Slivky - Švestky 2024

Vyhlídka

IP:  81.144

Slivky - Švestky 2024

06 Feb 2024, 18:18

Máme o té řičici (síto) i lidovou písničku. "na řičici vodu neměř, chlapec ti uteče, bude lásky konec".
Možná do toho síta ale asi ještě zainvestuju... Má to na svědomí dnešní pochvala ochutnávky z šestiletého archivního demižonu slivovice. Prý je o trochu lepší-jemější a dá se lépe pít, než ta letošní pánova, kterou si před nedávnem přivezl z pálenice (tuším že letos v lednu).
Demižon nemám hermeticky uzavřen, pořád zraje, andělská daň atd...
I takové věci se stávají a ne všechno usilí je oceněno, natož aby se vyplatilo...
Neregistrovaný

IP:  118.142

Slivky - Švestky 2024

06 Feb 2024, 20:05

Vyhlídka napísal:
06 Feb 2024, 18:18

Má to na svědomí dnešní pochvala ochutnávky z šestiletého archivního demižonu slivovice. Prý je o trochu lepší-jemější a dá se lépe pít, než ta letošní pánova, kterou si před nedávnem přivezl z pálenice (tuším že letos v lednu).
Lednová - velmi čerstvá slivka je moc syrová a potřebuje uležet, odvětrat, zjemnit se...
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Slivky - Švestky 2024

06 Feb 2024, 20:30

peter_z_tt napísal:
06 Feb 2024, 05:26
charles91 napísal:
05 Feb 2024, 22:17
Vyhlídka napísal:
05 Feb 2024, 08:21
Nemám odpovídající velikost řičice a už do ní nebudu investovat...
Čo je to "řičice" ?
Po slovensky riečica :D
Jazykové okienko:
V slovenčine slovo 'riečica' znamená vlastne sito s väčšími okami. Používa sa na preosievanie rôznych 'materiálov' (viď príloha - foto 1). Synonymami sú napríklad cedidlo alebo rešeto.
V texte sa vyskytuje slovo 'lub' v rôznych tvaroch skloňovania. Čo slovo 'lub' znamená viď foto 2. H.

Screenshot_20240206_190324_Chrome.jpg
Screenshot_20240206_203408_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Slivky - Švestky 2024

06 Feb 2024, 21:31

Já likviduji sušené švestky 23, Katinka je úžasná. Čačanska raná moc ne.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivky - Švestky 2024

07 Feb 2024, 10:59

Vyhlídka napísal:
05 Feb 2024, 08:21
Nemám odpovídající velikost řičice a už do ní nebudu investovat, povidla ve velkém na kotle teda pouze bez pecek, i když všechny kuchařské knihy, které jsem četl, uvádějí, že lepší je produkt ze začátku připravovaný s peckama. Taky to hodně ulehčí práci, pokud by to měl člověk dělat často. Prolít rozvárku řičicí je rychlejší, než každou švestku odpeckovávat ručně (u durancií to ani není možné odpeckovat), pokud teda nemáte odrůdu, které se lámou špičky pecek i v čerstvém stavu. Já nesnáším povidla hodně karamelizovaná až připálená s kousky tuhých slupek. Hrušková povidla na sporáku ale dělám i s jadřinci a slupkami a pak pasíruju. Výsledek je mnohem chutnější, než jen "marmeláda" z očištěné suroviny. V malém množství doporučuju někdy zkusit i s peckama.
Hrušková povidla připravuju z vykrájenjých, ale neloupaných plodů. Nemyslím si, že právě jádra jsou zdrojem hruškové chuti povidel. Švestky vypeckovávám.
V posledních letech povidla ze švestek ani z hrušek nevařím v hrnci, nýbrž peču v troubě v pekáči na husu s nepřilnavým povrchem. Jedna dávka zpracuje sice jen 5kg ovoce, zato prakticky bez námahy. Hotová povidla nepasíruju, jen rozmixuju tyčákem. Nevýhodou metody je, že se obtížně trefuje čas pečení a výsledná konzistence. Občas bývají povidla příliš tuhá, což nevadí do buchet nebo svatebních koláčků, ale třeba na frgály nebo báleše nejdou použít. Naštěstí obvykle vařím víc dávek, takže mívám tuhá i řidší.
Jirka61

IP:  90.213

Slivky - Švestky 2024

07 Feb 2024, 11:32

Švestková povidla nemixuju, pak se mi zdají výrazně kyselejší. Máte někdo tuhle zkušenost? Peču je z Prezenty. J.
Vyhlídka

IP:  81.144

Slivky - Švestky 2024

08 Feb 2024, 13:15

1) Nemám důvod pánovi nevěřit, že ta čerstvá lednová slivovice není zase o tolik chuťově horší v tom smyslu, že je čerstvá, v porovnání s déle skladovanou. Sleduju jednoho pěstilete na YouTube a ten čerstvou slivovici merunkovici, hruškovici a i jiné věci nějaký ten měsíc po vypálení hned lahvuje a z té čerstvé nabízí malé edice na ochutnávky... Tak nevím...
2) Ta povidla nedělají ty hrušková semínka, ale jadřince. Tuhá švestková povidla, která se musela ředit vodou a musela se sekat obuškem také nedělám.Ponorným mixérem nic nědělám hlavně na kotle to nepřichází v úvahu. Stačí si vybrat odrůdu, která má jemné slupky, které se rozvaří a nejdou poznat.
3) Presentu nepěstuju, tak nevím. Ale jinak jsem zkoušel čistě jednodruhová švestková povidla asi ze 6 odrůd a pak taky nějaké směsky.
Vyhlídka

IP:  81.144

Slivky - Švestky 2024

08 Feb 2024, 13:21

Já jsem švestky mlel na mlýnku na maso tuším jen jedou pak jsem zjistil, že je to zbytečné, rozvaří se, ale určitě to záleží na odrůdě a hlavně zralosti ovoce.
Vyhlídka

IP:  81.144

Slivky - Švestky 2024

08 Feb 2024, 13:27

Když má odrůda kyselou případně tuhou slupku, je právě dobré mít tu řičici, udělat rozvárku a pak přecedit. Kromě pecek tam zůstane i většina slupek. Ale zase je to na úkor menší výtěžnosti ovoce, takže asi nic pro pěstilele, kteří potřebují jak já říkám prodat i tu hroudu tuku v konzervě.
Peb
Príspevky: 1984
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky - Švestky 2024

10 Feb 2024, 16:27

Dnes bol vonku pekný deň ..
Modrá krivka vonkajšia teplota a červená skleník ..
Obrázok

Využil som to a urobil som 4% postrek sulkou na slivkach proti roztocom ,na hruskach proti roztocom ,hrozno Otello po reze a preventívne som vzal aj broskyne , ktoré neskôr dostanú ešte meď...možno broskyne nebolo nutné postrekovať ale taká mokra jeseň ,zima a predjarie sa len tak nevidí ..zajtra opäť dážď ..takže prevencia
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď