dierky v zrelych slivkach

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

04 Nov 2022, 13:29

rony napísal:
04 Nov 2022, 12:45
rony napísal:
07 Okt 2022, 08:31

Az ma zamrazilo, ked som si uvedomil ten tragicky scenar, ze tie larvy S., ktore sa rychlo pohybuju sa dostanu do skladu jablk a tam zacnu hodovat. To uz je zasa ina otazka, ci larvy S. dokazu navrtat supku jablk?
Asi zistim ciskoro, lebo ked som zistil poskodenie sliviek v sklade, vsetky som ich zobral prec - ale som neskumal ci tam nezostali rozlezene larvy, ak zostali tak tam maju na vyber jablka Admiral a hrusky Boscova flasa.
nepozorujem na jablkach poskodenie larvami drozofilov, ale neviem ci mi tam blizko jablk zostali nejake z napadnutych sliviek.
Takze zatial som nemal jablka/hrusky poskodene drozofilmi.
Drozophila suzukii má iný vývojový cyklus ako napríklad plodokaz/obaľovač jablčný. Pri obaľovačovi samička znáša vajíčka na listy alebo na povrch plodu. Larva sa teda vyliahne mimo plodu a až následne sa doň zavŕta.
Pri drozofile samička kladielkom prebodne šupku plodu a vajíčko kladie dovnútra - do dužiny plodu. Následne vyliahnutá larva podľa mňa nemá dôvod opustiť plod - robí tak až krátko pred kuklením. Vtedy ale už nevyhľadáva iný plod za účelom požeru (na rozdiel od napríklad piliarky slivkovej, kde 1 larva môže poškodiť aj viac plodov), ale iba spadne na zem a kuklí sa v pôde. Časť lariev sa kuklí v dužine plodu a až s ním potom padá na zem. Takže to, že by larvy drozofily v pivnici vyliezli trebárs zo sliviek a prešli za účelom požeru na jablká či hrušky podľa mňa nehrozí. Pri drozofile zrejme platí, že jedna larva škodí len vnútri jedného plodu. V prípade, ak samička nakladie do 1 plodu viac vajíčok, môže byť tých lariev v ňom samozrejme viac. Ale stále platí (podľa mňa), že požer realizujú iba v tomto jednom plode. IH
Napísať odpoveď