Jakou odrůdu?

Hawkeye
Príspevky: 2413
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jakou odrůdu?

27 Jan 2024, 20:11

Vyhlídka napísal:
27 Jan 2024, 20:01
od Roman: "Myslím, že by mohla vyhovovat švestka Jojo, vlastní zkušenosti s ní ale nemám."
Já jsem při úklidu našel fakturu na 20 kusů odrůdy Jojo z roku 2007. Jojo má svoje mouchy, ale ta odolnost proti šárce je v dnešní době opravdu nepostradatelná a považuju za dobrou cestu dát se směrem tohoto šlechtění a jsou na trhu už i další podobná, která se ještě chystám na stará kolena aspon vyzkoušet v podobě několika málo stromečků a pouze rekreačně a ne velkovýrobně. Vyprávět o tom jaké to je být napaden šárkou by mohla například Valjevka, Různé čačanské, Haganta i Hanita. A věřte, že kvalita plodů a celkový výnos jde dolů i u odrůd tolerantních.
Odroda Jojo patrí k priekopníkom odolnosti voči šarke na podklade tzv. hypersenzitivity, avšak v súčasnosti by už asi nemala byť prvou voľbou. Chuťovo totiž Jojo nejakou mimoriadnou kvalitou nevyniká. Uprednostnil by som z tohto 'košiarika' radšej jeho krížence - Jofelu, Jolinu alebo Jogantu. H.
Vyhlídka

IP:  81.144

Jakou odrůdu?

27 Jan 2024, 20:33

Pane Hawkeye, za dvacet let dám vědět jak si Jojo stojí v porovnání s potomky.
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Jakou odrůdu?

10 Feb 2024, 23:10

Využijem to vlánko. Akú Ringlotu vybrať ?
Nemám s nimi skúsenosti žiadne. Po prečítaní fora som zhodnotil, že najlepšia je asi Zelená Ringlota.
Z jednej ovocnej skolky budem objednávať iné stromy, a oni majú v ponuke Opál , Oulinská ringlota, Ulena, Wazonova ringlota,Althanova ringlota

Oplatí sa nejake z nich objednať ?
Je lepšie pestovať ringlotu na myrobaláne alebo skor na st. julien ?
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 07:40

Odrůda Ulena je polský název pro Oulinskou renklódu. Zkuste se poohlídnout po okolí, co se na zahradách pěstuje a ochutnat. A jaký je zdravotní stav, které moc trpí monilií. Pod názvem Zelená renklóda se prodává kde co. Za mého mládí se prodávala Zelená renklóda velká, sladká, výborná. Snad původem z Ruska. U nás se ji říkalo medůvka. Občas objevím v zahradách ještě staré stromy, žel s příznaky šarky na listech. Ty nověji nakoupené a vysazené stromy mají zcela jiné ovoce. Menší, méně sladké. A podnože Myrobalán nebo St. Julien? Záleží na půdních podmínkách. Do horších půd a podmínek myrobalán. Později však na něm odrůdy nastupují do plodnosti, stromy rostou na něm bujně a hodně podrůstá. Snese i suchší půdy. St.Julien snese i zamokřenější půdy, roste méně bujně, brzy nastupují na něm stromy do plodnosti a snad o něco méně podrůstá. Nehodí se moc do suchých půd.
Vyhlídka

IP:  81.144

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 08:02

Já mám 18 stromů (ne 18 odrůd) různých odrůd renklod. Záleží kolik místa pro ně máte a kolik jich chcete vysadit. Pokud jen 1 kus tak první volbou z mého pohledu je Althanova. Na myrobalánu na panenské půdě roste opravdu bujně, ale pokud místo pro výsadbu má už nějakou ovocnářskou minulost, růst na něm není tak bujný. Je ale potřeba stříkat obaleče, jinak dochází i k totálnímu znehodnocení a následně napadení monilií. Chci si letos koupit nějaký domeček s feromonovým lapačem, aby se dal postřik lépe načasovat a nebylo to jen vaření z vody.
Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 08:31

Ak budete kupovať domček a robiť odchyt obalovaca ,skúste si pri vrchole náletu pozrieť ako sedia dátumy s monitoringom obalovaca ktorý sa robí v Čechách..neviem presne ako sa stránka u vás volá u nás UKSUP u Vás možno ÚKZÚZ.?? A potom si tie isté dni o rok iba odratate ..skúšal som to a celkom sa to pred rokom podarilo aj keď teda ešte neviem ako dopadnú nasledujúce roky ..tie dni som odrataval aj pri Jabloniach aj pri slivkach ..Aspoň teda skúste o porovnať ..

Ringlotu mám bielu kedysi sme mali modrú ,zrejme Althanovu ..biela je chutná ale ta Althanova je predsa len taká nostalgicka klasika ..
Naposledy upravil/-a Peb v 11 Feb 2024, 08:35, upravené celkom 2 krát.
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 08:34

Před rokem 1960 sázel předchůdce mého tatinka Ontario. To je velké, ale neumím porovnat chuť se současnou renklodou, máti moc neroste a vůbec neplodí. S obalečem nemám problém.
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 09:40

Pri voľbe podpníka treba prihliadať na ekologické podmienky. V mojich podmienkach ringlóty na ňom rastú naozaj veľmi bujne a tvoria obrovské stromy. S tým súvisí veľmi neskorý nástup do rodivosti (pri Oullinskej nad 10 rokov).
Myrobalán nemusí nevyhnutne podrastať. Ringlóty na kupovaných myrobalánoch vo veku takmer 20 rokov nepodrastajú vôbec a to ich mám v extenzívnych podmienkach. To sa ale určite nedá povedať o mojich vlastných semenáčoch.
Althanovu ringlótu považujem za prekonanú v každom Podobné zmysle. Odrody Silvia či Diana sú lepšou náhradou. Wazonova tiež určite nedosahuje kvality Oullinskej či Opálu. Oullinská je moja úplne najobľúbenejšia odroda napriek všetkým nedostatkom, ktorých je viac než dosť. Ale tá chuť...
Peb
Príspevky: 1986
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 10:04

Asi skúsim aj ja nejaký stromček z tých menovaných ..Althanova mi ostala v pamäti z pred rokov ..ale ak je už niečo lepšie ,treba pravda skúsiť to lepšie...
BB kraj 465 mnm
Vyhlídka

IP:  81.144

Jakou odrůdu?

11 Feb 2024, 10:09

Já chtěl zkusit chránit stromy proti obalečům jen feromonovými lapáky. Bohužel jsem se dočetl, že pokud jsou v okruhu cca. 100 m neošetřované zahrady (jabloně,slivoně) nemá jen toto opatření význam a je nutné zasáhnout chemicky. O těch stránkách vím, ale pro jistotu si nějaký ten domeček koupím.
Ontario mám, zatím jsem jen ochutnal předloni, loni nic nebylo, na hodnocení je brzo.
Bílá renkloda tou nevím co myslíte? Ale třeba zelenou už nepěstuju roky vůbec z důvodu velkého napadání stromů šárkou, potíží s klejotokem a plody totálně devastované-neupotřebitelné.
Preferuju stromy které mají konzervárenskou hodnotu, rostou zdravě třeba i slívu malvazinku ta je ale zase dost náchylná na pilatku, která dokáže zničit úplně celou násadu.
Ostatní renklody jsou na jedno brdo, hlavně tak pro házení do kvasu...
Do "renklod" vzniklých z japonských popřípadě amerických kříženců bych po malé doposud trvající zkušenosti s jednou touto odrůdou nešel a nelákají mě.
Napísať odpoveď