dierky v zrelych slivkach

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

07 Okt 2022, 08:31

Ja som tiez spominal cerstve chodbicky v jablkach, ale to urcite nebolo od Suzukii lebo to bola chodbicka - a siroka. Suzukii urobia len dierku spendlikom a nie je tam chodbicka, larvy nakladu pod supku a tie to tam preliezaju ale nevytvaraju chodbicky - tam sa duzina zacne prepadavat lebo ju rozryju, jedia, kadia...
Bohuzial slivky napadnute Suzukii som skladoval hned vedla jablk Admiral, takze zistim, ci tie larvy presli aj na jablka. Budem ich kontrolovat.
Az ma zamrazilo, ked som si uvedomil ten tragicky scenar, ze tie larvy S., ktore sa rychlo pohybuju sa dostanu do skladu jablk a tam zacnu hodovat. To uz je zasa ina otazka, ci larvy S. dokazu navrtat supku jablk?
Asi zistim ciskoro, lebo ked som zistil poskodenie sliviek v sklade, vsetky som ich zobral prec - ale som neskumal ci tam nezostali rozlezene larvy, ak zostali tak tam maju na vyber jablka Admiral a hrusky Boscova flasa.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

dierky v zrelych slivkach

07 Okt 2022, 08:33

Také letos pozoruju více poškozeného ovoce v pozdním období malým vpichem (švestky, jablka) oproti minulým rokům.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

07 Okt 2022, 15:00

rony napísal:
07 Okt 2022, 08:22
...Ci naozaj mam aj Suzukii alebo len klasicke drozofily to neviem naisto povedat...
Na foto 1 je popis typických znakov Drozofily suzukii. U samčekov je to tmavá škvrna na krídle, u samičiek nápadné kladielko. Po týchto znakoch treba pátrať.
Na foto 2 sú obe pohlavia 'obyčajnej' drozofily (Drosophila melanogaster).
Na foto 3 sú samčeky tejto 'obyčajnej' drozofily.
Na foto 4 sú samčeky (1-4) a samičky (5-8) Drozofily suzukii.
Na foto 5 je detail kladielka samičky Drozofily suzukii.

Anglický názov Drozofily suzukii je odvodený práve od škvrny na krídle samčekov - "spotted wing drosophila, SWD" ( = drozofila so škvrnou na krídle). IH

Screenshot_20221007-142636_Chrome.jpg
Screenshot_20221007-142817_Chrome.jpg
Screenshot_20221007-144158_Chrome.jpg
Screenshot_20221007-143230_Drive.jpg
Screenshot_20221007-142603_Chrome.jpg
Screenshot_20221007-142603_Chrome.jpg (23.77 KiB) 1262 zobrazení
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

08 Okt 2022, 00:45

Dakujem, perfektne popisane i zobrazene.
Ale tie rozdieli medzi drozofilou obycajnou a Suzukii je taky mikro maly, ze si vobec nerobim nadeje aby som zbadal napr. kladielko, moznoze tie cierne svrny na kridlach by sa dali. Ked si pozeram drozofilu nazivo - ta je taaaak malicka.
Az dnes som si uvedomil, ze d. obycajna a Suzukii su napohlad cca rovnake aj na tych silne zvecsenych obrazkoch.
Moznoze realne by bolo napichnuty plod s larvou dat do sklenej flasky a pockat si kym larva dospeje. Pozorovat ju vo flaske by bolo vyrazne jednoduchsie.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

08 Okt 2022, 23:05

Uz som vlozil niekolko poskodenych bobul hrozna s dierkou do pohara s vieckom, budem pozorovat Drozofily ci spoznam v nom Suzukii.
Ale prestudovanim rozdielov D. obycajnej a Suzukii to chapem tak, ze jedine Suzukii ma kladielko ktorym narusi supku zdraveho plodu - teda samotna pritomnost dierky v plode + premacknutej vodnatej duziny pod nou - by mala byt spolahlivym indikatorom, ze sa jedna o D. Suzukii.
Bolo som dnes u znamych pri BA a maju silne poskodene hrozno od D. Suzukii (bobule s dierkou) -
aj ekologicky samorodak modry Othello, ktory ma hrubu supku bol silne napadnuty. Toto ma uz fakt hneva, to Othello bola vzdy pre mna super odolna odroda pestovatelne celkom bez chemie a bez osetrovania. Drozofily su este horsia pliaga ako hubove choroby menej odolneho hrozna.
Zostava nam modlit sa, aby aspon hrusky, jablone a kiwi odolali tejto pliage.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

