Letní švestky

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Letní švestky

09 Aug 2023, 10:42

Také bych zkusil tipnout japonskou slívu. Ty mají většinou tipickou ,velmi aromatickou příchuť. Listy jemnější než renklódy, tenčí dřevo, často větvičky převisují, delší a tenčí stopku, vodnatější dužninu, nejdou od pecky a zejména velice časně kvetou. Před slivoněmi i před renklódama, zároveň s myrobalány. U žlutoplodých odrůd při přezrávání se na osluněných místech může měnit zabarvení slupky do růžovo-hnědé.
Dosti podobné jsou i velkoplodé myrobalány. Ty však nemají to zajímavé aroma jako japonky.
Vloni jsem dostal roub, označený jako oranžová renklóda. Plody jsem ještě samozřejmně neměl, ale podle listů je to japonská slíva. Rovněž na fotce Hawkeye mi to podle tenké stopky připomíná spíše japonskou slívu nebo velkoplodý myrobalán, než renklódu. Ukrajinci vyšlechtili několik velkoplodých myrobalánů a na fakultě v Lednici jsem svého času viděl slušnou sbírku odrůd tohoto ovoce, původem z Krymu.
Samozřejmně, je to pouze můj subjektivní názor. Pro identifikaci chybí podstatné znaky.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Letní švestky

09 Aug 2023, 18:10

Podstatné znaky dohromady úplně letos už nedám. Byl jsem se podívat, ale nenašel už ani jeden plod. Hermanů ještě část i visí. Má po sezoně. Takže někdy i ranější jak Herman. To vidím jako velmi raná.
Prostě novinka prodávaná v ČSSR před 30 lety. (No, nezaujala žádnou autoritu. Třeba vysloužilou hérečku, nebo alespoň vědce, tím nechci snižovat třeba výtvarné umělce, astrology apod.) V zahradách prostě je. I třeba v sousedních.
Plod. Velikost - jako Herman. Chuť - dobrá, výrazná, sladká nakyslá. Tvar - dost přísně kulovitý, žádné "pokrouceniny". Barva - zelenožlutá, později teple žlutá, u osluněných i červeně tečkování líčka. Dužnina barva - stejná jak slupka (ale bez teček). Dužnina konzistence - méně zralé jak jiné slivoně, hodně zralé měkké, vodnatější, zvláště u pecky (pecka se lehce "vycucne"). Slupka - v puse nevýrazná. Pecka - baňatější, ne moc velká, dužnina nejde od pecky. Stopka - krátká, cca 1 cm, stejná jak třeba u Katinky i stejně silná. "Velké" švestky mají stopku delší. Myrobalány tenší. Stopka zůstává na větvi. Plodnost - pravidelná, přiměřená, obejde se bez probírky. Květ - kvete hodně, asi mezi prvními slivoněmi na zahradě. Výhony - osluněné mají červenou kůru. Listy - nejsou úplně jak myrobalán a nejsou úplně jak švestka. Škůdci - někdy na výhonech mšice, také pilatka bývá vidět. Strom. Matečný strom - velký, rozložitý. Odolnost k povětrnostním vlivům - pro 450 m/m zatím (cca 10 roků) zcela dostačující.
Tak to je můj vyčerpávající popis této, pro běžný zahrádkářský lid, docela nezajímavé slivoně. I mě dost vyčerpal. Závěr. Lid prostě potřebuje jednak novinky, ale také s příslušnou autoritou. JG
Napísať odpoveď