Čačanská rodná

Rony

IP:  94.143

Čačanská rodná

09 Jún 2020, 17:31

Záhradkári, prosím Vás, aké máte skúsenosti s odrodou Čačanská rodná, čítam v popisoch na ňu samú chválu, ale to napr. aj na Jojo a skutočnosť je u viacerých pestovateľov s popisom odlišná.
Čo sa týka Čačanskej rodnej, vaša skúsenosť, je vhodná aj do vyšších polôh, spoľahlivosť, náchylnosť na choroby, kvalita plodov, spracovanie, pálenie, vaše postrehy?
Je si s odrodou Hanita veľmi podobná alebo takmer vôbec? Plánujem ich vysadiť na jeseň.
Ďakujem
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čačanská rodná

09 Jún 2020, 18:56

Takmer vobec. Hanita má u nás 2-3x větší plody (na objem). Obě jsou chuťově výborné, hanita taková pikantnější, rodna chutí i vzhledem víc podobná klasické švestce. Obě jsou tolerantní k PPV, ale jen částečně. :( Rodna zraje později.V chladnějších polohách, kde nelze dobře pěstovat Elenu, Tophit, Presentu, Jofelu, tak Č. rodna docela dobře dozrává, Hanita úplně bez problémů.
Rodna se lépe suší, na kvas se dobře hodí obě.
Jelinek Radim

IP:  35.27

Čačanská rodná

09 Jún 2020, 23:15

Cacanskou rodnou povazuju u sebe po chutove strance za top svestku. V me poloze, tj. par kilometru od Milose V. dozrava v pohode. Plody ma mensi nez Hanita, ale nemyslim ze 2-3x mensi. Plodnost je slusna. Sarku jsem na plodech zatim nezaznamenal. Letos si dala pohov, po dvou letech, kdy jsem musel podpirat vetve. Mam tech odrud svestek docela dost[nektere mi zatim neplodi, Lipnicka po peti letech ani kvitek], C.rodna za me top 3 svestka.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Čačanská rodná

09 Jún 2020, 23:18

Takze ked slivka ani tri roky vysadbe neplodi, je to normalne? Ale mala uz dva kvety tohto roku, len opadali po dakych mrazoch.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Čačanská rodná

10 Jún 2020, 10:22

Č. rodna tady v teplejší poloze na severním svahu zraje prakticky shodně s Hanitou, prvních pár plodů Hanity je možná o týden ranějších. Ve velikosti jsem si nevšiml nějakých výrazných rozdílů, v plodnosti (obě odrůdy na myrobalánu) je lepší Č. rodna, která plodí pravidelně a má dobré výnosy, kdežto Hanita střídá průměrné výnosy se slabšími. Z hlediska zdravotního stavu je Č. rodna, na rozdíl od Hanity, silně napadena šarkou - ale pouze listy - na vzhledu ani kvalitě plodů jsem u čačanky nějaké projevy šarky nezaznamenal. Zdá se mi, že Hanita je více napadána obalečem švestkovým (ale může to být subjektivní pocit vzhledem k výnosům obou odrůd) a také má křehčí dřevo a ne tak "uspořádaný" růst. Č. rodná je šťavnatější, ale nevšiml jsem si nějakých rozdílů při sušení plodů.
Jinak společné mají obě odrůdy to, že chuťově patří ke špičce současného sortimentu slivoní a přitom jsou to odrůdy chuťově dost rozdílné.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čačanská rodná

10 Jún 2020, 10:38

ariadna30 napísal:
09 Jún 2020, 23:18
Takze ked slivka ani tri roky vysadbe neplodi, je to normalne? Ale mala uz dva kvety tohto roku, len opadali po dakych mrazoch.
Některé slivky, zejména na myobalánu rodí hodně pozdě. Těchobuzická mi zaplodila až 9. rokem, durancie asi po 8 letech. Naopak některé pološvestky (včetně skoro všech Topů) plodí hned po vysazení.
Možná jsem to s rozdílem velikosti obou odrůd přehnal, asi je to dáno i tím, že strom rodne je starší, na sušším místě a víc plodí. Nicméně plod v průměru o 1 cm větší mívá objem dvojnásobný.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Čačanská rodná

10 Jún 2020, 15:45

Velkostou neohuri, chutou to uz hej, velmi dobra, urcite patri medzi to najchutnejsie medzi slivkami, oproti Hanite zretelne mensia aj menej kyseliniek, ale to nic nemeni na vynikajucej chuti, takze doporucit sa bez namietok da. Zreje po Hanite.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čačanská rodná

10 Jún 2020, 17:36

Malá vsuvka z geometrie.
Pokud bychom tvar švestky zjednodušili na kouli, tak podle vzorce V = 4/3.pí.r(na třetí) by švestka s průměrem 4cm měla objem 33,4 ml a švestka o pouhý centimetr větší - s průměrem 5cm - objem 65,4ml, tedy prakticky dvojnásobný.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čačanská rodná

16 Jún 2020, 16:30

U té durancie to tolik nevadí. Plody se beztak hodí akorát do kvasu, takže první sklizně několika plodů by byly k ničemu. Nevím, možná někomu rodily dřív. Ale zatímco většina slivoní kvete hned po vysazení, durancie, Těchobuzická a Lipnická dlouho rostly jen do dřeva.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Čačanská rodná

16 Jún 2020, 22:20

Mám druhým rokem Durancii a 3-4 plody na ní letos jsou, nové přírůstky má letos už asi 0.5 metrů, je na myrobalánu, zakoupená ve školce.
Naposledy upravil/-a roman v 06 Nov 2020, 22:55, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď