Jofela.

Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Jofela.

18 Apr 2022, 13:47

Daník napísal:
17 Apr 2022, 23:07
paraji napísal:
17 Apr 2022, 18:24
Libor1 napísal:
10 Jún 2020, 08:58
Jofelu na St.Julien mam 3-ti rok, rasatie silno, este nekvitla, dufam za rok konecne ochutnam.
Libor, už ste ochutnal?Tiež ju mám na St.Julien a vstupuje do tretej sezóny, ale kvet nebude ani tento rok.
jsem na tom stejně, taky ji mám třetím rokem na SJ, korunka velká, květ stále ani jeden :o
Je to zvláštní, moje Jofela na Wag. podnoži vykvetla již první rok, kdy jsem květy radši otrhal a pohnojil jsem ji granulemi, pak další rok jsem květy opět otrhal a nehnojil a začala pěkně růst a třetí rok jsem ji přesadil do horší půdy z obavy z kořenů ořešáku, které ji konkurovaly. To měla už velkou korunku, kterou jsem kvůli zkráceným kořenům (které byly překvapivě dost hlubokoko) trochu zredukoval a pak nekvetla vůbec, protože neměla vytvořené květní pupeny. Letos to vypadá, že zase pokvete - pohnojil jsem ji při přesazování koňským hnojem.

Loni na podzim jsem pak zasadil další Jofelu - čtvrtkmen na myrobalánu v kontejneru, kde kořeny prorostly tak hustě, že nebylo možné je rozplést. A taky bude mít plno květů, které též radši nenechám, aby lépe zakořenila.

Z těchto zkušeností předpokládám, že je pro mladou Jofelu velmi důležité hnojení. Jenže vy jste je počítám nejspíš hnojili dost? To nechápu. Možná je prostě St. Julien pro tuto odrůdu nevhodný?

Mám i zkušenost s hnojením granulemi pod různými jinými ovocnými stromky na bujných podnožích, tak to podpořilo tvorbu květních pupenů a když jsem to další rok nehnojil, kv. pupeny se nevytvořily.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jofela.

18 Apr 2022, 21:47

Moje Jofely jsou taky na StJulien a rodí už od druhého roku, tedy daly pár plodů na ochutnání. Pěstováno z předražených šjpičáků, zdroj Uherský Ostrohu. Takže pozdní nástup do kvetení/rodivosti nebude odrudová vlastnost.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jofela.

18 Apr 2022, 23:13

Mikeš13 napísal:
18 Apr 2022, 09:36
Jofelu mám na ZR, plodí, ale růst je mizerný, málo přírůstá, stejně jako vedle rostoucí mirabelka Nancyská (také na ZR). Vypadá to, že ZR jako podnoži místní jíl moc nevyhovuje. Bral jsem ZR jako kompromis nezi St. Julien a myrošem, zvláště, když to byl dosti vlhký pozemek. Teď už jde vše na myroš a občas na švestkové odkopky.
To je zaujímavé. V príručkách sa udáva rast ZR na úrovni myrobalánu, teda bujnejší ako St.Julien a aj ako Wangenheimova. Ale zachytil som, že nie ste prvý, kto popisuje rast na ZR ako slabý. ZR má možno nižšiu plasticitu a bujný rast dosahuje iba v špecifických podmienkach. Alebo to jednoducho nie je pravda a ide iba o dookola preberanú chybnú informáciu ako v iných prípadoch.

Pred mesiacom som zasadil na ZR Špendlík žltý a aj na základe týchto informácií som príručky trochu ignoroval a umiestnil ho na miesto, kde počítam s menším vzrastom ako na St. Juliene. Som zvedavý.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Jofela.

18 Apr 2022, 23:46

larix napísal:
18 Apr 2022, 23:13
Mikeš13 napísal:
18 Apr 2022, 09:36
Jofelu mám na ZR, plodí, ale růst je mizerný, málo přírůstá, stejně jako vedle rostoucí mirabelka Nancyská (také na ZR). Vypadá to, že ZR jako podnoži místní jíl moc nevyhovuje. Bral jsem ZR jako kompromis nezi St. Julien a myrošem, zvláště, když to byl dosti vlhký pozemek. Teď už jde vše na myroš a občas na švestkové odkopky.
To je zaujímavé. V príručkách sa udáva rast ZR na úrovni myrobalánu, teda bujnejší ako St.Julien a aj ako Wangenheimova. Ale zachytil som, že nie ste prvý, kto popisuje rast na ZR ako slabý. ZR má možno nižšiu plasticitu a bujný rast dosahuje iba v špecifických podmienkach. Alebo to jednoducho nie je pravda a ide iba o dookola preberanú chybnú informáciu ako v iných prípadoch.

