ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

28 Júl 2020, 10:36

Uvažuji, že na podzim zasadím meruňku Velkopavlovickou, protože ji tu pěstují sousedé, ale mám obavy, že mi ji časem zničí šárka, která tu enormě napadá slivoně, např. na ryngli Oulinské se vytvořily šárkové skvrny již třetím rokem, teda myslím si, že to bylo PPV, ale 100% si jistý nejsem. Takže mám dotaz jak tuto nemoc VP zvládá a zda se příznaky projevují i na plodech? Dále mě zajímá za jak dlouho po zasazení asi může šárka napadnout celý strom meruňky / švestky / broskvoně? Před 4 lety jsem totiž zasadil meruňku Bergeron a obávám se, že ji brzy vir PPV napadne, protože nechci používat chemic. postřiky proti mšicím, pokud to není nezbytně nutné. Zatím je díky Bohu ještě nemá.

Jinak jsem už zasadil meruňky odolné šárce: Leskora - tolerantní, Anegat - rezistentní a chystám se Tsunami - tolerantní. Tady na severu Čech (300 m. n. m.) kvetou meruňky o pár týdnu později než na jihu a díky tomu lépe unikají mrazům, ale bez postřiku proti monilioze před květem se nic neurodí.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

28 Júl 2020, 13:56

Jaroslav - Pear Man napísal:
28 Júl 2020, 10:36
Dále mě zajímá za jak dlouho po zasazení asi může šárka napadnout celý strom meruňky / švestky / broskvoně?
Jinak jsem už zasadil meruňky odolné šárce: Leskora - tolerantní, Anegat - rezistentní a chystám se Tsunami - tolerantní.
Na túto otázku Vám neodpovie ani Kasandra, Kalchas a delfská veštiareň dokopy. Závisí to od mnohých faktorov/premenných, takto položená otázka je exaktne nezodpovedateľná. Základné faktory sú: donor (darca, zdroj - teda infikované stromy v okolí) »»»» recipient (príjemca - teda Vaše ešte neinfikované stromy) »»»» vektor (prenášač, teda vošky a iný najmä cicavý, ale aj žravý hmyz). Významnú rolu hrá aj podtyp vírusu PPV (jednotlivé podtypy sa líšia infekčným potenciálom aj afinitou ku konkrétnej kôstkovine).
Veľkopavlovická samozrejme môže byť napadnutá šarkou, ale to za ako dlho a či vôbec je vo hviezdach. V okamihu ako šarka postihne plody, degraduje významne nielen ich vzhľad, ale aj kvalitu, a strom sa stáva bezcenným
Čo sa týka tej rezistencie marhúľ na šárku - tu by som odporučil skôr zdravý skepticizmus. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 28 Júl 2020, 15:31, upravené celkom 1 krát.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

28 Júl 2020, 15:27

Novou odrůdu meruněk odolnou proti nejčastější nemoci tohoto ovoce, vyšlechtili ovocnáři z Mendelovy univerzity v Brně. Odrůda Sophinka, jak ji pojmenovali, je odolná vůči virové šarce švestky, což je nejrozšířenější virové onemocnění meruněk v Evropě. Nová odrůda vznikla křížením odrůd Velkopavlovická a Stark Early Orange, v jejímž rodokmenu je i čínský původ. S křížením vědci začali už v roce 1984.
Registrace nové odrůdy proběhla v r. 2019 Před Sophinkou fakulta registrovala v roce 2017 odrůdy Adriana, Betinka a Candela v r. 2018
Teď ještě vědět, jak to s tou odolností je opravdu a jestli jsou tyto odrůdy alespoň průměrně chutné :D
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

28 Júl 2020, 16:21

Ivan Hlavatý napísal:
28 Júl 2020, 13:56
Jaroslav - Pear Man napísal:
28 Júl 2020, 10:36
Dále mě zajímá za jak dlouho po zasazení asi může šárka napadnout celý strom meruňky / švestky / broskvoně?
Jinak jsem už zasadil meruňky odolné šárce: Leskora - tolerantní, Anegat - rezistentní a chystám se Tsunami - tolerantní.
Na túto otázku Vám neodpovie ani Kasandra, Kalchas a delfská veštiareň dokopy. Závisí to od mnohých faktorov/premenných, takto položená otázka je exaktne nezodpovedateľná. Základné faktory sú: donor (darca, zdroj - teda infikované stromy v okolí) »»»» recipient (príjemca - teda Vaše ešte neinfikované stromy) »»»» vektor (prenášač, teda vošky a iný najmä cicavý, ale aj žravý hmyz). Významnú rolu hrá aj podtyp vírusu PPV (jednotlivé podtypy sa líšia infekčným potenciálom aj afinitou ku konkrétnej kôstkovine).
Veľkopavlovická samozrejme môže byť napadnutá šarkou, ale to za ako dlho a či vôbec je vo hviezdach. V okamihu ako šarka postihne plody, degraduje významne nielen ich vzhľad, ale aj kvalitu, a strom sa stáva bezcenným (a navyše ďalším donorom).
Čo sa týka tej rezistencie marhúľ na šárku - tu by som odporučil skôr zdravý skepticizmus. IH
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