dierky v zrelych slivkach

09 Okt 2022, 20:26

Tak jsem včera něco obral, čerstvě napadených plodů už nebylo tolik, skoro všechno bylo hlavně starší. Našel jsem jedno úplně čerstvé poškození, velikosti cca 1-2mm - zvenku dovnitř - viz foto 1, další trochu čerstvější už bylo i s trusem, spíše zevnitř ven, foto 2. Ani v jednom jablku jsem nyní nenašel žádnou larvu, obě jablka Idared. Obecně je letos to poškození mnohonásobně větší než loni. Loni jsem použil postřik v době aktivity 2. generace, letos jsem si říkal, že to je zbytečné - nebylo...

1 - zvenku dovnitř
Obrázok

2 - zevnitř ven
Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

09 Okt 2022, 23:03

andre.marek napísal:
09 Okt 2022, 20:26
Tak jsem včera něco obral, čerstvě napadených plodů už nebylo tolik, skoro všechno bylo hlavně starší. Našel jsem jedno úplně čerstvé poškození, velikosti cca 1-2mm - zvenku dovnitř - viz foto 1, další trochu čerstvější už bylo i s trusem, spíše zevnitř ven, foto 2. Ani v jednom jablku jsem nyní nenašel žádnou larvu, obě jablka Idared. Obecně je letos to poškození mnohonásobně větší než loni. Loni jsem použil postřik v době aktivity 2. generace, letos jsem si říkal, že to je zbytečné - nebylo...
nastastie ani jedna fotka nie je poskodenie od drozofila Suzukii, je vpich je ozaj len ako vpich spickou ihly. Dierky su tak male, zeby si ich clovek nevsimol, keby tam nebol prepad duziny, pripadna zmena farby a netiekla stava z dierky po miernom stlaceni.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

dierky v zrelych slivkach

10 Okt 2022, 07:44

andre.marek napísal:
09 Okt 2022, 20:26
Tak jsem včera něco obral, čerstvě napadených plodů už nebylo tolik, skoro všechno bylo hlavně starší. Našel jsem jedno úplně čerstvé poškození, velikosti cca 1-2mm - zvenku dovnitř - viz foto 1, další trochu čerstvější už bylo i s trusem, spíše zevnitř ven, foto 2. Ani v jednom jablku jsem nyní nenašel žádnou larvu, obě jablka Idared. Obecně je letos to poškození mnohonásobně větší než loni. Loni jsem použil postřik v době aktivity 2. generace, letos jsem si říkal, že to je zbytečné - nebylo...
Na tej druhej fotke je pravdepodobne poškodenie obaľovačom (2.generácia). Larva je už v pôde pod stromom.
Okrem toho je na tom jablku aj mušincovitosť - hubová choroba spôsobená patogénom Schizothyrium pomi (vid aj foto v prílohe). Na rozdiel od červivosti je to len kozmetická záležitosť. IH

Screenshot_20221010-073040_Chrome.jpg
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

dierky v zrelych slivkach

10 Okt 2022, 10:11

:thumbup: Děkuji za dobré zprávy. Jo, ta mušincovitost je občas vidět, to nějak neřeším. V zastíněnějších částech zahrady je letos i více sazovitosti než loni, díky průběhu počasí a omezení letních postřiků. Poslední fungicid byl po odkvětu kvůli strupovitosti, chtěl jsem vyzkoušet menší míru ošetření a není to úplně ono. I ta strupovitost je trochu více, ale žádná hrůza. Pořád o 100% lepší, než v dobách před ošetřováním.
Každopádně příští rok musím počíhat na ty obaleče :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

dierky v zrelych slivkach

04 Nov 2022, 12:45

rony napísal:
07 Okt 2022, 08:31

Az ma zamrazilo, ked som si uvedomil ten tragicky scenar, ze tie larvy S., ktore sa rychlo pohybuju sa dostanu do skladu jablk a tam zacnu hodovat. To uz je zasa ina otazka, ci larvy S. dokazu navrtat supku jablk?
Asi zistim ciskoro, lebo ked som zistil poskodenie sliviek v sklade, vsetky som ich zobral prec - ale som neskumal ci tam nezostali rozlezene larvy, ak zostali tak tam maju na vyber jablka Admiral a hrusky Boscova flasa.
nepozorujem na jablkach poskodenie larvami drozofilov, ale neviem ci mi tam blizko jablk zostali nejake z napadnutych sliviek.
Takze zatial som nemal jablka/hrusky poskodene drozofilmi.
Napísať odpoveď