Pred mesiacom som zasadil na ZR Špendlík žltý a aj na základe týchto informácií som príručky trochu ignoroval a umiestnil ho na miesto, kde počítam s menším vzrastom ako na St. Juliene. Som zvedavý.
U nás v okolici sa ZR používa popri bielej slivke s obľubou vďaka dobrej tolerancii aj ťažších pôd. Určite rastie bujnejšie ako St. Julien, ale o niečo menej ako myrobalán. Niekedy ozaj nechápem, prečo rozdielne stránky uvádzajú až protikladné informácie k vlastnostiam podpníkov, lebo to dokáže zmiasť a narobiť ozaj paseku na záhrade. Mňa prekvapuje, že ZR na íloch vraj nerastie dobre, u nás to síce nie je čistý íl, ale ZR rastie určite viac ako St. Julien.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jofela.

19 Apr 2022, 00:09

No veď to. Informácie (aj reálne skúsenosti) sú rozporuplné. Sú to ale živé organizmy v premenlivom prostredí, takže nejaké absolútne pravdy bez výnimiek sa očakávať nedajú.

U mňa napríklad Haroma na St.Juliene prirastá rýchlejšie ako prirastal nebohý TopTaste na myrobaláne. To bude ale asi tým, že myrobalánom sa u mňa z nejakého dôvodu nepáči.

Na ZR som sadil prvý strom, takže osobné skúsenosti s ňou, ako podpníkom, zatiaľ nemám.
PeterS napísal:
18 Apr 2022, 23:46
U nás v okolici sa ZR používa popri bielej slivke ...
Tou bielou slivkou myslíte Belicu - Špendlík žltý? Dnes už totiž nie je veľa oblastí, kde by sa im všeobecne darilo, preto sa pýtam.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jofela.

20 Apr 2022, 11:06

Mal som 2 Jofely na St. Julien. Jedna mi skapala - asi hubova choroba dreva - mala zaschnute drevo v kmeni.
U ju mam 5 rokov, ale rast je najslabsi zo vsetkych sliviek a aj najmenej kvitne, urodu este nemala. Ta co vlani skapala nasadila peknu urodu, ale neutiahla ju, plody zoschli.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jofela.

20 Apr 2022, 13:08

Mě jedna z Jofel takto nepěkně překvapila, jde o terminál. Nevím, jestli to co nejdřív ustřihnout pryč nebo počkat...
Podobně mně zašel nedávno Merkur.
Prílohy
_20220420_130525.JPG
Neregistrovaný

IP:  247.44

Jofela.

20 Apr 2022, 13:22

Tipoval bych to právě zatřením zastřiženého vrcholu. Střihem se pletiva poškodí (je lépe nechat mini čípek, než poškodit oblast očka, pak začistit v průběhu sezóny), nátěr pak může popálit. Což je možná tento případ. Menší rány nezatírat, nebo natřít tím, co běžně používají školkaři při odstřihnutí podnože. Obyčejný Latex.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jofela.

20 Apr 2022, 14:41

Moja skapata Jofela mala podobne rany po skrateni, ja som to ponechal. V mojom pripade vsak o smrti rozhodli rozsiahlejsie poskodenia na kmeni, aj blizko nad zemou.
U mna som tipoval na
Pseudomonas Syringae
viewtopic.php?f=15&t=1148
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jofela.

20 Apr 2022, 21:23

Při vzpomínce na podobně postižený a už zlikvidovaný Merkur jsem poškozený terminál odstranil, jedna holt bude mít dutou korunu. Dnes ostříhány všechny švestky a navečer postříkány Karate 1.5ml + Mero + Prolectus.
Prílohy
Jofela, ta s terminálem
Jofela, ta s terminálem
Napísať odpoveď