Slivky - Švestky 2023

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 11:13

Velké poděkování Hawkeeovi. Ještě že jej tu máme. Vynikající a užitečná tabulka, včetně i s novějšími odrůdami. Díky němu a Jankovi Majzelovi se mi dostalo do rukou několik čísel slovenského odborného časopisu Sady a vinice. Spousta využitelných odborných informací. Takže od ledna se zařadím mezi předplatitele.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 13:53

přasličák napísal:
04 Dec 2023, 11:13
... Díky němu a Jankovi Majzelovi se mi dostalo do rukou několik čísel slovenského odborného časopisu Sady a vinice. Spousta využitelných odborných informací. Takže od ledna se zařadím mezi předplatitele.
Sady a vinice je dvojmesačník, čiže vychádza 6 čísel ročne (posledné ako dvojčíslo 5-6). Tento časopis je zameraný hlavne ovocinársko-vinohradníckym smerom. Dajú sa v ňom nájsť aj články na naozaj vysokej odbornej úrovni. Napokon, kvalita autorov nepustí...(😀😀😀).
Ja by som sa tu ale chcel zastať aj toho 'Zahrádkáře', na ktorom takmer nezostala nitka suchá. Je to mesačník trochu iného, širšieho zamerania. Myslím si, že jeho ambíciou je osloviť čo najširšie spektrum čitateľov/odberateľov, a túto úlohu si plní veľmi dobre. Ja v ňom tiež zvyknem pátrať hlavne po článkoch s ovocinárskou tematikou (v súvislosti s tým ma mrzelo zrušenie či ukončenie 'Pomologickej diskusie' o odrodách jabloní). Zároveň ale chápem, že sú čitatelia, ktorých viac zaujíma trebárs zelenina, kvety, záhradná architektúra, trávnik, okrasné dreviny či recepty. Ono aj tie články s ovocinárskou tematikou sa nájdu, ale logicky to nemôže byť len o nich. Kto chce mať časopis zameraný týmto smerom, a aj na o niečo vyššej odbornej úrovni, môže siahnuť po 'Sady a vinice'. Cieľom 'Zahrádkáře' je podľa mňa osloviť čo najširšiu čitateľskú verejnosť, a z tohto pohľadu ho vnímam ako časopis, ktorý túto úlohu spĺňa. H.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 14:37

Hawkeye napísal:
04 Dec 2023, 08:35
V prílohe sú informácie o viacerých odrodách sliviek - uvedené sú údaje ako termín zrelosti, popis plodov, odolnosť voči šarke, úrodnosť, vhodnosť do oblasti a i. Prevzaté z časopisu SaV. Odrody sú zoradené podľa termínu dozrievania - od najskorších po najneskoršie. Možno tieto komplexné údaje niekomu pomôžu pri rozhodovaní sa, akú odrodu zvoliť. Vysvetlivky skratiek sú úplne dolu na poslednej fotke. Pri zväčšení to bude dúfam čitateľné..... H.
Určitě je dobře, že tahle tabulka je pro zahrádkáře tu zveřejněná. Pomůže s výběrem odrůd s určitou dobou zrání a dalšími vlastnostmi.
Ale.
Není určitě vševědoucí. A jak už je v "našich krajích" zaběhnutým zvykem "kašle" na zahrádkáře z vyšších poloh. (Nejsou jen zahrádkáři z kukuřičné a řepařské oblasti. Ti z vyšších pololoh jsou za "póvl", který netřeba zmiňovat.) Jsou určitě i jiné rané odrůdy, které jsou v okolní krajině. Zmíním dvě, a o nich jsem tu vícekrát psal (i s foto). Také tu o nich, i s foto, psali jiní.
První raná žlutá slíva, možná asijská, která někdy zráním předběhne i Herman a druhá "jiná Královna Viktorie", která zraje skoro o měsíc dříve než "zdejší, správná" Královna Viktorie.
Tolik můj pohled na tabulku. JG Vysočina 450 m/m
Neregistrovaný

IP:  168.235

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 15:12

Hawkeye: Moc děkuji za uveřejnění krásné tabulky. Pro mnohé to určitě bude užitečná pomůcka při výběru.
Možná by nevadila informace o odolnosti k monilii. Ta někde může působit snad i větší škody než šarka.
Dále tabulka obsahuje poněkud méně odrůd do horších podmínek. Bryská, Wangenheimova...
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 15:42

