Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

01 Apr 2023, 21:09

Podobné z odkopků tu rostou, jsou životaschopné a dobře reagují i na silnější zmlazení. Ten největší z trojice bych klidně takto zmladil.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

03 Apr 2023, 20:07

Vlasatej napísal:
01 Apr 2023, 15:28
právěže pokud tam bylo křoví, tak sou skoro akorát daleko. Vzdálenost určitě není velká, navíc nevíme co bylo to vyřezané "křoví" a jak často a kolikrát už to tam někdo vyklestil. Netrvám na tom , ale myslím si že to tak bude :)
Prakticky co jsme zjistil všechno bylo v křoví dlouhá léta mezi švestkami vyrost obrovský hloh, kousek vedle byla hruška a třešeň. S těmi dětmi hlavní švestky by to mohlo docela sedět, kousek dále je na 10 m2 cca 10 švestek. Strom č. 3 plodí sice hezky, ale nelze ho prakticky obírat v té výšce a ošetřovat. č. 1 a 2 začínají taky plodit, tam bych reálně viděl záchranu s udržením koruny v nějaké lepší výšce.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

03 Apr 2023, 20:09

Myslíte teda, že by řez na pahýl - restart mohl vyjít. V kterém období to provést ? Aby mi pak nevyrostlo milion kroutících se vlků.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

04 Apr 2023, 12:21

Jábych na pahýl nešel. Přikládám fotku z místa, kde 30let o sad nikdo nepečoval jak to vypadá po vyřezání třímetrových souvislých náletů a křoví. Ty slivoně to přežily,ale jsou abnormálně vytáhlé. Některé po vyčištění uschly zřejme kvůli změně vodních podmínek, zbytek dost trpí na vítr, uplně vpravo vidíte loni olámanou slivoň vichřicí.
Obrostla úžasně , ale nebylo to na pahýl, zůstal dole nějaký obrost který to táhnul. Každopádně když ji teď prořežu tak se krásně sníží.
Prílohy
IMG_20230404_122452.JPG
IMG_20230404_121430.JPG
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

15 Apr 2023, 12:01

Sazenička napísal:
03 Apr 2023, 20:09
Myslíte teda, že by řez na pahýl - restart mohl vyjít. V kterém období to provést ? Aby mi pak nevyrostlo milion kroutících se vlků.
Ještě se vrátím k tomu řezu na pahýl. Na přiložené fotce demonstruji, co jsem provedl. Na podzim jsem uřízl slivoň (zelenou ryngli). Na jaře se pokusil naroubovat na kozí nožku (neúspěšně, použil jsem mizerné vyschlé rouby, které jsem nechal dlouho sušit pod stromy na slunci, chytl se jen jeden). No to je jedno. Během roku vyrašilo obrovské množství výhonů, z nichž jsem cca 90 % odstranil a na několik nejvhodnějších narouboval kopulací různé odrůdy slivoní. Uvidím, co z toho vznikne a jestli budu chtít tento strom zachovat, ale dal jsem to sem jako ukázku, že slivoně obrůstají po řezu parádně a pokud byste chtěl jít při řešení své situace touto cestou, není se čeho bát.

IMG_20230408_141725.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

15 Apr 2023, 12:53

Petr z H. napísal:
15 Apr 2023, 12:01
Sazenička napísal:
03 Apr 2023, 20:09
Myslíte teda, že by řez na pahýl - restart mohl vyjít. V kterém období to provést ? Aby mi pak nevyrostlo milion kroutících se vlků.
Ještě se vrátím k tomu řezu na pahýl. Na přiložené fotce demonstruji, co jsem provedl. Na podzim jsem uřízl slivoň (zelenou ryngli). Na jaře se pokusil naroubovat na kozí nožku (neúspěšně, použil jsem mizerné vyschlé rouby, které jsem nechal dlouho sušit pod stromy na slunci, chytl se jen jeden). No to je jedno. Během roku vyrašilo obrovské množství výhonů, z nichž jsem cca 90 % odstranil a na několik nejvhodnějších narouboval kopulací různé odrůdy slivoní. Uvidím, co z toho vznikne a jestli budu chtít tento strom zachovat, ale dal jsem to sem jako ukázku, že slivoně obrůstají po řezu parádně a pokud byste chtěl jít při řešení své situace touto cestou, není se čeho bát.


