Pozdně letní švestky

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

04 Aug 2023, 22:59

Asi nikdo nepovažuje Čačanskou lepoticu za nejchutnější švestku, co zná. Jenže ta lepotica plodí každoročně hromadu velkých plodů, červivá je naprosto minimálně, šarku má jen na listech a tmavka se jí zatím (aspoň u mě) vyhýbá. Je to jakási jistota, že nějaké švestky pokaždé budou. Mít strom lepotice na zahradě je tak skoro povinnost. Slabé stránky? Jak dozrává, tak padá, tvoří plody-dvojáky, no a ta chuť je průměrná, když přimhouříme oko. Ale nakonec jsem rád, že taková (polo)švestka je.
Dvacetiletá Č. lepotica
Dvacetiletá Č. lepotica
Plodů mívá aspoň metrák
Plodů mívá aspoň metrák
MiKo
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Pozdně letní švestky

05 Aug 2023, 20:23

K Lepotici bych ještě dodal jednu vlastnost, která je někdy výhodná a jindy ne. Postupné dozrávání. Když je méně slunce, dá se sbírat i 20 dní...
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Pozdně letní švestky

06 Aug 2023, 01:11

vysloužil napísal:
04 Aug 2023, 22:59
... Jenže ta lepotica plodí každoročně hromadu velkých plodů, červivá je naprosto minimálně ...
Bohužel to není úplně objektivní, protože u mě má většinou minimum nečervivých plodů. Málo červů měla výjimečně v roce 2021 a také první 2-3 úrody (Domnívám se, že to bylo asi kvůli malé ploše květů, díky čemuž nejspíš nebyla tolik lákavá pro pilatku jako větší stromy v okolí).

Vím, že jsem ji mohl na konci kvetení postříkat, ale měl jsem již těch postřiků plné zuby, proto jsem ji nechal přírodě a doufal, že snad letos bude červů méně (což u třešní vyšlo).

Letošní šíleně suché jaro (a mé nezalévání) způsobilo nejhorší propad plůdků v historii mého pozorování (i u jabloní), takže úroda je minimální oproti loňsku (kdy jsem sklidil dohromady asi 25 kg). Navíc každoročně docela dost hnije a plody napadá monilioza. To i v roce 2018, kdy bylo sucho horší měla víc slív (tak jim říkám podle definice, kterou někdo kdysi napsal na staré zahradě, protože pološvestky zní divně).

Jinak jsem s chutí letos spokojen, je lepší než loni - sladší a výraznější. A velikost je taky super každý rok. Díky tomu se červivé dají dobře vykrojit a nemusí se vyhodit půlka, nebo celý plod jako u pravých švestek.

Letošní úroda:
ČL1.png
Fotky loňské úrody:
ČL2.png
ČL3.png
ČL4.jpg
ČL5.jpg
ČL6.jpg
ČL7.png
ČL8.png
ČL9.jpg
ČL10.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Pozdně letní švestky

06 Aug 2023, 09:42

Letos Č. lepotica také nízká úroda a plody červivé.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pozdně letní švestky

06 Aug 2023, 09:52

Jaroslav - Pear Man napísal:
06 Aug 2023, 01:11

Bohužel to není úplně objektivní, protože u mě má většinou minimum nečervivých plodů. Málo červů měla výjimečně v roce 2021 a také první 2-3 úrody (Domnívám se, že to bylo asi kvůli malé ploše květů, díky čemuž nejspíš nebyla tolik lákavá pro pilatku jako větší stromy v okolí).

Vím, že jsem ji mohl na konci kvetení postříkat, ale měl jsem již těch postřiků plné zuby, proto jsem ji nechal přírodě a doufal, že snad letos bude červů méně (což u třešní vyšlo).
On je ten strom trošku chcípáček. Jsou místa, kde bez postřiku proti pilatce bude opravdu málo plodů a nemá cenu klást to za vinu stromu. Některý rok to třeba vyjde, ale já jsem prvních 10 let nesklidila nic, protože jsem o pilatce nevěděla. Stejně tak řez.
Mikeš - ale obalečem, já jsem rozuměla, že jde o pilatku.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Pozdně letní švestky

06 Aug 2023, 10:22

Jitka napísal:
06 Aug 2023, 09:52
Jaroslav - Pear Man napísal:
06 Aug 2023, 01:11
Mikeš - ale obalečem, já jsem rozuměla, že jde o pilatku.
Ano, obaleč.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pozdně letní švestky

06 Aug 2023, 12:31

Tady to Katinky stihly, Čačanky už mají malé červíky, ale pár - a to jsem jenom sbírala padané. Zjistila jsem, že kousek dál u trati je nějaké švestkové křoví. To se potom člověk může s postřikovačem uběhat.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Pozdně letní švestky

07 Aug 2023, 11:30

Pokuď jsou červivé plody před sklizni, může za to darebák obaleč. Napadené plůdky pilatkou opadnou podstatně dříve, ve velikosti kolem 10 mm. U nás obaleč švestkový mívá dvě generace. Napadené plůdky první generace obvykle opadnou nezralé. Druhé generace při dozrávání a nebo se s housenkou sklízí. Pokud ošetřím proti první generaci, druhá bývá zanedbatelná. Letošní rok je však u nás netipický. Let samečků začal opožděně, zato pak letová vlna trvala nepřetržitě do konce července.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

10 Aug 2023, 22:46

Německá Tegera patří mezi letními švestkami k těm nejchutnějším. Nedostatkem je její malá tolerance k šarce. Ale letos je situace jiná. Zrovna větev s Tegerou (celý strom nemám) má čisté plody i listy. Přitom v jiných letech patří k těm víc postiženým. I ten blbej virus si s námi pohrává...
Tegera
Tegera
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

11 Aug 2023, 17:56

Jakými pravidly se šarka řídí, vlastně nevím. Tegeru mám přiroubovanou ke dvěma odrůdám. Na stromě s Těchobuzickou jsou listy i plody čisté (přitom Těchobuzická skvrny na listech má), na Carpatinu je Tegera dočista flekatá, zatímco samotný Carpatin má jen sem tam flíček a plody čisté.
Tegera na Těchobuzické
Tegera na Těchobuzické
Tegera na Carpatinu
Tegera na Carpatinu
Napísať odpoveď