Návštěvník napísal:
04 Dec 2023, 14:37
Hawkeye napísal:
04 Dec 2023, 08:35
V prílohe sú informácie o viacerých odrodách sliviek - uvedené sú údaje ako termín zrelosti, popis plodov, odolnosť voči šarke, úrodnosť, vhodnosť do oblasti a i. Prevzaté z časopisu SaV. Odrody sú zoradené podľa termínu dozrievania - od najskorších po najneskoršie. Možno tieto komplexné údaje niekomu pomôžu pri rozhodovaní sa, akú odrodu zvoliť. Vysvetlivky skratiek sú úplne dolu na poslednej fotke. Pri zväčšení to bude dúfam čitateľné..... H.
Určitě je dobře, že tahle tabulka je pro zahrádkáře tu zveřejněná. Pomůže s výběrem odrůd s určitou dobou zrání a dalšími vlastnostmi.
Ale.
Není určitě vševědoucí. A jak už je v "našich krajích" zaběhnutým zvykem "kašle" na zahrádkáře z vyšších poloh. (Nejsou jen zahrádkáři z kukuřičné a řepařské oblasti. Ti z vyšších pololoh jsou za "póvl", který netřeba zmiňovat.) Jsou určitě i jiné rané odrůdy, které jsou v okolní krajině. Zmíním dvě, a o nich jsem tu vícekrát psal (i s foto). Také tu o nich, i s foto, psali jiní.
První raná žlutá slíva, možná asijská, která někdy zráním předběhne i Herman a druhá "jiná Královna Viktorie", která zraje skoro o měsíc dříve než "zdejší, správná" Královna Viktorie.
Tolik můj pohled na tabulku. JG Vysočina 450 m/m
Každá taková tabulka je velice cenná, může pomoci s výběrem. Samozřejmě je pouze informativní. Ono totiž odlišit střední citlivost - vyšší odolnost - vyšší odolnost až toleranci asi není jednoduché. Těžko říci, jestli to bylo nějak kvantifikované nebo je to pěstitelská empirie, případně údaje převzaté z literatury. Každopádně je to velmi užitečná tabulka, a to přesto, že moje zkušenosti s šarkou ji u některých odrůd úplně nekopírují.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 17:09

Neregistrovaný napísal:
04 Dec 2023, 14:37
■ A jak už je v "našich krajích" zaběhnutým zvykem "kašle" na zahrádkáře z vyšších poloh. (Nejsou jen zahrádkáři z kukuřičné a řepařské oblasti. Ti z vyšších pololoh jsou za "póvl", který netřeba zmiňovat.)
■ Jsou určitě i jiné rané odrůdy, které jsou v okolní krajině. Zmíním dvě, a o nich jsem tu vícekrát psal (i s foto). Také tu o nich, i s foto, psali jiní.
První raná žlutá slíva, možná asijská, která někdy zráním předběhne i Herman a druhá "jiná Královna Viktorie", která zraje skoro o měsíc dříve než "zdejší, správná" Královna Viktorie.
Tolik můj pohled na tabulku. JG Vysočina 450 m/m
■ Ale veď v tej tabuľke sú zmieňované aj 'stredne vysoké', 'vyššie' a aj 'vysoké' slivkové oblasti ...
■ To je síce pekné, ale bohužiaľ (podľa všetkého) Vami uvedené 2 odrody nedokážete ani pomenovať, čiže identifikovať. Takže nielenže nie sú 'v tabuľke', ale meno nemajú ani u Vás (píšete "možná asijská", resp. "jiná K.V."). Bohužiaľ. Ako si potom predstavujete ich zmieňovanie ?

Žiadna tabuľka nie je dokonale úplná a úplne dokonalá. Sú aj tabuľky, ktorých informatívna hodnota sa blíži nule. Myslím si, že toto nie je ten prípad. H.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 17:42

Není! Ta tabulka je hodně dobrá!
Aspoň podle mně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 21:00

Hawkeye napísal:
04 Dec 2023, 17:09
Neregistrovaný napísal:
04 Dec 2023, 14:37
■ A jak už je v "našich krajích" zaběhnutým zvykem "kašle" na zahrádkáře z vyšších poloh. (Nejsou jen zahrádkáři z kukuřičné a řepařské oblasti. Ti z vyšších pololoh jsou za "póvl", který netřeba zmiňovat.)
■ Jsou určitě i jiné rané odrůdy, které jsou v okolní krajině. Zmíním dvě, a o nich jsem tu vícekrát psal (i s foto). Také tu o nich, i s foto, psali jiní.
První raná žlutá slíva, možná asijská, která někdy zráním předběhne i Herman a druhá "jiná Královna Viktorie", která zraje skoro o měsíc dříve než "zdejší, správná" Královna Viktorie.
Tolik můj pohled na tabulku. JG Vysočina 450 m/m
■ Ale veď v tej tabuľke sú zmieňované aj 'stredne vysoké', 'vyššie' a aj 'vysoké' slivkové oblasti ...
■ To je síce pekné, ale bohužiaľ (podľa všetkého) Vami uvedené 2 odrody nedokážete ani pomenovať, čiže identifikovať. Takže nielenže nie sú 'v tabuľke', ale meno nemajú ani u Vás (píšete "možná asijská", resp. "jiná K.V."). Bohužiaľ. Ako si potom predstavujete ich zmieňovanie ?

