Pravé švestky a šarka

vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pravé švestky a šarka

15 Júl 2023, 19:11

Povím pohádku o švestkách, to aby na sousedním fóru neříkali, že tady je moc odbornosti a na amatérské a začínající zahrádkáře se tady kašle.
Před 4 lety roku 2019 soused vysadil několik stromků, mezi nimi dvě švestky. Jednalo se o stromky téže odrůdy (Domácí velkoplodá na myrobalánu), ze stejné školky (Vanovice), vysazené necelých 5 metrů od sebe. Poradil jsem sousedovi s řezem po výsadbě, ale jinak byly oba stromky ponechány víceméně svému osudu (snad krom občasné zálivky). Na první pohled oba stromky prosperují dobře, půda v zahradě je odpočatá, mírný jižní svah. Ani jeden ze stromků dosud neplodil.
Domácí velkoplodé švestky
Domácí velkoplodé švestky
Při bližším posouzení si ale všimneme, že pravému stromku se daří přece jen o poznání lépe. A to ještě fotka zkresluje, protože fotograf stojí blíž levému, menšímu stromku. Co je příčinou rozdílné velikosti i vitality obou švestek? Jistě, roli může hrát nějaký pramen vody či geopatogenní zóna. Přijdeme-li blíž, vidíme, že pravá slivoň má listy větší, tmavší a souvisle zelené.
Listy první (pravé) švestky
Listy první (pravé) švestky
0
Ten druhý stromek nevypadá špatně, ale listy má drobnější, světlejší a celý jeho habitus je jaksi skromnější, méně vitální.
Listy druhé (levé) slivoně.
Listy druhé (levé) slivoně.
.
Nic nového pod sluncem. Jeden ze stromků nese známky PPV. To známe všichni. Nechci teď debatovat, jestli si chorobu stromek přinesl ze školky nebo se stihnul infikovat po výsadbě a proč onemocněl jen jeden a ten druhý zatím ne. Chci se zamyslet nad myšlenkou, zda má smysl odrůdy tolik citlivé k šarce prodávat, potažmo vysazovat. Znám pěstitele, kteří pěstují pravé, byť infikované švestky a argumentují tím, že slivovice z nich je beztak lepší než z těch blátivých pološvestek, navíc projevy choroby jsou v některém roce větší, jindy menší. Takže jasnou odpověď nemám. Osobně odrůdy pravých švestek silně náchylných k PPV nesázím a hledám odrůdy když ne rezistentní, tak aspoň tolerantní, které se kvalitám těch Domácích co nejvíce blíží.

P.s. Jsem rád, že fotky lze přiložit do textu a nemusím vysílat zprávu ve smyslu "Přidal jsem obrázek, lidi, běžte ho hledat"!
Lída
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Pravé švestky a šarka

15 Júl 2023, 21:27

Ozývám se coby "potrefená husa" - já to nemyslela špatně s tou odborností - a už vůbec jsem nepsala, že se tady začínajícím neporadí ! Jen si myslím, že na tomhle fóru je těch , kteří se danou tematikou zabývají hlouběji, víc. Na "původní zahradě" jsou spíš dotazy na základní věci. Když to beru ze svého pohledu dlouholeté zahrádkářky - laika : tam se spíš snažím poradit, na tomhle fóru se i na rady sama ptám ;)
Hawkeye
Príspevky: 2418
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Pravé švestky a šarka

15 Júl 2023, 21:47

Lída napísal:
15 Júl 2023, 21:27
Ozývám se coby...
Paní Lída, asi nebudem hovoriť len za seba, keď poviem že sme veľmi radi, že Vás tu máme. A pokojne prispievajte častejšie a viac - vždy máte čo povedať a ja osobne Vaše príspevky veľmi rád čitam. Dýcha z nich dlhoročná prax a 'dovednost'. 👍
Čo sa týka fóra Zahrada.cz, tak to už veľmi nesledujem. Zdá sa, že v poslednej dobe tam majú nejaké 'technické' problémy a z toho vyplýva istá nespokojnosť a nervozita. Je to ich problém, určite riešiteľný a dočasný. Kvalita fóra je ale daná predovšetkým jeho účastníkmi, tí určujú jeho úroveň. Preto som veľmi rád, že Vy konkrétne, ale aj ďalší (Mimmo, Walter, Petr z H., M.H. a iní) prispievate nielen na Zahrada.cz, ale aj tu. Ak to niekto nazve 'kolaboráciou', tak takému človeku naozaj nerozumiem. Faktom je, že niektorí jednotlivci tam majú naše fórum 'v zuboch', ale to je - budem sa opakovať - len ich problém. Obe tieto záhradkárske fóra predsa môžu existovať vedľa seba a prispievatelia zo Zahrada.cz môžu pokojne 'kolaborovať' (😀) aj tu. Ak prídu s čistými úmyslami, budú vítaní. H.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pravé švestky a šarka

