Jak jste spokojeni s Lipnickou?

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 20:28

Plod Lipnické předloni:
Prílohy
IMG_8774 - Lipnická (S).JPG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 20:41

Lipnickou nemám tak můžu jen teoretizovat. Ale moc jsem ji po jejím "objevení" chtěl.
Akorát jsem měl problém s podnožemi na kterých ji p. Chovanec nabízel.
(A dostal jsem se s ním možná kvůli tomu i do sporu).
*
Ale jak tak to tak vše o ní s odstupem času čtu a přečetl jsem, tak možná, možná, chápu proč ji nechtěl množit na mém oblíbeném myrobalánu...
*
Ale je to jen můj hodně laický názor - neberte mě vážně!!!!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 22:07

Myslím, že to chápete docela dobře. Ale já bych Lipnickou hned nezavrhoval. Možná to bude chtít vyzkoušet ještě další podnože a třeba i jiný pěstitelský přístup - např. zcela eliminovat předjarní řez, včetně výchovného.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

29 Máj 2020, 19:03

Poslední dobou se negativní reakce na Lipnickou nějak hodně množí.
Nemám a ani nemůžu mít na to svůj názor protože ji nemám.
*
Jen si myslím, že p. Chovanec si tu chválu na ni nevycucal z prstu. Že se aspoň v jeho podmínkách osvědčila....
*
P.S. Nevíte někdo, má ji nějak zaregistrovanou, právně chráněnou či tak něco?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

29 Máj 2020, 21:25

"P.S. Nevíte někdo, má ji nějak zaregistrovanou, právně chráněnou či tak něco?"

Ano, Lipnická má Šlechtitelské osvědčení o udělení ochranných práv k odrůdě.
https://zahradnictvichovanec.cz/509-thi ... obalan.jpg
Jiří Brtnický

IP:  8.231

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

11 Dec 2022, 15:17

Lipnickou mám 8 let, jsou to již pěkné stromy s průměrem kmene kolem 10 cm. Zarodila slušně teprve letos, i velikost plodů se zvětšila oproti nemnohým plodům v letech předchozích. Plody měly velikost normální domácí švestky. Cukernatost 32% při plném vyzrání. Je dosti náchylná k praskání plodů při déletrvajícím ovlhčení po období sucha, ale příliš nepodléhá monilii. Je výborná na sušení. Má ji v oblibě Tmavka švestková, ale i tak dozrává než opadne, tak že se stejně posbírá do sudu a tím se Tmavka omezuje. Nejsem si jist jejími opylovacími poměry, mám kolem řadu jiných odrůd, takže se opyluje vždy dobře. Nedaleko Letovic, v Sebranicích vysadili obecní sad, celý jen Lipnickou, asi 160 stromů. Stromy jsou tam již velké, v podstatě mají vzhled dospělých stromů, ale rodí minimálně. Proto bych ji samotnou raději nenechal.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

11 Dec 2022, 19:16

Jiří Brtnický napísal:
11 Dec 2022, 15:17
Lipnickou mám 8 let, jsou to již pěkné stromy s průměrem kmene kolem 10 cm. Zarodila slušně teprve letos, i velikost plodů se zvětšila oproti nemnohým plodům v letech předchozích. Plody měly velikost normální domácí švestky. Cukernatost 32% při plném vyzrání. Je dosti náchylná k praskání plodů při déletrvajícím ovlhčení po období sucha, ale příliš nepodléhá monilii. Je výborná na sušení. Má ji v oblibě Tmavka švestková, ale i tak dozrává než opadne, tak že se stejně posbírá do sudu a tím se Tmavka omezuje. Nejsem si jist jejími opylovacími poměry, mám kolem řadu jiných odrůd, takže se opyluje vždy dobře. Nedaleko Letovic, v Sebranicích vysadili obecní sad, celý jen Lipnickou, asi 160 stromů. Stromy jsou tam již velké, v podstatě mají vzhled dospělých stromů, ale rodí minimálně. Proto bych ji samotnou raději nenechal.
Zdravím, Jirko!
Lipnickou mám asi od roku 2013, hned, jak ji p. Chovanec začal nabízet. I já jsem měl letos poprvé úrodu, která se dala počítat na desítky kg (což ale na dost velký strom nebylo až tak moc). Mohu potvrdit, že i když hodně plodů po deštích popraskalo, ztráty monilií nebyly velké. Co potvrdit nemůžu, je velikost. Švestičky byly drobné, jen o málo větší než třešně či plané myrobalány. To byl asi důvod, proč sklizeň na váhu byla sotva průměrná. Kdyby byly plody velikosti obvyklých švestek, byla by úroda parádní.
Jiří Brtnický

