Aké odrody sliviek pestujeme?

Matess
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 20 Jan 2024, 16:25

Aké odrody sliviek pestujeme?

20 Jan 2024, 16:28

Ahojte pochváľte sa ak by bolo aj foto aké odrody sliviek pestujete ? Spokojnosť hlavne so zdravotným stavom a úrodou?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Aké odrody sliviek pestujeme?

20 Jan 2024, 17:12

I když chuťově to není úplný top, po sečtení výhod (velikost, plodnost, odolnost PPV a menší postižení úžehem) a nevýhod (průměrná chuť, slabší aroma) mi vychází nejlíp Čačanská lepotica.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aké odrody sliviek pestujeme?

20 Jan 2024, 18:03

Nemůžu moc srovnávat protože švestkový sad mám sice velký, ale ne moc odrůdově pestrý.
Ale na Lepotici si nijak stěžovat nemůžu.
Na tu léty prověřezenou odrůdu.
Jen na tu cukernatost a možná slabší aroma.
Ale vždy je něco za něco a málo co je úplně ideální.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Misiak
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Apr 2022, 10:43
Bydlisko: 123 m.n.m, okolie Bratislavy

Aké odrody sliviek pestujeme?

20 Jan 2024, 19:23

Ja mám na záhrade (okolie BA) 6-ročné stromy, na nejakom bujnejšom podpníku (vtedy som tomu nerozumel) a to konkrétne:
1. KATINKA - za mňa skvelá odroda, skorá a veľmi chutná (tým, že dozrieva skoro má váčšiu šancu ujsť rôznym škodcom)
2. STANLEY - s ňou mám problém, veľmi trpí na moniliózu plodov…ak sa mi to nepodarí túto sezônu ošetriť postrekmi, pôjde preč
3. ČAČANSKÁ LEPOTICA - veľké plody, chuť taká nič moc…a každoročne trpí koncom leta škvrnitosťou listov (ale zase monilióza žiadna!)…je z nej väčší osoh ako ako z vedľajšieho Stanley-ho

Minulý rok som vysadil ešte jednu Katinku na podpníku wavit a Presentu ako náhradu za Stanley.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Aké odrody sliviek pestujeme?

20 Jan 2024, 23:35

Pestujem viac odrôd, chemicky ich bežne ošetrujem, ale nič extra, taký základ cca 3 postreky ročne, čo pomáha predísť väčšine problémov s chorobami, lebo slivky vnímam ako nenáročné.
Čo sa týka zdravotného stavu, každá moja odroda je na tom dobre, plodnosť je najväčšia na Stanley a Čačanskej rodnej.
Chuťovo sú najlepšie Čačanská rodná, Toptaste. Mám aj ďalšie nádejné odrody - Temano, Juna, Jofela, Joganta, Hanka, Moni, ale tie mi buď neplodili alebo mali jednu-dve úrody a na hodnotenie je priskoro.
Napísať odpoveď