Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

30 Mar 2023, 20:49

Zdravím všechny, ač jsme prostudoval vše a již mám vysazeny na pozemku nové stromky a provedený po výsadbový řez, zůstává přede mnou velké rozhodnutí co s koutem pozemku, který jsem převzal ve stavu jaký je na obrázcích. Jde o 3 švestky, nemohu definovat odrůdu, pravděpodobně to je nějaký nálet (vyrostly volně v křoví u cesty). Švestky plodí velice dobře před rokem jsme je vysvobodil z křoví.. Koruny vypadají jak vypadají.

Chtěl bych se zeptat zkušených, jaký postup zvolit. Lze je vůbec dát do kupy, aby opět vznikly smysluplné koruny. Před rokem jsem je i prořezal a pustilo se neskutečně vlků /moje chyba udělal jsem to na jaře ještě když nerašily)

Má představa je zachránit aspoň č. 1 a č. 3 a č.2 je hold už i tak vysoké a stromy jsou od sebe docela blízko.

Je reálné nějak stromy dát do kupy, nebo se zaměřit radši na nové a ty dle představ zapěstovat. Pokud ano, které byste nechali ?

Přikládám foto léto a podzim.
WhatsApp Image 2023-03-30 at 20.12.04.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-30 at 20.12.04 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-03-30 at 20.12.04 (3).jpeg
WhatsApp Image 2023-03-30 at 20.12.04 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-03-30 at 20.12.04 (2).jpg
323003.jpg
323006.jpg
323009.jpg
322994.jpg
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

31 Mar 2023, 09:13

Podľa mňa, perspektívne sú slivky č. 2 a č. 3. Slivka č. 3 je podľa fotky dosť blízko slivky č. 1 a slivke č. 3 sa aj dobre darí, najlepšie zo všetkých. Asi aj oberá č.1 o vodu a živiny. Ak už by som mal v budúcnosti nejakú z tých troch rušiť, tak slivku č.1, aby nezavadzala bujnejšie rastúcej č. 3. Či zapestovávať nové korunky - u slivky č. 2 by som to asi skúsil, vyzerá byť na fotke ešte dosť tenká, ale treba zmladzovať postupne viac rokov až do staršieho dreva a pridať pár kostrových konárov do strany. Asi by to šlo, ale nerobiť to nárazovo na 1x. U tej 3-ky, tá je už dosť hrubá a aj vysoká, po hlbokom reze hrubých konárov by som sa bál, že už sa rany nezahoja. Tam keby som chcel niečo robiť s 3kou, tak možno len trošku znižovať/zmladzovať korunu, ale vyššie v korune, kde sú relatívne tenšie konáre. Trošku tie horné vetvy tak nejak zjednotiť, ale už to nikdy nebude koruna 1 m nad zemou. Pri zmladzovaní používajte Zahnov rez, t.j. zakracujte nad nejakou bočnou vetvou, zo zakrátených vetiev nechávajte dlhšie čapíky, rany ošetrujte, po zosilnení bočnej vetvy asi na 1/2 pôvodnej vetvy môžete čapíky odrezať a rany opäť ošetriť. A tie zrasty a zlé napojenia konárov z kmeňa, s tým sa už teraz nedá nič robiť.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

31 Mar 2023, 09:32

U tej 3-ky, úplne ľavý konár, v hornej časti sa rozvetvuje a ten stredný konár z toho rozvetvenia rastie kamsi do neba a je najvyššie z celého stromu. Ten by som určite odrezal, s ponechaním čapíka. Tie zostávajúce spodné 2 konáre z toho rozvetvenia sú +- na úrovni ďalších konárov na strome. Tak by sa to tak trošku zjednotilo. Ak by to prebehlo ok, možno by som ďalší rok skúsil ešte trošku znížiť, ale nie do príliš hrubých konárov.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 00:01

IgorML napísal:
31 Mar 2023, 09:13
Podľa mňa, perspektívne sú slivky č. 2 a č. 3. Slivka č. 3 je podľa fotky dosť blízko slivky č. 1 a slivke č. 3 sa aj dobre darí, najlepšie zo všetkých. Asi aj oberá č.1 o vodu a živiny. Ak už by som mal v budúcnosti nejakú z tých troch rušiť, tak slivku č.1, aby nezavadzala bujnejšie rastúcej č. 3. Či zapestovávať nové korunky - u slivky č. 2 by som to asi skúsil, vyzerá byť na fotke ešte dosť tenká, ale treba zmladzovať postupne viac rokov až do staršieho dreva a pridať pár kostrových konárov do strany. Asi by to šlo, ale nerobiť to nárazovo na 1x. U tej 3-ky, tá je už dosť hrubá a aj vysoká, po hlbokom reze hrubých konárov by som sa bál, že už sa rany nezahoja. Tam keby som chcel niečo robiť s 3kou, tak možno len trošku znižovať/zmladzovať korunu, ale vyššie v korune, kde sú relatívne tenšie konáre. Trošku tie horné vetvy tak nejak zjednotiť, ale už to nikdy nebude koruna 1 m nad zemou. Pri zmladzovaní používajte Zahnov rez, t.j. zakracujte nad nejakou bočnou vetvou, zo zakrátených vetiev nechávajte dlhšie čapíky, rany ošetrujte, po zosilnení bočnej vetvy asi na 1/2 pôvodnej vetvy môžete čapíky odrezať a rany opäť ošetriť. A tie zrasty a zlé napojenia konárov z kmeňa, s tým sa už teraz nedá nič robiť.

