Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2193
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 00:21

Zaslouží si vlastní vlákno, nebo jsem to měl dát jen někde mezi rané?
*
Švestka Opál.

Jeden jihomoravský lihovarník s vlastními sady ji úplně zavrhnul a nazval ji odrůdou blbcem a že půjde pryč. Že nic takového v sadech nechce.
(Možná jsem už to kdysi někde psal...).
Vlastní zkušenost nemám, jsou ještě malé. (I ty stromečky).
*
Paradoxně kvůli její nadměrné úrodnosti a neschopnosti samoregulace. Většina stromů se jim rozlámala..
*
Mimochodem kvůli tomu podobnému zrušili i Durancie.
(Ve velkých produkčních sadech jim ta nadměrná rodnost a neschopnost nějaké samoregulace úrod údajně udělala více škody než užitku).
*
(Přijde mi to skoro jako pohádka pro pěstitelé švestek, ale nemám důvod nevěřit).
*
Jaké máte zkušenosti Vy?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2214
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 09:48

Poslal bych jim tam do sadů místní vytuněnou pilatku a ještě by prstíčkem hrabali :D . Letos na Opálu 3 plody (Honzík, Pepík, Jiřík).
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 11:08

Opal mi predali omylom pod vysackou Herman, ale som rad ze je to Opal. Urodnost naozaj vysoka, pristepene vetvy na Hanite maju vzdy 2-nasobok plodov, zrenie skore - kazdorocne sa strieda s Katinkou (jeden rok je Katinka skorsia, dalsi zase Opal). Chutovo na skoru slivku uspokoji, Katinka je lepsia - ma viac slivkovej aromy (ale je mensia). Farebne su plody velmi zaujmave - viacfarebne. Svokor ktoremu som ju posadil ju musel kazdorocne podopierat, plody sa zavarali a musim povedat ze vdaka tenkej supke boli kompoty z Opalu jedny z najlepsich (na rozdiel od sliviek jemnejsie, ale drzali pokope - nerozvarili sa ako marhule). Za mna spokojnost, doporucujem.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2193
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 18:45

Vyčenichal jsem pár fotek k těm Opálům od velkopěstitele:
L1000118-500x500_20200521182914367.jpg
L1000118-500x500_20200521182914367.jpg (96.75 KiB) 4887 zobrazení
https://www.zufanek.cz/2018/rekordni-uroda/
https://mobile.facebook.com/LihovarZufa ... rdc=1&_rdr
Atd.
*
Aneb citát z Hospody na Mýtince od Cimrmanů:
„...Otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi!"......
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 20:27

[quote=Rafael post_id=2569 time=1590079506 user_id=59]
"Vyčenichal jsem pár fotek k těm Opálům od velkopěstitele."



To čo je na fotke nie je chyba stromu, ale jeho pestovateľa. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2193
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 20:53

Asi ano. Ale v rozsáhlých sadech a s minimem lidí to asi berou jinak.
*
Na nějakou důkladnou chemickou ochranu v jejích sadech jsem se neptal.
Ale tvrdí, že vše pěstují v bio režimu.
(Jenže pod tím si lze představit skoro cokoliv...)...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

21 Máj 2020, 22:14

Ivan Hlavatý napísal:
21 Máj 2020, 20:27
To čo je na fotke nie je chyba stromu, ale jeho pestovateľa. IH
mě se takhle podobně rozčísla lepotica a nebyla chybně zapěstovaná. chyba byla neprobrat plody.
durancie se umí taky takhle rozlámat a co se neulomí zůstane navždy ohlé k zemi. A následuje masivní růst vlků,...
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

22 Máj 2020, 05:50

Vlasatej napísal:
21 Máj 2020, 22:14
Ivan Hlavatý napísal:
21 Máj 2020, 20:27
To čo je na fotke nie je chyba stromu, ale jeho pestovateľa. IH
mě se takhle podobně rozčísla lepotica a nebyla chybně zapěstovaná. chyba byla neprobrat plody.
durancie se umí taky takhle rozlámat a co se neulomí zůstane navždy ohlé k zemi. A následuje masivní růst vlků,...
Vidím rozdiel v pojmoch 'polámať sa' a 'rozčesnúť sa'. Rozčesnutie je chybou zapestovania koruny (zlý výchovný rez). Na tej fotke od pána Rafaela vidno, že hlavné kostrové konáre tvorili tzv. praslen (odstupovali z jednej úrovne). To je najlepší spôsob, ako si pri následnej záťaži úrodou vykoledovať rozčesnutie kmeňa.
Polámaniu jednotlivých konárov aj v správne zapestovanej korune sa niekedy nedá vyhnúť, najmä pri mimoriadnej úrode na veľkých stromoch, kde je prebierka v podstate nemožná a vyviazanie či podopretie konárov je problematické. IH
vysloužil
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

23 Máj 2020, 00:10

Považuji Opál za velmi vděčnou odrůdu. Plodnost je opravdu v některých letech nadměrná a pak jsou plody malé. Ale chutnají dobře, sladkost je na ranou odrůdu překvapivě vysoká, bez ohledu na polohu. . Je sladší než Katinka, má ale oproti ní trochu řidší dužinu. Dá se jíst i ne zcela zralý - když jsou plody růžové. Pak je dužina tužší a ne tak fádně sladká jako v plné zalosti.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2193
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Švestka, slíva, ryngle, OPÁL

27 Máj 2020, 22:29

Rozlámování stromů nebo jejích větví vlivem nadúrody. Kterých, jak a kdy se to komu stalo?
*
Nové téma, vlákno, nebo je založení něčeho takového OT?

Nebo Historické okénko?
Já bych to nějak tady někde udělal, jen nevím kde a jak... A ani nevím jestli by to někoho zajímalo..
*
Co si tak matně vzpomínám na dědečkův švestkový sad, tak úrody byly na dnešní poměry přímo neuvěřitelné.
Do stodoly se po prvních mrazech vozily žebřiňákem. A pokud si dobře vzpomínám, tak stromy nikdy polámané neměl.
(Ale třeba se pletu, přece jen je to už dávná historie...).
*
A kdyby viděl, jak to dělám dnes já, s ranými. Jak je postupně v létě sbírám do kyblíků a odvážím na malé vlečce na maličkém traktůrku... Nechápal by určitě.
On si nějakých "předčasně"nedozrálých, spadnutých, plodů ani nevšimnul. Nezajímavé, nezralé. A pro kuchyň měli rané ryngle, klasické žluté špendlíky apod..
*
OT:
Ještě si nemůžu, když už tak v nostalgii vzpomínám co mi kdysi říkal a já mu nevěřil:

Nesaď tady žádné jádroviny -- jablka, hrušky, já to zkoušel a vidíš kolik jich tady po mě zůstalo. Jen pár těch nejodolnějších a místních.
(Samozřejmě jsem mu nevěřil a na místě jeho bývalého švestkového sadu, po vytrhání přestárlých jeho švestek jsem to udělal.
Únava půdy mi něco říkala, tak jsem tam vysadil vysokokmenný jabloňový sad. Samozřejmě mimo spon té staré švestkové výsadby.
*
A nedopadlo to až na výjimky, v některých létech, moc dobře...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď