dierky v zrelych slivkach

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 11:39

Pri zbere sliviek som si vsimol drobne dierky akoby pichnutie spendlikom, tie napichnute som sa snazil oddelit a zjest.
Slivky boli v chladnej miestnosti rozlozene. Po tyzdni vidim, vyrazne zhorsenie, mnoho sliviek je napichanych, miesto vpichu uz je meke a tecie stava. Niektore hniju alebo maju monilozu.
Skumam miesto vpichu, nasiel som tam drobne biele larvy, dlzky do 3-4mm.
Tipujem ze su to larvy octomilky - drozofily.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Octomilka

cerviky aj vylezaju von a prejdu na dalsie plody, takto vedia casom znicit celu urodu.

Jedine co mi napadlo je dat plody do chladnicky a rychlo skonzumovat.
Skoda, plody Prezenty su velmi chutne a bez poskodenia vyzeraju by aj trvanlive.

na obrazku su tie larvy na slivke.
Prílohy
slivka-octomilky.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 13:45

rony napísal:
06 Okt 2022, 11:39
Tipujem ze su to larvy octomilky - drozofily...
Len aby to nebola táto - pohroma z Ázie (foto).

Niekto spomínal na inom vlákne, že spozoroval teraz čerstvú červivosť jabĺk na stromoch. Mne sa príliš nezdá, že by obaľovače mali ešte takto oneskorenú generáciu, aj keď vylúčiť sa to úplne nedá.
Možno treba aj v prípade týchto jabĺk uvažovať o Drosophile suzukii. Netvrdím, že to tak musí byť, ale jedna z možností to byť môže. Kiežby nie, lebo ak by sa tento druh drozofily začal orientovať aj na slivky a jablká, tak to by bola ozajstná pohroma.
Rozoznať či ide o drozofilu alebo obaľovača by nemal byť problém - larvy drozofily sú oveľa menšie a aj inak vyzerajú, takisto aj otvory po vpichoch na šupke plodov sú drobné (drozofila vpichom znáša vajíčko do dužiny plodu, kým larva obaľovača sa liahne mimo plodu a následne sa doň zavŕtava). IH

Screenshot_20221006-133926_Drive.jpg
Screenshot_20221006-133932_Drive.jpg
Screenshot_20221006-133937_Drive.jpg
Screenshot_20221006-135205_Drive.jpg
Screenshot_20221006-135211_Drive.jpg
Screenshot_20221006-135321_Chrome.jpg
Screenshot_20221006-185648_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 06 Okt 2022, 18:58, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 19:50

Príspevok pani Štěpánky.3 zo 6.10.2020 jasne ukazuje napadnutie plodu slivky - s veľkou pravdepodobnosťou škodcom Drosophila suzukii.
Čo sa týka jabĺk, informácie sú kontroverzné. Niektoré zdroje uvádzajú, že samička uvedenej drozofily nedokáže svojím kladielkom prebodnúť šupku nepoškodeného jablka a údajne kladie vajíčka len do plodov, ktoré majú šupku nejakým spôsobom porušenú. Mám pocit, že ak samička dokáže prebodnúť neporušenú šupku slivky, nemalo by jej robiť problémy prekonať aj šupku jablka (aspoň niektorých odrôd, ktoré šupku nemajú mimoriadne hrubú).
Poprosil by som záhradkárov, ktorí našli TERAZ jablká čerstvo nabodnuté škodcom resp. červivé, aby dôkladnejšie prezreli dužinu týchto plodov. Larvy (aj kukly) drozofily sú drobné - majú dĺžku asi 3-3,5mm. Naproti tomu larva obaľovača je podstatne väčšia a vyhryzenú chodbičku vypĺňa aj väčším množstvom hnedého trusu.
Máme tu už pohromy vo forme vrtivky orechovej aj čierňavky slivkovej/tmavky švestkovej. Ak by Drosophila suzukii začala paušálne poškodzovať v septembri/októbri dozrievajúce jablká, tak by to bola ďalšia 'morová rana' pre záhradkárov. Kiež by sa to nepotvrdilo. IH
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 19:55

Moje čerstvě napadené plody měly chodbičky do jablka zcela čisté, bez trusu.
V jedné jsem našel larvy - podobné jako na ronyho fotce výše.
Další sběr plánuji na pátek/sobotu, pokud už půdou obírat - Idared a Golden zatím drží, tak pokud něco najdu, pokusím se to nafotit.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 19:57

andre.marek napísal:
06 Okt 2022, 19:55
Moje čerstvě napadené plody měly chodbičky do jablka zcela čisté, bez trusu.
V jedné jsem našel larvy - podobné jako na ronyho fotce výše.
Další sběr plánuji na pátek/sobotu, pokud už půdou obírat - Idared a Golden zatím drží, tak pokud něco najdu, pokusím se to nafotit.
Tak toto vôbec nevyzerá dobre... 🙁 IH
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 20:15

