ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

03 Mar 2021, 11:05

Tohle mi někdy před 7 lety sdělil jeden z autorů:
"Brání tomu povolení Evropské unie. Žádost, které bude mít stovky, či tisíce stran, připravujeme již 2 roky, a snad ji dokončíme v tomto roce. Jak dlouho to bude trvat v zaostalé a dekadentní Evropě, než bude povolení vyřízeno, nevíme."
Jak to pokročilo, nevím.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

03 Mar 2021, 12:30

No, nevím. Kdyby to bylo jen na EU, už by asi ty švestky rostly na Ukrajině, v Rusku, možná Švýcarsku. I tak se divím, že to nikdo za ty roky z pokusných výsadeb nepropašoval.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

03 Mar 2021, 20:06

No, on tam nebyl jednoduchý přístup z důvodu pozemků v sousedství letiště, které podléhají přísnému režimu (povolení, monitoring).
Jitka

IP:  133.25

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

19 Mar 2021, 22:07

V USA se nemnoží pro výsadbu, protože zatím nemají problém s PPV. Zato mají problém s příjmáním GMO (https://www.sfgate.com/homeandgarden/ar ... 51850.php
Aktuálně je to ně příprava na pak https://www.ars.usda.gov/oc/br/plumpox/index/.
Při hledání jsem potkala výčet šlechtitelských snah v Evropě, z těch 11 odrůd z Holovous znám jen Lipnickou, co ten zbytek?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

20 Mar 2021, 16:03

Jitka napísal:
19 Mar 2021, 22:07
V USA se nemnoží pro výsadbu, protože zatím nemají problém s PPV. Zato mají problém s příjmáním GMO (https://www.sfgate.com/homeandgarden/ar ... 51850.php
Aktuálně je to ně příprava na pak https://www.ars.usda.gov/oc/br/plumpox/index/.
Při hledání jsem potkala výčet šlechtitelských snah v Evropě, z těch 11 odrůd z Holovous znám jen Lipnickou, co ten zbytek?
Řekl bych, že v Evropě je problém s přijímáním GMO mnohem větší než v USA, kde se mnoho upravených plodin již dlouho pěstuje (kukuřice snad dokonce většina).
Pokud se vyšlechtí více odrůd s podobnou hypersenzitivitou jako jojo, ale chutnějšími plody, půjdeme nejspíš touto cestou. Zdá se, že odrůdy typu Jofela, Joganta, Moni udávají směr.
P.s. Lipnická nepochází z Holovous.
Jitka

IP:  133.25

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

01 Apr 2021, 00:09

Jsou tam citace mluvčí obchodů, že to nechtějí.
Holovousy zřejmě ale dělají registraci? Bylo tam 11 odrůd švestek, teď už to asi nenajdu. Obdivuhodný byl výčet snah Bulharska a ještě jedné země, skutečně pátrali po náhradě intenzivně desetiletí.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

09 Jún 2022, 19:22

Tak vidím, že šarka na koupených nektarinkách ze spomyšle nebyla ojedinělá. Koukám na nově vysazenou asijskou slivku Angeleno (taky Spomyšl) a spodní listy už kroužkují. Takže s šarkou už posílají asi všechny stromky ? Nikdo nemáte na nových stromkách šarku?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

10 Jún 2022, 10:07

M.H napísal:
09 Jún 2022, 19:22
Tak vidím, že šarka na koupených nektarinkách ze spomyšle nebyla ojedinělá. Koukám na nově vysazenou asijskou slivku Angeleno (taky Spomyšl) a spodní listy už kroužkují. Takže s šarkou už posílají asi všechny stromky ? Nikdo nemáte na nových stromkách šarku?
Stávalo se mi, že na stromcích koupených u stánku (např. na Floře) taky byla šarka hned po vysazení. Jinak jsou většinou první 2-3 roky čisté.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

10 Jún 2022, 13:53

Asi jsem byl v tomto naivní. Je to 4 tý koupený stromek se šarkou hned po výsadbě.

Na druhém foto už jednou zmíněný Admiral, který jsem narouboval na odkopek M9. Hledal jsem na webu jestli to nemůže být šarka jabloní .... a pod jiným názvem to může být virus chlorotické skvrnitosti listů jabloně - ACLSV

Fleky na listech, kroužky jako PPV. Plody stejně jako šarka můžou být s propadlými kruhy a skvrnami. Flekaté listy jsou i na ostatních jabloních - Prima jaderničky... ale ten původní koupený Admirál v druhé zahradě se zdá být čistý .... údajně má jít o skrytý virus co jsem vyčetl, takže se někdy projevuje, někdy dělá škody na plodech, jindy ne... nevidím rozdíl mezi šárkou slivoní a tímto virusem... možná byly i minulé roky fleky na listech, ale všiml jsem si toho až u admirala který dělá ty ,,šarkovité" kruhy.... jinak jsem to neřešil, prostě žluté skvrny na listech má sem tam asi každý....
Prílohy
Symptoms-of-Apple-Chlorotic-Leaf-Spot-Virus-on-Golden-Delicious-a-Russet-ring-b-Leaf.png
Symptoms-of-Apple-Chlorotic-Leaf-Spot-Virus-on-Golden-Delicious-a-Russet-ring-b-Leaf.png (386.91 KiB) 1684 zobrazení
Admiral na M9
Admiral na M9
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

10 Jún 2022, 15:40

M.H napísal:
10 Jún 2022, 13:53
Hledal jsem na webu jestli to nemůže být šarka jabloní .... a pod jiným názvem to může být virus chlorotické skvrnitosti listů jabloně - ACLSV... Fleky na listech, kroužky jako PPV. Plody stejně jako šarka můžou být s propadlými kruhy a skvrnami...
Možné je takmer všetko, ale tento vírus (Apple Chlorotic Leaf Spot Virus) je veľmi zriedkavý. Uvidíte ďalší priebeh, čas by to mal ozrejmiť.
Ešte dodatok: Nie všetky informácie z internetu sú presné a dôveryhodné. Napríklad na foto 1 je list jablone, na nete popísaný ako postihnutý vyššieuvedeným vírusom (ACLSV). Nie je to tak. Na fotke je list zmenený v dôsledku napadnutia voškami. Okrem ružovo-červeného skučeravenia bývajú v takomto prípade zároveň na liste aj vyblednuté úseky, ktoré symptómy ACLSV iba imitujú (prípadne vyzerajú aj ako vírus mozaiky jabloní - Apple mosaic virus). Je to však práca vošiek. Často je to tak, že ružovo-červené skučeravenie je len na jednej polovici listu a vyblednuté fľaky sú aj na jeho opačnej strane. Ďalšia vec: takéto typické ružovo-červené skučeravenie listov jablone sa štandardne pripisuje voške skorocelovej (mšice jitrocelová, Dysaphis plantaginea). V skutočnosti tieto príznaky vo väčšine prípadov spôsobuje iný druh vošky - Dysaphis devecta (foto 2-5). IH

Screenshot_20220610-151256_Google.jpg
Screenshot_20220610-151947_Chrome.jpg
Screenshot_20220610-152239_Chrome.jpg
Screenshot_20220610-152205_Chrome.jpg
Screenshot_20220610-151406_Chrome.jpg
Napísať odpoveď