Jakou odrůdu?

Filip Novotný
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 11 Jún 2023, 10:28
Bydlisko: Vracov

Jakou odrůdu?

03 Júl 2023, 09:09

Prosím poradil by mi někdo odolné slivoně proti šárce, Pseudomonas syringae a monilioze. Pročetl jsem tady skoro všechny příspěvky, ale nenašel jsem vhodné odrůdy. Protože, když je odrůda odolná (resistentní na šárku) např. Jofela, tak trpí Pseudomonie. Když je odrůda zase odolná proti Pseudomonii, tak zase trpí šárkou např. domácí velkoplodá. Uvědumují si, že je problém poradit nějakou odrůdu, protože záleží na klimatu na stanovišti a na mnoha dalších faktorech. Ale třeba se najde nějaká švestka odolná, ale třeba průměrná chuti. Mně jde hlavně o zdravotní stav stromu, aby pěkně rostly a nevadí mi, když bude ovocné průměrné chuti.
Mám zatím vysazenou čačanskou lepotici a domáci velkoplodů, ale domáci chci nahradit za jinou odolnější. Protože jsem si všiml u sousedá švestek napadených šárkou. Tak plánuji, že vysadím ještě 2 švestky jednu nahradím za domáci a druhou nasadím o kousek dál.
Stromy plánuji vysadit na myrobalánu, protože mám hlinitopísčitou půdu. Pozemek mám na Jižní Moravě, Hodonínsko kousek od Bzence, takže problém není v teplotě, ale možná může být v počtu srážek, které napadnou za rok. Pěstuji ekologicky.
Předem děkuji za každou doporučenou odrůdu.
roman
Príspevky: 760
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jakou odrůdu?

03 Júl 2023, 09:56

Myslím, že by mohla vyhovovat švestka Jojo, vlastní zkušenost s ní ale nemám.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu?

03 Júl 2023, 11:58

Co se týče podnoží, na jižní Moravu bych asi volil jinou. Hlinuitopísčitá půda je ideál, tam se bude dařit všem podnožím. Já mám všechno na myrobalánech, ale mám kamenitou jílovici, tam jiná volba není. U myrobalánů budete mít problém s velkými stromy a kořenovými výmladky.
Filip Novotný
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 11 Jún 2023, 10:28
Bydlisko: Vracov

Jakou odrůdu?

03 Júl 2023, 12:51

To máte pravdu, že myrobalán není nejlepší volba, ale je to kombinace více faktoru, proto ho používám. Protože stromy jsou zasazené na méně vhodném stanovišti, tak používám raději bujnější podnože. Kdybych je měl u domu, tak bych volil méně vzrůstné, ale když mám stromy vysazené na poli. A další faktor je, že většinou stromky ve školkách jsou roubované na myrobalánech. Pane Vysloužil doporučil byste mi prosím nějakou dobrou odolnou odrůdu slivoně? Předem děkuji
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu?

03 Júl 2023, 17:26

Filip Novotný napísal:
03 Júl 2023, 12:51
To máte pravdu, že myrobalán není nejlepší volba, ale je to kombinace více faktoru, proto ho používám. Protože stromy jsou zasazené na méně vhodném stanovišti, tak používám raději bujnější podnože. Kdybych je měl u domu, tak bych volil méně vzrůstné, ale když mám stromy vysazené na poli. A další faktor je, že většinou stromky ve školkách jsou roubované na myrobalánech. Pane Vysloužil doporučil byste mi prosím nějakou dobrou odolnou odrůdu slivoně? Předem děkuji
To je trochu kvadratura kruhu. odrůda, která spolehlivě odolává šarce, mrazu, monilii, pseudomonádě a je chuťově výborná asi neexistuje.
Co se mi osvědčilo?
Č.lepotica spolehlivá plodnost, dobrá toletrance k PPV, vcelku odolná i k bakteriozám dřeva, velké plody. Ale - méně cukrů a sotva průměrná chuť. Chutnější, ale měkčí alternativou je Kailpso
Opál: vysoká plodnost, mrazuodolnost, tolerance k PPV, slušná cukernatost. Ale - menší plody a při přeplození fádní chuť
Hanita: výborná chuť, velké plody. Ale - omezená tolerance k PPV, střední plodnost
Těchobuzická: Dobře odlolává monuilii i PPV, chutné plody. Ale - pozdní nástup plodnosti, menší plody, renklodová příchuť.
Durancie: slušná tolerance k PPV nepřekonatelná na destilát. Ale - drobné plody, citlivost k hnilobě, neodlučitelná pecka.
Moni: udávaná je plná odolnost šarce, kvalitní plody. Ale - první plody ochutnám až letos.
Neregistrovaný