Žiadna tabuľka nie je dokonale úplná a úplne dokonalá. Sú aj tabuľky, ktorých informatívna hodnota sa blíži nule. Myslím si, že toto nie je ten prípad. H.
Takže, tabulka je o současném tržním sortimentu. Co v něm není, správně neexistuje. Rajonizace se dnes nenosí a skutečně kazí kšeft. Školkaři, kteří množili odrůdy o kterých píši, byli blbci, ani jméno odrůdy neznali a proto do silnice nevytesali. Nebudu hrát hru na blbý a chytrý. Nechci, stačí mi slušná odrůda do mých podmínek 450 m/m i bez jména (pro jiné opravdu bohužel).
Letních slivoní (plodících) mám víc jak 10 (spíš k 15ti). JG
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Slivky - Švestky 2023

04 Dec 2023, 21:36

Neregistrovaný napísal:
04 Dec 2023, 21:00
Takže, tabulka je o současném tržním sortimentu. Co v něm není, správně neexistuje. Rajonizace se dnes nenosí a skutečně kazí kšeft. Školkaři, kteří množili odrůdy o kterých píši, byli blbci, ani jméno odrůdy neznali a proto do silnice nevytesali. Nebudu hrát hru na blbý a chytrý. Nechci, stačí mi slušná odrůda do mých podmínek 450 m/m i bez jména (pro jiné opravdu bohužel).
Letních slivoní (plodících) mám víc jak 10 (spíš k 15ti). JG
Prepáčte, ale ja nič proti Vám nemám. Zrejme sme sa celkom nepochopili. Len som sa snažil o téme diskutovať. Ja tú Vašu vetu "rajonizace se dnes nenosí a kazí kšeft..." (v tejto súvislosti) naozaj nechápem. V tabuľke je predsa kolonka "Vhodnosť do oblasti". Autor tabuľky (ktorý mimochodom s "kšeftom" nemá nič spoločné) zvolil ako sekvenciu poradia odrôd termín ich dozrievania - od najskorších po najneskôr dozrievajúce.
Nikto Vám tiež Vaše slušne rodiace letné odrody neberie. Nerozumiem celkom tomu, prečo sa urážate, že tie Vaše odrody v tej tabuľke nie sú. (Neviem, ako by ste ich tam spoznali, keď nie sú známe ich mená). Súhlasím s tým, že je to škoda. Na tú diskusiu o nich si pamätám, snažili sme sa Vám pomôcť v pátraní po ich pôvode - nepodarilo sa. Toho sa týka to 'bohužiaľ', a nie ich 'neexistencie'. Nie som autorom tej tabuľky a ani netvrdím, že je dokonalá. Myslím si ale, že jej existencia tu na fóre je lepšia ako NIČ.
Vašu poznámku o "hre na blbý a chytrý" považujem za neférovú, z mojej strany nič také nezaznelo a mrzí ma, ak to takto vnímate. S tým ale nič neurobim a nebudem sa tým ani zaoberať - neželám si žiadnu zbytočne vyhrotenú polemiku. Rád čítam Vaše príspevky a Váš názor rešpektujem. K tomu svojmu som týmto povedal všetko. H.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Slivky - Švestky 2023

05 Dec 2023, 09:43

Už jsem tu. Moje oblíbené švestky.
Nějak se ztratilo, že jsem ve svém prvním příspěvku prvně tabulku pochválil! Protože si myslím, že každá osvěta je dobrá.
Druhá část příspěvku jsou moje "prsky". Na rozdíl od šlechtitele to mám lehké. Jdu takhle sousední vesnicí, a vidím, našel jsem si odrůdu. Jdu dál a mám druhou. Jména nemají. Ani na pomníku z I. sv. války (samo zezadu)! To je šlendrián. Tak se doptávám, ale marně. Takže blbec.
Šlechtitel to má mnohem těžší. Sedí, hlavu v dlaních. A spásná myšlenka. Zavolám Německo. Haló tam Německo? Máte odrůdy? A máte i jména a máte popis? Tak mi pošlete dvě. Platím převodem.
Tak máme odrůdy i s popisem. "Hodí se od Šumavy k Tatrám". Kdo z nich nenakoupí, je blbec. Procento "usedlých, naturalizovaných" odrůd si každý lehko spočítá sám. Ano, jsou i bariéry. Třeba zemědělské "výrobní oblasti" (kukuřičná, řepařská atd.).
No, a takhle já diskutuji. 🙂 JG
Napísať odpoveď