Slivky - Švestky 2023

PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Slivky - Švestky 2023

23 Jan 2023, 22:14

Ja mám problém v Períne, že v Košiciach prší, v Kechneci, čo je 4 km prší a u nás ani kvapka, o 10 km na západ zas prší. Boli tu niekedy zrážkomerné staničky, tak tie údaje meteorológom nesedeli s okolím, no poľnohospodári im vysvetlili, že to tak býva, jednoducho prší v povodí Hornádu a Bodvy, v trojuholníku medzi nič. Potom prišli s vysvetlením tepelného ostrova od železiarní a hlady hlušiny, ktorá vraj produkuje toľko tepla, že doslova nás odizoluje od lokálnych prehánok. Ale keby sme mali toľko vody koľko poprosíme, tak by to bolo príliš jednoduché.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky - Švestky 2023

24 Feb 2023, 09:20

Keď už sme pri tej sulke a broskyniach ..chcel by som proti roztočovi na slivkach urobiť tiež postrek sulkou
Všimol som si že niektoré slivky sa pohli ..najmä na st .Julien .kedy je hraničná hodnota narasenia pukov pri slivkach na sulku .. ďakujem

Obrázok
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Slivky - Švestky 2023

24 Feb 2023, 14:00

Pokud jsou pupeny slivoně v takovém stavu, jak jsou na fotce, nebál bych se postříkat Sulkou. Zatím jsou pupeny kryty šupinami a není vidět ani zelená špička. U nás dosti škodí Vlnovník / Hálčivec / višňový / Aculus fockeui /. Zajímavé je, že na višních jsem jej nikdy nezaznamenal. Zato na slivoních a meruňkách, zejména v mladších výsadbách, je častý. Sáním poškozuje listy, ty bronzovatí . Na jednoletých výhonech dělá typické jizvy. Konečky výhonů mají krátké přírustky, zmnožení pupenů a vytvářejí metličky. Při silném napadení se mohou projevovat i rzivá místa na slupce plodů.Ochrana po zjištění příznaku bývá málo účinná. Důležité je ošetření před rašením , aby byl slunečný, teplý den. V tuto dobu přezimující samičky opouštějí svůj zimní úkryt. Vedle síry fungují i arkaricidy. Nutno však střídat účinné látky, jinak hrozí vznik rezistence. V časném jaru účinkují i oleje. Pozdější ošetření, kdy jsou vylíhlé další generace a škůdce je přemnožen, je již ošetření méně účinné.
Biologická ochrana spočívá ve vysazení dravých roztočů Typhlodromus pyri či Amblyseius swirskii v předjaří. Účinek se však projeví až následující sezónu po jejich namnožení. Nelze používat některé chemické příptavky, jako pyretroidy a jiné. V literatuře se však uvání, že je to málo rozšířený škůdce. U mne to rozhodně neplatí.
Škody na slivoních může způsobovat i Vlnovník trnkový. / Tvorba hálek na listech. /
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Slivky - Švestky 2023

24 Feb 2023, 14:10

Ďakujem pekne za odpoveď ..ono skôr mám pocit že letorasty sú zmrzačené nevyvynuté ako pri voskach ..ale po voskach niet stopy ..
Naposledy upravil/-a Peb v 24 Feb 2023, 21:56, upravené celkom 1 krát.
BB kraj 465 mnm
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Slivky - Švestky 2023

24 Feb 2023, 15:18

přasličák napísal:
24 Feb 2023, 14:00
Pokud jsou pupeny slivoně v takovém stavu, jak jsou na fotce, nebál bych se postříkat Sulkou. Zatím jsou pupeny kryty šupinami a není vidět ani zelená špička. U nás dosti škodí Vlnovník / Hálčivec / višňový / Aculus fockeui /. Zajímavé je, že na višních jsem jej nikdy nezaznamenal. Zato na slivoních a meruňkách, zejména v mladších výsadbách, je častý. Sáním poškozuje listy, ty bronzovatí . Na jednoletých výhonech dělá typické jizvy. Konečky výhonů mají krátké přírustky, zmnožení pupenů a vytvářejí metličky. Při silném napadení se mohou projevovat i rzivá místa na slupce plodů.Ochrana po zjištění příznaku bývá málo účinná. Důležité je ošetření před rašením , aby byl slunečný, teplý den. V tuto dobu přezimující samičky opouštějí svůj zimní úkryt. Vedle síry fungují i arkaricidy. Nutno však střídat účinné látky, jinak hrozí vznik rezistence. V časném jaru účinkují i oleje. Pozdější ošetření, kdy jsou vylíhlé další generace a škůdce je přemnožen, je již ošetření méně účinné.
Biologická ochrana spočívá ve vysazení dravých roztočů Typhlodromus pyri či Amblyseius swirskii v předjaří. Účinek se však projeví až následující sezónu po jejich namnožení. Nelze používat některé chemické příptavky, jako pyretroidy a jiné. V literatuře se však uvání, že je to málo rozšířený škůdce. U mne to rozhodně neplatí.
Škody na slivoních může způsobovat i Vlnovník trnkový. / Tvorba hálek na listech. /
Dá sa v tomto období použiť aj champion?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivky - Švestky 2023

24 Feb 2023, 15:20

Určitě dá, ale na vlnovníka není příliš účinný.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Slivky - Švestky 2023

24 Feb 2023, 18:16

Skôr som mal na mysli Pseudomonas...
david

IP:  249.55

Slivky - Švestky 2023

04 Mar 2023, 18:12

Myslím, že kolega Přasličák to popsal velice výstižně... osobně to od tohoto stadia dělám Kumulusem v intervalech cca 14 dní-3 týdny, zhruba do poloviny června. síra neuškodí, když se spláchne, hnojí. Ten první sirnatý postřik bych řekl je naprosto rozhodující, pokud se to nechá rozjet, moc nepomáhají ani staré omity či sanmity. Magus by byl řešením, ale ten je již nedostupný.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Slivky - Švestky 2023

05 Mar 2023, 07:57

Davide, mohl by jste prosím uvést koncentraci Sulky, kterou používáte i po vyrašení až do poloviny června. To mne velice zajímá a bylo by to pro mne optimální řešení. Asi se přehnaně bojím možné fytotoxicity. Kamarád Jarda Matejsek roztoče a vlnovníky rovněž řeší Sulkou i po rašení a s úspěchem.
Napísať odpoveď