Rezať ešte slivku a čerešnu

Peb
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rezať ešte slivku a čerešnu

26 Aug 2022, 20:26

Rezali ,strihali by ste ešte slivku a čerešnu vo výške 450 mnm
..neuskodi im ak je už september za dverami ? Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rezať ešte slivku a čerešnu

26 Aug 2022, 21:32

Peb napísal:
26 Aug 2022, 20:26
Rezali ,strihali by ste ešte slivku a čerešnu vo výške 450 mnm
..neuskodi im ak je už september za dverami ? Ďakujem
Jedna vec je, či je to možné, druhá či je to potrebné. Z časového hľadiska to iste ešte možné je. Ak ale ide o mladé stromky, nechal by som to až na jar budúceho roku - po vypučaní, prípadne aj neskôr (v/po kvete), podľa bujnosti rastu.
Čo sa týka čerešní - príliš silný zásah rezom pri nich býva často skôr kontraproduktívny, platí to najmä o skracovaní výhonkov. Čerešňa následne často nasadí v mieste skrátenia celý praslen nových výhonkov, z ktorého potom vybrať jeden sa dá nezriedka len za cenu viacerých rezných rán (a rizika glejotoku). Pri čerešni je vhodnejšie skôr presvetľovanie - teda odstraňovanie 'zbytočných' výhonkov (zahusťujúcich, križujúcich, nevhodne smerujúcich) v celosti, teda na konárový krúžok. (Niektoré z nich - vhodne umiestnené - je možné premeniť na rodivý obrast Lorettovým rezom 'na čapík' začiatkom júla). Ešte vhodnejšie je ich vylamovanie včas - 'za zelena'. Nezriedka je najvhodnejším 'rezom' čerešne 'nerez' - teda nechať ju tvarovať sa samu. Samozrejme, v prípade intenzívnych, tzv. "moderných" tvarov, to neplati. IH
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Rezať ešte slivku a čerešnu

26 Aug 2022, 21:52

Peb napísal:
26 Aug 2022, 20:26
Rezali ,strihali by ste ešte slivku a čerešnu vo výške 450 mnm
..neuskodi im ak je už september za dverami ? Ďakujem
Slivku by som nerezal. Mnoho ludí sa s tým ohána na fb, že prof. Hričovský káže po zbere úrody ,avšak pri veľkých zásahoch sa tým priškrcuje rast.
Neskoré slivky by podla toho pravidla sa rezali až v októbri...

Čerešňa ak je zapestovana správne, nejako extra ju rezať netreba. Vytvára celkom vzdušné koruny, sem tam nejaký orez robím v čase vegetácie.
Máme starú čerešňu na vtáčnici, ktorá je vysoká asi 11-12 m, a nikdy som ju nerezal. Plodí nadpriemerne, tretinu urody pozberame, 2/3 maju vtáci. Koruna nezahusťuje.
Uplny opak je višna... .
Peb
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rezať ešte slivku a čerešnu

26 Aug 2022, 22:10

Ďakujem vám ...

Nejaký chatár má 3..4 rocnu čerešnu ..ešte som ju ani nevidel ale sám mám skúsenosť s glejotokom u mňa ..a nechcem veľmi pokúšať ..možno až na jar niečo čo zavadzia ..ak je tam nejaká korunka a vobec aký tvar alebo podpnik to ma ani netuším ..tak asi skôr na tu jar to nechám .. najmä tie čerešňe
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rezať ešte slivku a čerešnu

27 Aug 2022, 07:28

Různých "zaručených" rad, jak řezat peckoviny na podzim, najdeme na internetu mnoho. Hodně záleží i na poloze. Já ve střední nadmořské výšce tak pozdě nikdy neřežu. Vždy se ptám, proč bych měl řezat právě počátkem podzimu. Co tím dosáhnu?. Začne se mi řezná rána do zimy alespoň po obvodě hojit? Spíše ne. Pokud musím řezat v létě třešně, udělám to ihned po sklizni. U slivoní, zejména pozdních odrůd, řez po sklizni podle mých zkušeností nemá logiku. Nebezpečí nehojených ran a vzniku klejotoku je velmi vysoké. I průklest udělám na jaře. Podzimní řez na případnou větší květní násadu v příští sezóne je nesmysl. Diferenciace už dávno proběhla. Tak proč tedy tak pozdě řezat. Pochopil bych třeba seříznutí zlámaných větví pod váhou úrody. Ale i takové poškození necham přes zimu tak. Klejotok obvykle nevyskoší a strom opravím řezem na jaře. Třeba mne ale někdo přesvědčí o opaku.
Napísať odpoveď