Pravé švestky a šarka

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pravé švestky a šarka

17 Júl 2023, 10:07

Ta práce je zajímavá, ale je to interpretace výsledků určitého sledování. Nelze činit závěry, že ta a ta odrůda je určitě odolná, jen skutečnost, že v místě testování na ní nejsou projevy nemoci. I tak jsou tato zjištění cenná.
Aby se prozkoumala objektivní odolnost či rezistence, musely by se dřeviny chorobou uměle infikovat (nejlépe větší množství jedinců) a potom v horizontu více let sledovat projevy nemoci a prokázat je laboratorně v rostlinných pletivech.
Ovšem orientačně při volbě odrůdy se taková pozorování hodí.
Neregistrovaný

IP:  168.235

Pravé švestky a šarka

17 Júl 2023, 15:38

S příspěvkem Dr. Vysloužila nelze nesouhlasit.
K výsledkům je potřeba přistupovat s vědomím toho, jak byly získány. Pro orientaci může být tabulka dobrá.

Na fóru je informací od různých pěstitelů z různých oblastí spoustu užitečných postřehů. Ze svého značně nesystematického pozorování potvrzuji toleranci renklódy Oullinské, Čačanské lepotice i odolnost mirabelky Nancyské. Pro představu o tlaku šarky asi tolik, že semenáč domácí švestky jsem zcela flekatý vykopal po dvou letech, stromek jen trpěl.

Zajímaly by mě odrůdy Baumanova a Chodovlická. Pěstuje je někdo?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pravé švestky a šarka

17 Júl 2023, 15:42

Návštěvník napísal:
17 Júl 2023, 15:38
S příspěvkem Dr. Vysloužila nelze nesouhlasit.
K výsledkům je potřeba přistupovat s vědomím toho, jak byly získány. Pro orientaci může být tabulka dobrá.

Na fóru je informací od různých pěstitelů z různých oblastí spoustu užitečných postřehů. Ze svého značně nesystematického pozorování potvrzuji toleranci renklódy Oullinské, Čačanské lepotice i odolnost mirabelky Nancyské. Pro představu o tlaku šarky asi tolik, že semenáč domácí švestky jsem zcela flekatý vykopal po dvou letech, stromek jen trpěl.

Zajímaly by mě odrůdy Baumanova a Chodovlická. Pěstuje je někdo?
Poprvé o nich čtu až v této studii.
Napísať odpoveď