15 Júl 2023, 22:47

Lída napísal:
15 Júl 2023, 21:27
Ozývám se coby "potrefená husa" - já to nemyslela špatně s tou odborností - a už vůbec jsem nepsala, že se tady začínajícím neporadí ! Jen si myslím, že na tomhle fóru je těch , kteří se danou tematikou zabývají hlouběji, víc. Na "původní zahradě" jsou spíš dotazy na základní věci. Když to beru ze svého pohledu dlouholeté zahrádkářky - laika : tam se spíš snažím poradit, na tomhle fóru se i na rady sama ptám ;)
Myslel jsem to v humorné nadsázce a už vůbec jsem si při tom nevzpomněl, že jste to zmínila právě Vy, Lído. Kdyby mi to došlo, mohl jsem si to odpustit.
hugovotr
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Pravé švestky a šarka

16 Júl 2023, 10:39

Řadu let zpátky jsem vyházel tři stromy Valjevky, protože projevy šárky byly rok od roku horší a velká většina jejich plodů byla mizerné kvality. A vsadil na novější odolnější odrůdy TopTaste, Haganta, Jofela. Zároveň s nimi jsem ale vysadil i tři žluté špendlíky, které jsou na šárku velmi citlivé. A světe div se, snad to nezakřiknu, po asi deseti letech prosperují celkem dobře.
Proto jsem se osmělil a začal sadit i více citlivé modré slivoně. Nejprve Čačanskou rodnou a Annu Späth, zatím jsou bez větších projevů PPV. Loni jsem přidal Debrecínskou a Bystrickou muškátovou, Telue Gras a další dvě Anny Späth, která mě nadchla chutí.
Doufám, že se jejich skvělými plody budu těšit alespoň pár let, než dopadnou jako Valjevka.
Neregistrovaný

IP:  56.182

Pravé švestky a šarka

16 Júl 2023, 14:34

Přikládám jednu zajímavou práci. Snad alespoň někomu rozšíří obzory.
VPO-29_1_23_Krska.pdf
(788.15 KiB) 84 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Pravé švestky a šarka

16 Júl 2023, 15:04

Díky Návštěvníkovi za to pdf.
Debatovat o něm nemůžu protože na to nemám :(
*
Jen bych chtěl něco napsat k výsadbě těch na šárku hodně náchylných a ji decimovaných odrůd.
Než strom vyroste, ujmou se rouby, začne to plodit, uplyne dost dlouhá doba. Anebo až se ta šárka naplno projeví.
Přijde mi to jako plýtvání časem a energii.

Trochu bych to přirovnal třeba ke koupi nějakého výrobku o kterém vím, že moc dlouho fungovat nebude. Pokud se mi líbí z nějakého důvodu líbí, koupím si ho. A až doslouží nebo se zkazí tak ho vyhodím a koupím nový. Stejný, podobný anebo se poohlídnu po něčem kvalitnějším.
Ale u stromů je to jinak.
*
Ale tím nechci nikoho odrazovat od pěstování takových odrůd. Je to jen můj laický názor. Možná i hodně ovlivněn mou šárkovou oblastí.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Pravé švestky a šarka

16 Júl 2023, 22:02

hugovotr napísal:
16 Júl 2023, 10:39
Řadu let zpátky jsem vyházel tři stromy Valjevky, protože projevy šárky byly rok od roku horší a velká většina jejich plodů byla mizerné kvality.
Valjevka musí být vysazená u chmelnice, tam je chráněná před mšicí natolik, že šarku nemá. Bohužel jí otrkaly srny, takže je to plodící bonsaj už čtvrtým rokem.
Tady uvidím, mám jí krátce.
hugovotr
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Pravé švestky a šarka

16 Júl 2023, 22:17

Rafael napísal:
16 Júl 2023, 15:04
Přijde mi to jako plýtvání časem a energii.
To je hodně relativní. Lidé mají různé koníčky, nad kterými jiní kroutí hlavou.
charles91
Príspevky: 586
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Pravé švestky a šarka

17 Júl 2023, 01:18

Neregistrovaný napísal:
16 Júl 2023, 14:34
Přikládám jednu zajímavou práci. Snad alespoň někomu rozšíří obzory.VPO-29_1_23_Krska.pdf
Do akej miery sa tomuto výskumu da veriť ?

Napr. na facebook jeden pestovateľ uviedol foto Toptaste, s komplet fľakatými listami.
p. Vysloužil uviedol, že na Duranzii, na listoch Sarku pozoruje.
Napísať odpoveď