Letní švestky

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní švestky

24 Júl 2023, 21:57

Letní švestky a pološvestky nedokáží chuťově konkurovat těm pozdním, to je jasné, ovšem prodloužit slivoňovou periodu dokáží pěkně
Černošická je sice stará odrůda, ale těm novým se vyrovná. Typické lahvicovité plody trochu připomínají pozdní Valjevku
Černošická
Černošická
Černošická
Černošická
Juna je o něco ranější než příbuzná Katinka. Dokonce bych řekl, že je i sladší, ale má měkší dužinu. Katinka mi chutnávala líp.
Juna
Juna
Juna - asi 5iletý stromek
Juna - asi 5iletý stromek
Topfirst má poměrně velké plody, ale zralý v tuto dobu ještě není.
Topfirst
Topfirst
Projevy šarky na listech Topfirstu jsou, na plodech jen velmi málo.

Čačanská raná má plody ještě větší než Topfirst. Na svoji zralost taky ještě čeká. S šarkou je na tom podobně. Listy postižené, plody prakticky v pořádku.
Čačanská raná
Čačanská raná
Herman ze všech slivoní dozrál ze všech nejdřív, Juna těsně za ním. V tuto dobu už Herman končí. Žádná chuťová bomba, ale vzhledem k té ranosti je to pochopitelné.
Herman
Herman
Za povšimnutí stojí trávník, který se změnil v slámově žluté strniště s trsy odolnějších plevelů. V televizi reportáže o zatopených sklepech a krupobití, u nás ani kapka.
Peb
Príspevky: 1987
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Letní švestky

24 Júl 2023, 22:17

Veľmi pekne pán Vysloužil..radosť pozriet keď Modraju .. pri listovaní som tak troch dúfal že spomenieteb aj Kalipso... V akej fáze je u Vás teraz a aký máte vzťah k jeho chuti po čase ?. ďakujem
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1987
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Letní švestky

24 Júl 2023, 22:20

Ťažko povedať či letná ale u mňa farbí lepitica ..


Obrázok

Obrázok
BB kraj 465 mnm
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Letní švestky

24 Júl 2023, 22:30

p. Vysloužil - rostou i plodí vám ty stromy pěkně , podnože máte myrobalán? Psal jste o výsadbových jámách, ty mají efekt předpokládám jen pro zakořenění stomku v prvních letech, poté přihnojujete ? - má to vliv u kombinace švestek na myrobalánech?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní švestky

24 Júl 2023, 22:30

Peb napísal:
24 Júl 2023, 22:17
Veľmi pekne pán Vysloužil..radosť pozriet keď Modraju .. pri listovaní som tak troch dúfal že spomenieteb aj Kalipso... V akej fáze je u Vás teraz a aký máte vzťah k jeho chuti po čase ?. ďakujem
Kalipso mám na jednom stromě spolu se Stanley. Ten byl letos nejmasivněji postižený pseudomonádou, takže všechny letorosty uschly. Kupodivu strom znovu obrazil ze spících oček na starším dřevě, teď je plný vlků. Plody ovšem nemá žádné. S Kalipsem jsem měl dobré zkušenosti, ale letos nemám ani jednu švestku.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní švestky

24 Júl 2023, 22:36

M.H napísal:
24 Júl 2023, 22:30
p. Vysloužil - rostou i plodí vám ty stromy pěkně , podnože máte myrobalán? Psal jste o výsadbových jámách, ty mají efekt předpokládám jen pro zakořenění stomku v prvních letech, poté přihnojujete ? - má to vliv u kombinace švestek na myrobalánech?
Jiné podnože než myrobalán prakticky nepoužívám. Ano, stromy přihnojuji. Při výsadbě zavedu až na dno jámy drenážní trubici, která nahoře končí u paty stromku. Protože mám kolem stromků trávník (letos se mu tak říkat nedá), během vegetace zalévám a občas hnojím do té trubice. Předpokládám nebo aspoň doufám, že to vliv má.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Letní švestky

24 Júl 2023, 23:07

vysloužil napísal:
24 Júl 2023, 21:57
Letní švestky a pološvestky nedokáží chuťově konkurovat těm pozdním, to je jasné, ovšem prodloužit slivoňovou periodu dokáží pěkně
Černošická je sice stará odrůda, ale těm novým se vyrovná. Typické lahvicovité plody trochu připomínají pozdní ValjevkuIMG_0201[1].JPGIMG_0202[1].JPG

