Pozdně letní švestky

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

29 Júl 2023, 13:04

Úplně první letní slivoně už končí. Tedy Herman, Ruth Gersteter, Juna.
Přichází další vlna. Jak píše TomNR z vlákna letní švestky, degustaci u něj vyhrává prezretý Opál. U nás Opál ještě není ani zralý, padají první plody. Chuťově mu nic nevytýkám, ale má sklon ke střídavé plodnosti a při velkých úrodách jsou plody příliš drobné a lámou větve.
Opál
Opál
Katinka oproti Opálu už zralá je. Šarkou ovšem trpí.
Katinka
Katinka
Tipala u nás má do zralosti ještě dost daleko. Jak ale začne žloutnout, půjde to rychle.
Tipala
Tipala
Z těch pozdně letních švestek a slív mi pořád nejlíp vychází ta nejstarší - Čačanská raná. Plody veliké, plodí dobře, sladkost sice není mimořádná, ale chuť rozhodně neurazí. Ostatně - skoré švestky obvykle jako surovina na povidla a pálenku neslouží.
Čačanská raná
Čačanská raná
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Pozdně letní švestky

30 Júl 2023, 08:33

To co je jinde pozdně letní je jinde to nejranější.
Před švestkami (Černošická) dozrávají jinak barevné peckoviny. Dostal jsem odrůdu Koromila, je to taková mírně sladká "malá zelená", nejde od pecky. Letos jsou všude mravenci, nedávám pásy, tak se pasou na všem co má cukr. Měla být velmi raná, v Řecku prý zraje s třešněmi, ale u mne první plody až v polovině července. Letos, zhruba šest let po výsadbě dala solidní úrodu. Kvetla už od třetího roku, ale nic neudržla. Ve stejnou dobu začíná i asijská slivoň Kometa. Letos je velikostně nevyrovnaná (sucho), padá. I ze země se dá. Je dobrá, už když má slupku růžovou, když ta zčerná, připomíná aromatem trochu meruňku. Ale to už je měkká, šťavnatá, rozplývavá jako zralá broskev.
Prílohy
Koromila.JPG
Kometa.JPG
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

30 Júl 2023, 09:10

Kometu mám na jednom stromě s odrůdou Obilnaja, zrají zhruba současně. Kometa je chutnější, Obilnaja víc plodí. Žádná z nich (ani z jiných myrobalánů a asijsých slivoní) nepatří k mým chuťovým favoritům. Švestky jsou švestky. Nebo aspoň pološvestky.
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Pozdně letní švestky

30 Júl 2023, 15:27

Ahojte,
Opal mam, mlady stromcek na myrobalane, 3 ci 4 urody uz boli, striedavu plodnost ako pise pan MV povrdzujem a ani prebierka moc nepomoze. Lamanie konarov este nebolo -mlady stromcek, vyviazem, no o par rokov ked preplodi budem mat problem.
Vtedy kaslat na piliarku, prebrat bude nemozne, podopierat? alebo sa len jednoducho zmierit s polamanim vetvi? Neviem co bude, no teraz ma napada iba ze v roku 2025 asi na opali nestreknem piliarku, alebo len tak "jemne", inak sa bud zamotam do spagatov alebo sa zblaznim pri prebierke 🤣
Rada laika, u opalu (zo vsetkych stromcekov co mam) odporucam velmi riadne zapestovat korunku. Ja mam kostrove konare kusok od seba, vidim to ako problem do buducnosti.
Naposledy upravil/-a TomNr v 30 Júl 2023, 15:38, upravené celkom 2 krát.
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Pozdně letní švestky

30 Júl 2023, 15:36

Edit:u mna je Opal chvilku po Katinke, mozno poloha v zahrade, neviem, no Katinka je chutnejsia (ma aj aromu, nie len sladkost /tym nekritizujem Opal, tiez je chutny)
Kto chce vybrat jednu skoru slivku a vybera medzi katinkou a opalom, odporucam katinku.
Katinku si doma cenime velmi, rovnako ako Rivan a Springblush
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