trochu jsem měl představu, že by šla dolů č. 3 (vzhledem k výšce a tvaru je to i docela problém se o ní starat a sbírat plody) pokud by č. 3 šla dolů mohl aby se ta č. 1 začít více rozvíjet do stran. přikládám ještě pár fotek, kde je vidět i že ta č. 3 má celkově tu korunu a kosterní větve docela propletené durch.
WhatsApp Image 2023-03-31 at 23.55.06.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-31 at 23.55.06 (3).jpeg
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 00:02

IgorML napísal:
31 Mar 2023, 09:32
U tej 3-ky, úplne ľavý konár, v hornej časti sa rozvetvuje a ten stredný konár z toho rozvetvenia rastie kamsi do neba a je najvyššie z celého stromu. Ten by som určite odrezal, s ponechaním čapíka. Tie zostávajúce spodné 2 konáre z toho rozvetvenia sú +- na úrovni ďalších konárov na strome. Tak by sa to tak trošku zjednotilo. Ak by to prebehlo ok, možno by som ďalší rok skúsil ešte trošku znížiť, ale nie do príliš hrubých konárov.

Snad jsem pochopil správně ?
Prílohy
322994.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 07:48

Neříkám, že to je správně, ale jak bych postupoval já: moje zkušenost je, že pokud je blízko mladý strom staršímu, VŽDY tvoří výhony a směřuje je tak, že uhýbá stínu starého stromu. Takže mladý má pak výhony pouze na straně protilehlé a ještě se celý kroutí za světlem. Přesně toto je vidět na chování stromu č.1. Zachoval bych strom podle toho, jak dobře plodí. Myslím si, že č.3 je dospělý strom a plodí nejvíc, takže bych jej ponechal a užíval si jeho ovoce. Otázka je, zda do něj nějak zasahovat, to poradí jiní švestkomilové. ;) Č.1 bych v tomto případě rozhodně odstranil a vysadil nový o kus dál. Nevěřím, že č.2 lze přemluvit k rovnovážnému stavu, když všechny větve jsou na jedné straně. Nevěřím, že s ponecháním levé strany by se vytvořily silné výhony vpravo a opravily korunu. Mám zkušenost, že slivoně nemají problém s tvorbou výhonů ze spících pupenů, proto by z něj sprostě udělal rovný pahýl, na jehož konci by vyrašilo množství výhonů. Z nich bych si už několik vybral a snadno zapěstoval novou souměrnou kotlovitou korunu.
Pak je druhá varianta, že č.3 nemá až tak kvalitní plody. V tom případě bych se jí zbavil, a se dvěma mladými stromky bych udělal proces popsaný výše (pahýl a novou korunu). Vycházím ze zkušenosti, kdy se mi zatím nikdy nepodařilo z jednostranně ovětveného stromu udělat strom souměrný (až na výjimku - ponechání nejvyšší větve, kterou během několika let řezem směřovat na druhou stranu - což by vytvořilo korunou velmi vysoko, což ale asi nechcete).
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 12:53

můj názor bude trochu kacířský. Ty tři stromy jsou pravděpodobně ve skutečnosti "jeden". Ten prostřední největší je zřejmě pravokořenný a ty dva kolem něj jsou jeho "děti" po vegetativní linii- vyrostly z kořenových puků na mateřském stromu. Slivoně se takto ještě nedávno rozmnožovaly. Pokud jste stromy vysvobodili z křoví, nechal bych je pár let jak sou jen s výřezem suchého, ať ukáží co v nich je. Ten čas bych jim dal proto, že vysvobozením ze křoví se jim dosti prudce změnily životní podmínky. Mohou i uschnout. Když rodí, víc bych nedělal a časem srovnal nový obrost.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 13:27

Vlasatej napísal:
01 Apr 2023, 12:53
můj názor bude trochu kacířský. Ty tři stromy jsou pravděpodobně ve skutečnosti "jeden". Ten prostřední největší je zřejmě pravokořenný a ty dva kolem něj jsou jeho "děti" po vegetativní linii- vyrostly z kořenových puků na mateřském stromu. Slivoně se takto ještě nedávno rozmnožovaly. Pokud jste stromy vysvobodili z křoví, nechal bych je pár let jak sou jen s výřezem suchého, ať ukáží co v nich je. Ten čas bych jim dal proto, že vysvobozením ze křoví se jim dosti prudce změnily životní podmínky. Mohou i uschnout. Když rodí, víc bych nedělal a časem srovnal nový obrost.
Možné to určitě je, ale myslím, že na výmladky jsou ty mladé stromky příliš daleko od toho matečného. Nepochybně by se objevily odkopky i někde blíž. Takto by to mohlo být, kdyby majitel ty bližší výmladky pravidelně odstraňoval.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 15:28

právěže pokud tam bylo křoví, tak sou skoro akorát daleko. Vzdálenost určitě není velká, navíc nevíme co bylo to vyřezané "křoví" a jak často a kolikrát už to tam někdo vyklestil. Netrvám na tom , ale myslím si že to tak bude :)
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 15:37

A co tu velkou trochu seříznout, jak je tady už uvedeno a tu 3 zkusit přesadit o kousek dál? Vypadá nejmladší. I když osobně bych asi nechala upravenou velkou a k ní pořídila další jiné odrůdy.
Napísať odpoveď