taky z Valašského království. Mailovou adresu na mě máte :-).
Noname
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 16:14

SLIVOVICA (teória výroby)

29 Máj 2022, 08:56

Rafael napísal:
27 Máj 2022, 09:46
Aby destilace probíhala musí se neustále zvyšovat teplota. Jinak se zastaví.
Aneb čím rychlejší ohřev tím rychlejší je její průběh. Tzn., že je rychlejší výtok z chladiče a rychlejší pokles lihovitosti v kotli.

(Při rychlém ohřevu dochází k horšímu oddělování frakcí proto je v praxi nežádoucí).
S pozvánkou jsem neuspěl :-) a tak se zeptám. Při jaké teplotě oddělujete předek? Máte nějaké zkušenosti s přidáním vápna do kvasu z důvodu vyloučení přechodu octanu etylnatého do prokapu?
Napísať odpoveď