30 Júl 2023, 16:50

TomNr napísal:
30 Júl 2023, 15:27
Ahojte,
Opal mam, mlady stromcek na myrobalane, 3 ci 4 urody uz boli, striedavu plodnost ako pise pan MV povrdzujem a ani prebierka moc nepomoze. Lamanie konarov este nebolo -mlady stromcek, vyviazem, no o par rokov ked preplodi budem mat problem.
Vtedy kaslat na piliarku, prebrat bude nemozne, podopierat? alebo sa len jednoducho zmierit s polamanim vetvi? Neviem co bude, no teraz ma napada iba ze v roku 2025 asi na opali nestreknem piliarku, alebo len tak "jemne", inak sa bud zamotam do spagatov alebo sa zblaznim pri prebierke 🤣
Rada laika, u opalu (zo vsetkych stromcekov co mam) odporucam velmi riadne zapestovat korunku. Ja mam kostrove konare kusok od seba, vidim to ako problem do buducnosti.
Já to skutečně řeším tak, že v roce následujícím po menší úrodě Opál proti pilatce nestříkám. Nemá to vůbec žádný vliv. Větve jsou beztak malými plody zavalené.

Kto chce vybrat jednu skoru slivku a vybera medzi katinkou a opalom, odporucam katinku.
Před pár lety bych napsal doslova totéž. Opál je sici trochu sladší, ale jinak ho Katinka válcuje ve všech ostatních vlastnostech, těmi zpracovatelskými zejména - vhodnost na sušení, zavaření, knedlíky, koláče, aj.
Oba stromy jsem sadil prakticky současně, Katinku jsem loni na podzim vykopal pro šarku a výrazné zhoršení velikosti i kvality plodů. Opál zatím žije.
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Pozdně letní švestky

30 Júl 2023, 17:27

Dalsi rok bude slaby, to streknem aj ked bude len par plodov, velkych. Tohtorocny opal je ako vacsia Kordia, na slivku je malinky.
U Vas piliarku spominate casto, mam zafixovane ze slivky treba streknut pri odkvete, broskyne na prelome 2/3 mesiaca a marhule pred/po kvete. Este nikdy som tieto postreky nevynechal, no obrok to risknem

Edit: so stromcekmi mam len par rocne skusenosti, ako to je dlhodobo neviem, u mna sa zatial dari obom (Katinka, Opal)
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pozdně letní švestky

02 Aug 2023, 12:34

U šarky záleží na infekčním tlaku - pokud tam jsou mšice a šarkou nakažené stromy v okolí, tak je bohužel nutnost pěstovat druhou záložní Katinku.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

02 Aug 2023, 21:20

Ať to vezmu, jak to vezmu, největší parádu udělám s ranými čačankami. Jsou velké, pěkně vypadají nečervivé, příjemné na chuť. Když roznesu po košíku sousedům, nestačí koukat. Sami většinou ještě švestky nemají a ta velikost je skutečně imponující.
Prílohy
Čačanská raná
Čačanská raná
Neregistrovaný

IP:  168.81

Pozdně letní švestky

04 Aug 2023, 21:42

Rád bych se zeptal především pana "okenkodozahrad" na velmi ranou slivoň Koromila. Protože mám velmi ranou žlutou slivoň, která letos předběhla ve zrání i Herman. Kometu "mám u sousedů". Zrání všech tří bylo letos zhruba stejné. Název své rané neznám.
K této žluté slivoni už bylo na fóru více příspěvků, ale bez odpovědi a bez jména. Název Koromila jsem hledal, ale našel jsem jen, že je to označení pro raný červený myrobalán v Řecku.
Opravdu lituji, že jsem si nepořídil také i Čačanskou ranou a nebo Černošickou. Také mi dozrály slívy Malvazinka (asi) a Opál, takže raných slivoní, vhodných do mých podmínek, mám skutečně dostatek. JG Vysočina 450 m/m
Napísať odpoveď