Juna je o něco ranější než příbuzná Katinka. Dokonce bych řekl, že je i sladší, ale má měkší dužinu. Katinka mi chutnávala líp.IMG_0204[1].JPGIMG_0203[1].JPG

Topfirst má poměrně velké plody, ale zralý v tuto dobu ještě není.IMG_0205[1].JPG Projevy šarky na listech Topfirstu jsou, na plodech jen velmi málo.

Čačanská raná má plody ještě větší než Topfirst. Na svoji zralost taky ještě čeká. S šarkou je na tom podobně. Listy postižené, plody prakticky v pořádku.IMG_0206[1].JPG

Herman ze všech slivoní dozrál ze všech nejdřív, Juna těsně za ním. V tuto dobu už Herman končí. Žádná chuťová bomba, ale vzhledem k té ranosti je to pochopitelné.IMG_0208[1].JPG

Za povšimnutí stojí trávník, který se změnil v slámově žluté strniště s trsy odolnějších plevelů. V televizi reportáže o zatopených sklepech a krupobití, u nás ani kapka.
Taky mi začaly zrát letní "švestky". Konečně. Mrzí mě že jsem nic nevyfotil, ale je jaksi pořád pod mrakem a prach z kombajnů.
První mi dozrála žlutá bluma jako je "Golden Japan" co sem loni fotil pan Přasličák. Myslím ale, že ta moje "žlutka" je ranější. Má plnou dobrou chuť. Nejde od pecky.
Herman letos hodně mešká (už 10 dní). Je přeplozený (pilatka nepomohla), plody drobné, první už padají, chuť žádná. Knedlík by snad ušel.
Sousedům vedle dozrála Kometa, a pěkná, ale nechutnal jsem.
Katinku jsem loni hodně "popliva", tak se letos hodně polepšila, ale o zrání není vidu ani slechu. Topfirst mi trošku modrá, ale do zrání je daleko. Kalipso, Lepotice jsou zelené jako jiné pozdní švestky. Nic nezalévám, déšť tu dlouho nebyl.
Trávník mám lepší než pan doktor Vysloužil. Sice nízký a řídký, ale pořád zelený. Takže tak, JZ Morava 450 m/m. JG
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Letní švestky

25 Júl 2023, 00:10

vysloužil napísal:
24 Júl 2023, 22:36
M.H napísal:
24 Júl 2023, 22:30
p. Vysloužil - rostou i plodí vám ty stromy pěkně , podnože máte myrobalán? Psal jste o výsadbových jámách, ty mají efekt předpokládám jen pro zakořenění stomku v prvních letech, poté přihnojujete ? - má to vliv u kombinace švestek na myrobalánech?
Jiné podnože než myrobalán prakticky nepoužívám. Ano, stromy přihnojuji. Při výsadbě zavedu až na dno jámy drenážní trubici, která nahoře končí u paty stromku. Protože mám kolem stromků trávník (letos se mu tak říkat nedá), během vegetace zalévám a občas hnojím do té trubice. Předpokládám nebo aspoň doufám, že to vliv má.
Ještě se zeptám, když má mladý strom dobré přírustky, například rostou metrové pruty, přihnojíte preventivně i ten? Mám takovou představu že když roste dobře dřevo, tak plody by měly mít dostatek živin taky.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letní švestky

25 Júl 2023, 08:37

Stromy přihnojuji plošně všechny, a to na jaře, v období květu a po něm. To ještě žádné přírůstky nemají. Později už ne. Na podzim po zahradě rozvezu kompost a hnůj.
Neregistrovaný

IP:  25.119

Letní švestky

25 Júl 2023, 09:17

M.H napísal:
25 Júl 2023, 00:10
Ještě se zeptám, když má mladý strom dobré přírustky, například rostou metrové pruty, přihnojíte preventivně i ten? Mám takovou představu že když roste dobře dřevo, tak plody by měly mít dostatek živin taky.
Potřebují i vodu, aby se živiny dostaly ke kořenům.
Napísať odpoveď