Jak jste spokojeni s Lipnickou?

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

20 Máj 2020, 13:32

Je to jedna z mála nových tuzemských odrůd. Díky perfektně zvládnuté marketingové kampani p. Chovancem ji má vysazenou skoro každý. Jenže nějak se o ní přestalo mluvit. Přitom deklarované vlastnosti - čas dozrání, odlučitelnost pecky a vysoká cukernatost - všechny jsou pravdivé. Dalo by se říci - ideální odrůda na slivovici. Jenže jsou tu dvě "ale". Plody jsou dost malé, což by nemuselo vadit, sud to zpracuje. Druhým "ale" je plodnost. Stromek rodí už několik let. I na podnoži St. Julien (na níž u nás většina odrůd zastavuje růst) roste bujně, ale úroda je zatím spíš žalostná. Kdyby byly plody velikosti Topgigantu, tak by to stačilo, Ale sklizeň v řádu jednotek kg ze stromu asi sedmi či osmiletého, to je přece jen málo. Jaké zkušenosti s Lipnickou máte?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

20 Máj 2020, 16:09

já lipnickou nemám, ale máte ji vy?
plodnost:
Plodnost je vysoká, stromy plodí pravidelně, nedochází k rozlámání stromů vlivem vysoké plodnosti, nedochází ani k odpočívání stromů kdy neplodí. Odrůda je samosprašná a je dobrý opylovač k jiným odrůdám.
velikost:
Velikost plodů je střední s hmotností 25-40g, jsou oválné s klasickou švestkovou rýhou. Stromy rostou volně, mají široké koruny, jsou řídké a vzdušné ideální k plnému vyzrávání plodů. Vyžadují minimální řez, vyloženě nesnáší hluboký řez, který
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

20 Máj 2020, 20:29

Mám 4-letý stromek Lipnické na Wavitu. I na této podnoži roste dost bujně s typickým obloukovitým nasazováním větví. Zatím jsem ochutnal pár plodů předloni, tak nebudu hodnotit. Letos měla květů více, bohužel pilatka zaúřadovala.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

20 Máj 2020, 21:51

Vlasatej napísal:
20 Máj 2020, 16:09
já lipnickou nemám, ale máte ji vy?
plodnost:
Plodnost je vysoká, stromy plodí pravidelně, nedochází k rozlámání stromů vlivem vysoké plodnosti, nedochází ani k odpočívání stromů kdy neplodí. Odrůda je samosprašná a je dobrý opylovač k jiným odrůdám.
velikost:
Velikost plodů je střední s hmotností 25-40g, jsou oválné s klasickou švestkovou rýhou. Stromy rostou volně, mají široké koruny, jsou řídké a vzdušné ideální k plnému vyzrávání plodů. Vyžadují minimální řez, vyloženě nesnáší hluboký řez, který
Nevím, jestli jsou to Vaše zkušenosti nebo jen to, co uvádí šlechtitel. K rozlámání větví skutečně nedochází, stejně tak k odpočívání, protože není po čem odpočívat. Ano, koruny jsou řídké, bez sklonu k zahušťování. Mé plody ale nejsou příliš oválné, řekl bych spíš kulaté.
Doufám, že se plodnost Lipnické zlepší. I Těchobuzické trvalo 9 let, než přinesla první slušnou sklizeň, teď už plodí dobře.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

20 Máj 2020, 22:07

Jsem byl tehdy úplně nadšen kdysi jak se ta Lipnická objevila.
Úplný ideál pro destilátery.

Ale čekal jsem na podnož Myrobalán.
Až jsem se "přečekal" a žádnou nemám.
(Nějak ubyly síly a schopnosti..).
*
Jestli to bylo dobře nebo ne, ukáží až praktické zkušenosti pěstitelů časem.
*
(Přece jen internetu, opisovaným informacím, lze věřit jen velmi omezeně....).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

21 Máj 2020, 07:14

vysloužil napísal:
20 Máj 2020, 21:51

Nevím, jestli jsou to Vaše zkušenosti nebo jen to, co uvádí šlechtitel. K rozlámání větví skutečně nedochází, stejně tak k odpočívání, protože není po čem odpočívat. Ano, koruny jsou řídké, bez sklonu k zahušťování. Mé plody ale nejsou příliš oválné, řekl bych spíš kulaté.
Doufám, že se plodnost Lipnické zlepší. I Těchobuzické trvalo 9 let, než přinesla první slušnou sklizeň, teď už plodí dobře.
omlouvám se že jsem neuvedl zdroj, https://zahradnictvichovanec.cz/svestky ... balan.html

moje zkušenosti to nejsou , psal sem že ji nemám. ale ptal jsem se jestli jste si jist že ta Vaše Lipnická je opravdu Lipnická. popisky na stromcích se vymění stejně snadno jako se napíše v eshopu fascinující popis vlastností. mel sem i nekolik stromků s bianko popiskami.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 10:25

Tak Lipnickou mám přímo od p. Chovance. popis sedí vcelku přesně, jak charakter růstu, tak velikost, tvar a zejména sladkost plodů Nevím, co by to bylo jiného, podobná odrůda snad ani není.
Na starém fóru je v diskuzi o Lipnické zmíněn špatný srůst s podnoží. Podle fotky je srůst dokonalý, jen je velký rozdíl mezi vzrůstností podnože a odrůdy (v neprospěch podnože). Cílem šlechtitele bylo omezit bujný růst slivoně a zvýšit tak plodnost. V některých, zejména sušších oblastech podnož S.J. špatně prospívá, je proto možno ji přeštěpovat na myrobalán. Je ovšem třeba počítat s tím, že růst bude ještě bujnější a plodnost pozdější. Zajímavé je, že slivoně na St.J. u nás vesměs neprospívají dobře. Lipnické se to ale kupodivu netýká.
Wimpi
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 12:17

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 12:18

Moje zkušenost po zhruba čtyřech letech od výsadby na suché stanoviště se slabou vrstvou ornice a tuhým jílovitým podložím, podnož st. Julien: růst velmi slabý, roční přírůstky jen cca 15÷20 cm, koruna řídká, úroda ve dvou uplynulých letech – jen několik plodů, do 10-ti kusů. Letošní plodnost je podobná. Na rozdíl od minulých let je letos na jaře dostatek vláhy, tak čekám, jak se stromek růstově polepší...
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 13:26

Máte pravdu pane Vysloužile, špatně jsem to na starém webu popsala, na zveřejněné fotografii je srůst dobrý, ale nepoměr mezi šířkou podnože a kmínku vypadá nebezpečně. Na st. Julien mám i meruňku Veecot a pár broskvoní a u těch jsem s celkovým růstem spokojená. První loňské plody Lipnické byly spíše menší a sladké opravdu hodně. Chutnaly dětem, vosám a mravencům. Stromky jsem sázela na podzim 2015.
Prílohy
První
První
Druhá
Druhá
IMG_20200525_181239.jpg
IMG_20200522_174302.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak jste spokojeni s Lipnickou?

26 Máj 2020, 19:17

Moje Lipnická má taky kmínek pod místem štěpování užší než nad ním. Přesto si zachovává poměrně bujný růst. Není to ale nic proti tomu, jak roste na myrobalánech. Na nich jsem ještě neviděl plod, kdežto původní stromek na S.J. už 3 úrody měl, ale skutečně slabé. Je zajímavé, že zelené plůdky jsou švestkovitě protáhlé, zatímco zralé téměř kulaté.
Jestli se plodnost časem umoudří, půjde o dobrou odrůdu. Vyhovuje doba zrání, odlučitelnost pecky i vysoká cukernatost.
Napísať odpoveď