IP:  80.235

Jakou odrůdu?

04 Júl 2023, 16:22

A co taková Wangenheimova? Plody má sice nepříliš velké a při přeplození méně sladké, ale jinak dle mého je to celkem dobrá úrodná pološvestka nepříliš náročná na stanoviště.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu?

04 Júl 2023, 21:00

Návštěvník napísal:
04 Júl 2023, 16:22
A co taková Wangenheimova? Plody má sice nepříliš velké a při přeplození méně sladké, ale jinak dle mého je to celkem dobrá úrodná pološvestka nepříliš náročná na stanoviště.
To ano, nenáročná je. Já jsem ale Wangheimovy stromy zrušil a nové nevysadil. Postupem času plody zdrobněly a ztratily chuť. Přisuzuji to šarce, ani zmlazení a přihnojení nepomohlo. Totéž jsem pozoroval u Katinky.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu?

05 Júl 2023, 18:24

Ne všade trpí některé odrůdy silně momilinii. Na Hodonínsku, pokud to není někde v uzavřené mrazové a vlhké poloze, táto houbová chorova nemusí být problém. Poradit konkrétní odrůdu opravdu není tak jednoduché bez konkrétních znalostí polohy pěstování. Asi nejlepší je se poradit s některým zkušeným pěstitelem v okolí. Zmíněná Moni je zcela nová odrůda. Nemáme s ní ještě žádné dlouhodobější zkušenosti. Je sice deklarovaná jako supersensitivní k šarce, která se v ní nemůže šířit, ale u mne vloni se projevila na plodech i monilinia laxa. Já si chválím Elenu, ale i ta je vnímavá u mne na monilinii a v některých polohách méně plodí. Celkem značně odolná se mi jeví Gabrovská. Hodně mi připomíná domácí švestku, ale s tolerancí k šarce. Pseudomonas jsem zatím na ni u sebe neviděl. To Stenley je značně postižená. Kalypso se mi zatím jeví dosti odolná všemu. Ale při přeplození zdrobňuje plody. Někdo si chválí i Lipnickou, na kterou se často snáší hodně kritiky. Je drobná. Ale za sebe neznám sladší a chutnější švestku, i když jsem se dlouho bránil si ji vysadit. Špatná není ani Toptaste, ale uvidíme v budoucnosti, jak to bude s její toleranci k šarce.
Filip Novotný
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 11 Jún 2023, 10:28
Bydlisko: Vracov

Jakou odrůdu?

09 Júl 2023, 10:08

Velice děkuji za odpovědi. Zkusím na podzim vysadit Gabrovskou a Kalypso.
Vyhlídka

IP:  81.144

Jakou odrůdu?

27 Jan 2024, 20:01

od Roman: "Myslím, že by mohla vyhovovat švestka Jojo, vlastní zkušenosti s ní ale nemám."
Já jsem při úklidu našel fakturu na 20 kusů odrůdy Jojo z roku 2007. Jojo má svoje mouchy, ale ta odolnost proti šárce je v dnešní době opravdu nepostradatelná a považuju za dobrou cestu dát se směrem tohoto šlechtění a jsou na trhu už i další podobná, která se ještě chystám na stará kolena aspon vyzkoušet v podobě několika málo stromečků a pouze rekreačně a ne velkovýrobně. Vyprávět o tom jaké to je být napaden šárkou by mohla například Valjevka, Různé čačanské, Haganta i Hanita. A věřte, že kvalita plodů a celkový výnos jde dolů i u odrůd tolerantních.

Vyhlídka
Napísať odpoveď