Já jsem v tomto optimista, většina jablek má tuhou slupku. Dřínky jsem měla koncem srpna napadené opravdu hodně, ale jablka zatím vypadají dobře. Ty octomilky se u nás masivně množí na planých myrobalánech.
Olomoucko 220 m n. m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 20:45

Štěpánka.3 napísal:
06 Okt 2022, 20:15
Já jsem v tomto optimista, většina jablek má tuhou slupku. Dřínky jsem měla koncem srpna napadené opravdu hodně, ale jablka zatím vypadají dobře. Ty octomilky se u nás masivně množí na planých myrobalánech.
Jablká určite nepatria k ovociu, ktoré by Drosophila suzukii preferovala. Prednosť dáva mäkšiemu ovociu, resp. ovociu s tenšou šupkou.
Problém môže nastať vtedy, ak posledné generácie tohto škodcu neskoro na jeseň už v záhrade nenájdu (takmer) nič, do čoho by si radi 'pichli'. A vtedy im môžu byť dobré aj jablká... IH
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

dierky v zrelych slivkach

06 Okt 2022, 21:14

Všechny napadené plody byly Idared - mám cca 15 stromů ve starém sadě jedné odrůdy. A ty zrovna mají slupku spíše tuhší.
V sadě jsou také nějaké poslední přezrálé švestky a durancie, takže něco jiného na výběr by měly.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

07 Okt 2022, 08:22

Ja sa trapim s octomilkami uz 5 rokov. Mam s nimi velky problem pri hrozne, specialne tmave odrody - ktore ocividne preferuju. Do coho sa pustia zavisi aj od hrubky supky, tiez idu lahsou cestou slabsej supky. Ja kvoli octomilkam musim likvidovat tmave odrody a nesadim nove. Na fore oreve.cz som temu octomiliek vytvoril uz davno a tam velka vetsina nema s nimi taky problem ako ja a preto aj smelo sadia tmave odrody. Riesili sme aj otazku, ci klasicke octomilky su vobec schopne napichnut neposkodenu supku hrozna, prevladajuci nazor bol, ze NIE su. Preto sme tam tiez riesili drozofily Suzukii, ktore uz bezpochyby su schopne hrozno napichnut.  A podobne aj slivky, mirabelky, broskyne.
Moja skusenost je z dvoch roznych zahrad pri dome, v teplej oblasti. V oboch je napadnutie hrozna velmi silne. Ci naozaj mam aj Suzukii alebo len klasicke drozofily to neviem naisto povedat. Drozofily je vidno vela a casto, ktore su Suzukii to som nevedel rozlisit.
Ale ked si citam znova clanky od drozofiloch, tak vyzera, ze jasnym rozlisovacim znakom je prave ten sposob kladenia vajicok. Suzukii urobia dierku do zdraveho plodu a tam nakladu, teda oni aktivne poskodzuju plody a drozofily obycajne nakladu vajicka na poskodene plody - teda neurobia dierku v supke !!! V popise Suzukii sa aj zdoraznuje, ze maju specialne ostre kladielko na poskodenie supky a nakladenie vajec.
To by jasne znacilo, ze u mna su vo velkom aj Suzukii. Uz 4-5 rokov. Skody su velmi velke a aj kvoli nim menim strategiu pestovania ovocia a idem sa orientovat na ovocie, ktore je odolnejsie aj voci hmyzu a teda trvanlive - jablka, kiwi, hrusky.
Drozofily likviduju aj cernice. S malinami nie je vyznamny problem, lebo tie postupne, ale  rychlo dozrievaju (cernice pomaly) - takze drozofily ich nestihaju poskodit pred zberom, alebo aj ked poskodia, tak to nevadi, lebo sa rychlo zjedia - podobne je to aj s jahodami. Dalej je velky problem s jostou - dierky a nasledne octovatenie su bezne. S ribezlami a s egresmi je to lepsie. V literature sa spomina aj kiwi, s velkoplodymi nie je ziaden problem, tie su neskore, husto chlpate. Mozno s nechlpatymi drobnoplodymi je to horsie.

Jablka, hrusky u mna zatial nie su poskodzovane. U mna je ale velka prevaha sezonneho mekeho ovocia nad jablkami, takze drozofily maju z coho vyberat. Keby som nemal ine ovocie ako jablka a hrusky - no to neviem co by dokazali Suzukii s nimi.
Oberal som vela hrusiek Boscova flaska - tie uz vo velkom aj dozreli v sklade, nevidel som tam ziadne poskodenia ako od Suzukii.
Zopar jablk Admiral som nasiel, kde nevylucujem poskodenie od Suzukii - tiez len ako pichnutie spendlikom. Na druhej strane tu je extremne vela mravcov a velmi agresivne poskodzujucich ovocie. Vzdy je problem urcit toho kto prvy nacal to ovocie, ci mravce, srsne, osi, vtaky, Suzukii - ked uz je ovorene, tak tam pride uz cela plejada ineho hmyzu - aj tych co nie su schopni urobit tu prvu dieru v supke.
Napísať odpoveď