28 Júl 2020, 16:37

Moc děkuji za odpovědi.
Ivan Hlavatý napísal:
28 Júl 2020, 13:56
Čo sa týka tej rezistencie marhúľ na šárku - tu by som odporučil skôr zdravý skepticizmus. IH
To jste mi připomněl jak jsem věřil, že je Anegat odolná mrtvici - prodejci tvrdili, že se na ní ještě zatím neobjevila, tak jsem ji na podzim koupil a zasadil a na jaře potom všechny květy spálila monilioza několik dní po rozkvetení. Pak jsem to už radši postříkal abych zachránil hlavně ten strom a pro srandu jsem tam nechal jeden plod z pozdějších květů. Ale má 2 téměř metrové přírustky a spoustu jiných menších, tak z ní mám radost, protože mám rád ty nejbujnější stromy.

Jinak k tématu. Měli jsme na zahradě starou zavirovanou Švestku Domací, která trochu plodila, chuť jak který rok a jak který plod a většinou málo sladké deformované, a také hrozně prosychala, tak jsme ji pokáceli, vedle byl mnohem mladší Špendlík - vynikající sladké a aromatické plody, které však tzv. usmrkávaly, hodně padaly a vosy naklovávali, strom rostl pěkně zdravě, ale jeden rok 2/3 kůry na kmenu nečekaně odumřely, zůstal malý pruh živého. Možná kvůli PPV. Pak ještě vedle stála jedna podobně stará odnož té staré švestky, ještě menší nedobré plody exrtémě podléhající monilii, prakticky nikdy nedozrály, tak šla taky i s pařezem na oheň a nakonec za pár let jsem zkácel i ten Špendlík, aby nebyl nákazou pro meruňky.

O Sophince vím už asi rok, ale nedá se nikde sehnat..
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

06 Aug 2020, 22:44

EL Edgar napísal:
28 Jún 2020, 18:21
Kým som nepestoval slivky, šarka ma nezaujímala. Ale teraz si myslím, že ak sú šarkou ohrozené kôstkoviny (peckoviny) tak by bolo asi naivné si myslieť, že marhule a broskyne ktoré už dlhé roky pestujem ju nemajú. Asi sa len z nejakého dôvodu na nich neprejavila.
Jak které. Některé meruňky trpí šarkou a je to na nich hodně poznat. Výborná Lejuna mívá typické skvrny na plodech a ještě výraznější na pecce. Chuť si ale zachovává dobrou. Nemocné stromy jsou asi citlivější na úžeh, protože mi - vzdor ochraně - již 2x odešly pár let po projevech PPV. Ještě horší je šarka na Hargrandu - strom sice prosperuje, ale chuť nemocných plodů je podřadná. Kupodivu jiné odrůdy přiroubované na témže stromu plodí ovoce čisté a chutné. Dle pomologií je ovšem řada odrůd meruněk vůči PPV odolná nebo dokonce imunní.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

08 Sep 2020, 08:04

Někde tady nebo na jiném fóru jsem četl že nějaký odolný klon z nalezeného stromu švestky domácí mají v Holovousích, nevíte jak to je a jak se jmenuje?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

08 Sep 2020, 09:37

Obávám se, že nemají. Minulý týden jsem se v Holovousích ptal na jejich šlechtění švestek, proč je jich oproti jablkům tak málo, proč nejsou k dostání a proč v popisu nových odrůd citlivost k PPV neuvádějí. Odolný klon Domácí nikdo nezmínil. Kdyby existoval, asi by se stali světovým centrem s Nobelovou cenou za biologii.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

03 Mar 2021, 07:59

Zopár informácií o najzávažnejšej chorobe sliviek (ale aj ďalších kôstkovín) zvanej šarka. Pôvodcom je PPV (plum pox virus). Viď foto. IH
IMG_20210303_074831.png
IMG_20210303_074904.png
IMG_20210303_075221.png
IMG_20210303_075221.png (88.04 KiB) 3577 zobrazení
IMG_20210303_074813.png
IMG_20210303_074813.png (455.68 KiB) 3577 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ŠARKA (skúsenosti s odolnosťou jednotlivých odrôd)

03 Mar 2021, 09:47

Před 20 lety jsem si myslel, že se dožiju doby, kdy i u nás budeme moci pěstovat geneticky odolnou švestku Honey Sweet nebo jí podobnou. Už si to nemyslím. A mohu se jen domnívat, jak upřímná byla slova našich předních pomologů - autorů přiloženého článku. Nebo je to vliv lobby producentů pseudotolerantních pološvestek?
Honey Sweet.pdf
(253.7 KiB) 182 stiahnutí
Napísať odpoveď