IMG_20230408_141725.jpg
Ano, slivoně i po brutálním řezu obrostou, ale trochu bych polemizoval s poslední větou, že není se čeho bát. Velká řezná rána, třebaže důkladně zatřená, bude mít velký problém s hojením. Vyrašené proutky nepřitáhnou dostatek mízy a živin, aby došlo k efektivnímu hojení. Něco jiného jsou rány po odřezaných silných větvích v minulosti (na fotce patrné). Zachovalý kmen dokáže s hojením velmi pomoci. Ale tady ta rána bude zasychat, posléze zahnívat. Pominu, co si myslím o zmlazování "na pařízek" obecně, odřezávání dřeva velkých průměrů u peckovin je třeba dělat obezřetně. Ne nadarmo se doporučuje dodržovat pravidla Zahnova řezu.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

15 Apr 2023, 13:00

tahle činnost má ještě jednu záludnost. Narostlé nové výhony vyrašené přímo z kmene nikdy nebudou únosností tak kvalitní jako postupně v průběhu času narostlé - budou mít tendenci se vylamovat. Projeví se to při větší úrodě kdy se celá větev vylomí přímo z kmene :?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

15 Apr 2023, 13:01

vysloužil napísal:
15 Apr 2023, 12:53
Ano, slivoně i po brutálním řezu obrostou, ale trochu bych polemizoval s poslední větou, že není se čeho bát. Velká řezná rána, třebaže důkladně zatřená, bude mít velký problém s hojením. Vyrašené proutky nepřitáhnou dostatek mízy a živin, aby došlo k efektivnímu hojení. Něco jiného jsou rány po odřezaných silných větvích v minulosti (na fotce patrné). Zachovalý kmen dokáže s hojením velmi pomoci. Ale tady ta rána bude zasychat, posléze zahnívat. Pominu, co si myslím o zmlazování "na pařízek" obecně, odřezávání dřeva velkých průměrů u peckovin je třeba dělat obezřetně. Ne nadarmo se doporučuje dodržovat pravidla Zahnova řezu.
Jasně, toto už je extrém, nedělám to tak, a byl to jen pokus na nedůležitém stromě, který jsem chtěl odstranit kompletně, ale pak mu dal přeci jen ještě šanci si vyzkoušet tuto "obměnu".
Měl jsem na mysli tazatelovy stromky (1 a 2), které vypadají docela mladě, že ta rána nebude až tak velká, aby se nezhojila.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Prosím o radu zkušených - je reálná záchrana ?

15 Apr 2023, 13:03

Petr z H. napísal:
15 Apr 2023, 12:01
Sazenička napísal:
03 Apr 2023, 20:09
Myslíte teda, že by řez na pahýl - restart mohl vyjít. V kterém období to provést ? Aby mi pak nevyrostlo milion kroutících se vlků.
Uvidím, co z toho vznikne a jestli budu chtít tento strom zachovat, ale dal jsem to sem jako ukázku, že slivoně obrůstají po řezu parádně a pokud byste chtěl jít při řešení své situace touto cestou, není se čeho bát.
Já bych byl opatrnější, takhle radikální řez nemusí vždy strom zvládnout. Viděl jsem u souseda zničení zdravé švestky o průměru kmene kolem 10 cm podobným způsobem. Seřízl ji asi 30 cm nad zemí a narouboval za kůru 4 rouby. Strom bohužel ten stres nezvládl a uschl. Další věcí je že tak velké rány budou velmi špatně zarůstat závalem - kalusem a je velké riziko, že vyhnijí a napadne je houba - budou se muset často natírat.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď