Slivoň Verity

Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Slivoň Verity

09 Okt 2022, 21:26

Starší odrůda slivoně Verity se tady příliš nezmiňuje, jak to vypadá s odolností na PPV, jsou postižené plody? A plodnost, monilie?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Slivoň Verity

09 Okt 2022, 22:42

Verity je velmi hustě olistěná, jakoby tam bylo víc listí než je třeba. A taky mimořádně plodná. K šarce je slušně tolerantní, zato k monilii vůbec. Shnije pravidelně víc než poloviny plodů. Chuť je příjemně sladká, ale výraznější švestkové aroma nemá.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Slivoň Verity

22 Okt 2022, 19:38

Dnes jsem setřepal a posbíral poslední zbytky odrůdy Verity. V ČR je poměrně málo pěstovaná. Strom má zvláštní list, připomínající vrbu. Plodnost je velmi vysoká, každoroční. Je tolerantní k šarce. Bez postřiku proti monilinii ji neumím pěstovat. Plody jsou menší až střední, protáhlé. Dužnina u mně ulpívá na pecce. Dužnina je šťavnatá, středně sladká, ale chuťově průměrná. Zároveň jsem setřepal i poslední plody odrůdy Valor a Elena. Valor má plody velmi velké. Silně trpí monilinii. Projevy šarky se mi na plodech neobjevují, i když se uvádí, že není tolerantní. Přezralé plody bývají jako bláto. Letos jsem byl příjemně překvapen. Sertřepané plody s takzvanou svraštělou prdelkou byly šťavnaté, sladké a aromatické. A to bylo letos bezslunečné září. Elena po mnoha létech neměla tu výbornou chuť, jak jsem u ni zvyklý. A senzoricky rozhodně mají plody méně cukru, než je obvyklé. To zamračené září se na ni projevilo. K dokonalému vyzrání potřebuje slunce. Takže to bylo letos posledních 90 kg švestek a zase bude o jednu práci méně.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Slivoň Verity

23 Okt 2022, 20:25

Ten Valor mě překivapil. Tady už je možná přes měsíc po sklizni, navíc velice rád opadává, tak si nedovedu představit jeho plody jako "držáky".
Napísať odpoveď