Roubování do japonských slív

M.H
Príspevky: 1817
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování do japonských slív

09 Aug 2023, 15:34

Přirouboval jsem do kosterních větví menších japonských slivek - Angeleno a Fortune rouby klasických odrůd jako Durancie, Hanita, Afaska apod..... Rouby se přijaly a vyrostly jen středně cca 30cm do poloviny léta, některé odrůdy i víc ale dále už nerostou, to by bylo ještě vpořádku, ale původní japoské odrůdy pořád rostou bujně pod roubama, tedy neplatí pravidlo apikální dominance. Třeba Durancii už opadalo listí a je jakoby připravená na zimu :shock: , pod místem štěpení přitom bujně rostou výhony japonek, které vždy zaštipnu aby nevyrostly nad hladinu roubů. Je možné že se jedná o nekompatibilitu nebo špatnou afinitu japonských slivek s evropskýma? Srůsty roubů jsou pěkné dokonalé. Roubování do zelené ryngle se mi zdá v pořádku, výše postavené rouby jsou stále dominantním obrostem.

Ještě mě napadlo jestli jsou ty japonské slívy natolik bujně rostoucí oproti většině našich švestek, že i když větve japonek nejsou výškově dominantní, přesto budou podrůstat, tedy chyba je nepoměr bujnosti růstu původní a přištěpovaných odrůd. To je moje teorie možná je to nesmysl.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování do japonských slív

09 Aug 2023, 23:16

Myslím, že nejblíž pravdě je ten poslední odstavec. Já jsem před lety vrouboval jednu japonskou slívu do Joja a bylo skoro nemožné udržet ji, aby nevystřelila z koruny ven vzhůru. Zrovna Angeleno a Fortune patří k těm hodně bujným. Fortune jsem měl do loňska vroubované v Topgigantu a musel jsem ji vyřezat, každoročně toho Topa přerůstala.
M.H
Príspevky: 1817
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování do japonských slív

10 Aug 2023, 21:34

Díky za názor, tak to je naštěstí ta lepší varianta, po zimě ty podrůstající vlky radikálněji vyřežu.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování do japonských slív

10 Aug 2023, 22:10

M.H napísal:
10 Aug 2023, 21:34
Díky za názor, tak to je naštěstí ta lepší varianta, po zimě ty podrůstající vlky radikálněji vyřežu.
Zvažte, má-li smysl mít na stromku odrůdy s výrazně rozdílným růstovým potenciálem. Je to nekončící boj udržet korunku v přiměřeném tvaru a přimět slabší odrůdu, aby rostla.
M.H
Príspevky: 1817
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování do japonských slív

10 Aug 2023, 22:33

To máte zřejmě pravdu. Mi stačí až přiroubovaná odrůda aspoň zaplodí, je to rychlejší než pěstovat nový stromek s odrůdou ,,naslepo" a pak zjistit že ho budu muset přeroubovat.To se stalo přávě s těma japonkama - brzo kvetou vymrzají, tak je využiju na to přiroubovávání. Z dlouhodobého hlediska žádné výnosy z multikulti stromů nečekám, je to taková hra a taky boj s místem jak do zahrady natlačit tolik zajímavých odrůd.
Napísať odpoveď