Pozdně letní švestky

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Pozdně letní švestky

12 Aug 2023, 07:56

Radost mi dělá Top Gigant. Právě sklizen, narozdíl od jiného ovoce nepoznamenán suchým létem, vydatným deštěm v posledním týdnu, šarkou ani červivostí (bez jakéhokoli ošetření). A navíc bezva chuti.

IMG_20230812_074731.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Pozdně letní švestky

14 Aug 2023, 09:03

S několika slunečnými dny kvalita dužniny letních odrůd slivoní stoupá. Přibývají jak cukry, tak aroma. násada je podstatně menší, než jiné roky, zato ovoce je větší a zdá se mi i chutnější. Něco po deštích popraskalo, ale pouze zralé plody. takže ani s Lipnickou to není tak špatné, a už dostává tu ´žasnou sladkost.
Šampionka rozhodně není žádná pochoutka. Uvidíme, jestli zralejší plody budou o něco chutnější. Jde od pecky a je opravdu veliká.
Prílohy
121 c. Šampionka..JPG
121b . Šampionka.JPG
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Pozdně letní švestky

14 Aug 2023, 09:10

Hanita u mne začíná dozrávat, dosti ji ale trápí monilie.
IMG_6536.JPG
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

14 Aug 2023, 11:33

Moji Hanitu letos trápí velmi slabá úroda.
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Pozdně letní švestky

14 Aug 2023, 12:55

Tady na fotce je moje "rezervní" Hanita, mladý stromek prozatím v mezivýsadbě. Můj první strom Hanity na druhé zahradě má letos také minimální úrodu, jen pár plodů.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Pozdně letní švestky

16 Aug 2023, 08:14

Slabou úrodu u slivoní máme letos asi všichni. Ale i to je k něčemu dobré. Zbylé plody jsou podstatně větší a co je důležitější, u mne mnohem chutnější a sladší než jiné roky . Každoročně jsem míval stromy přeplozeny, až se lámaly větve. Cukernatost a aroma u letních odrůd byla slabá. Letos nad chutí Čačanské lepotice kroutím hlavou. Sladká, aromatická, šťavnatá i po dozrání. Vždy jsem tuto odrůdu považoval pouze jako plnič do sudu. Destilát rozhodně nebyl špičkový. Deště rozhodně pomhohly a těch pár posledních slunečných dnů dělá s cukernatosti divy. Ale to zjistily i včely. Musím sbírat brzy ráno nebo večer.
Ne všechny odrůdy letos málo plodí. Včera jsem sklidil japonskou slívu Gold Japan a jeden sud 120 litrů nestačil. Miloš se podělil o zkušenost, že destilát nebude nic moc. Míchám to s Lepoticí, Katinkou, Tegerou a Kalypsem.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdně letní švestky

16 Aug 2023, 09:16

U mě letos dobře zaplodil Opál a jako koaždoročně lepotica . Slušná násada je na Topgigantu a staré velkoplodé švestce (koupená V 90. letech od Bakkera pod názvem Bryska). Jinak je to spíš paběrkování.
Chuť lepotice nemám letos lepší než jindy, ale to ji odpustím. Žádná monilie, minimum červivosti, jen skromné projevy šarky. Díky menší šťavnatosti je ideální surovinou na povidla (přislazení je ale nutné). Suší se taky dobře, ale v chuti pak ten cukr chybí,.
Klasickým propadákem je Amers - slabá plodnost, velké ztráty monilií plodů. Ale zdravě roste, odolává chorobám dřeva. A plody, když neshnijí jsou velké a sladké. Přesto je to adept na zrušení. Tím druhým propadákem je - jako každoročně - Lipnická. Vždycky se nechám ukecat a dám jí šanci. Desetiletý strom s korunou 4 metry v průměru opět zaplodil tak 5-6 kil drobných sladkých plůdků. Navíc popraskaly a trpí takovou tou sesychající hnilobou (plody nespadnou ale změknou a zvadnou).
Favoritem pro novou výsadbu je Franzi.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pozdně letní švestky

17 Aug 2023, 10:36

Mám nejmladší strom Lepotice za domem, kam slunce dojde až po poledni. Takže tu ještě stále probírám na stromě a je pevná. Takže je vlastně i pozdní ;)
Napísať odpoveď