IP:  8.231

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

13 Dec 2022, 20:40

vysloužil napísal:
11 Dec 2022, 19:16
Jiří Brtnický napísal:
11 Dec 2022, 15:17
Lipnickou mám 8 let, jsou to již pěkné stromy s průměrem kmene kolem 10 cm. Zarodila slušně teprve letos, i velikost plodů se zvětšila oproti nemnohým plodům v letech předchozích. Plody měly velikost normální domácí švestky. Cukernatost 32% při plném vyzrání. Je dosti náchylná k praskání plodů při déletrvajícím ovlhčení po období sucha, ale příliš nepodléhá monilii. Je výborná na sušení. Má ji v oblibě Tmavka švestková, ale i tak dozrává než opadne, tak že se stejně posbírá do sudu a tím se Tmavka omezuje. Nejsem si jist jejími opylovacími poměry, mám kolem řadu jiných odrůd, takže se opyluje vždy dobře. Nedaleko Letovic, v Sebranicích vysadili obecní sad, celý jen Lipnickou, asi 160 stromů. Stromy jsou tam již velké, v podstatě mají vzhled dospělých stromů, ale rodí minimálně. Proto bych ji samotnou raději nenechal.
Zdravím, Jirko!
Lipnickou mám asi od roku 2013, hned, jak ji p. Chovanec začal nabízet. I já jsem měl letos poprvé úrodu, která se dala počítat na desítky kg (což ale na dost velký strom nebylo až tak moc). Mohu potvrdit, že i když hodně plodů po deštích popraskalo, ztráty monilií nebyly velké. Co potvrdit nemůžu, je velikost. Švestičky byly drobné, jen o málo větší než třešně či plané myrobalány. To byl asi důvod, proč sklizeň na váhu byla sotva průměrná. Kdyby byly plody velikosti obvyklých švestek, byla by úroda parádní.
Ahoj Miloši,
Bude to asi tak, jak jsem si myslel už dříve, že Lipnická bude vhodná do vyloženě extenzivních výsadeb. Bylo by dobré prověřit dlouhověkou a vzrůstnou podnož pro ni. Myslím že se naplno projeví po více než 10 letech. Já jsem sní spokojen. Pokud bude rodit 40 kg z jednoho stromu, tak je to dost. Příliš velké úrody jsou na úkor kvality u většiny odrůd. Mám dost místa na výsadbu ve volném sponu, slunce a vzduch dělají slivoním dobře. Mám ji vysazených 20 stromů, velmi dobře prospívá na podnoži Adesoto, více rodí a je ještě vzrůstnější. Jsem zvědav jak budou vypadat třeba 20leté stromy. Přeji hodně pěstitelských úspěchů.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

13 Dec 2022, 21:00

Já mám Lipnickou na St. Julien od Chovance a vlastní na myrobalánech. Růst je typicky bujný s řídkou korunou. Na myrobalánu plodí ještě méně, plody však (na rozdíl třeba od Domácí) větší nejsou.
Oceňují vysokou sladkost, ale jinak je dužina poměrně fádní, bez výraznějšího aromatu. Jak by chutnala jednodruhová pálenka - lipnicovice, to nevím, tolik plodů jsem nikdy neměl.
V budoucnost Lipnické jako odrůdy osobně nevěřím, ale kdyby se její vlastnosti zkřížily třeba s Topgigantem nebo lepoticí, to by mohla být zajímavá švestička.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

13 Dec 2022, 21:27

vysloužil napísal:
13 Dec 2022, 21:00
...ale kdyby se její vlastnosti zkřížily třeba s Topgigantem nebo lepoticí, to by mohla být zajímavá švestička.
Len aby to nedopadlo tak, ako to načrtol Anatol France (viď foto). Teda slivky veľkosti Lipnickej aj s jej rodivosťou, plus s chuťou Topgigantu či Lepotice...
Genetika pri pohlavnom rozmnožovaní vie byť nevyspytateľná. 😉😀 IH

20221213_211928.jpg
Napísať odpoveď