Monilie

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Monilie

15 Aug 2022, 21:25

Říkal jsem si, že hnilých švestek je na stromech letos míň než jindy. Stačilo pár krátkých deštíků a už je tady. Prim hraje nyní odrůda Carpatin, což je raná pološvestka, které se jinak nedá mnoho vytknout. Velmi úrodná, velké plody dobré chuti. Ale rychlost, s jakou hniloba dokáže zachvátit během jediného dne celý "spečenec" dotýkajících se plodů, ta je neuvěřitelná. Dalšími slivoněmi, kde bývá každoročně silné postižení hnilobou, budou patrně Topstar a Amers. Ty to teprv čeká.
Hniloba na Carpatinu
Hniloba na Carpatinu
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Monilie

13 Sep 2022, 00:27

Monilia mi nici hodne plodov. Po odkvete to vyzera na velku nadurodu, ale postupne plody opadavaju a radikalne menej aj dozrie. Casto to je asi kvoli poskodeniu cervikmi - ale tazko mi je zhodnotit kolko moniliovych plodov bolo cervivych. Striekal som len proti piliarke 1krat.
Striekate aj proti monilioze plodov?
Ale tusim teda, ze zasadnejsie je asi zabranit cervivosti.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Monilie

13 Sep 2022, 08:44

Monilia se projevuje bez ohledu na červivost - i teď, kdy červivé plody jsou už spadané, se monilióza na plodech objevuje. Často na plodech nějak mechanicky poškozených (hlavně hmyzem). A samozřejmě je to dáno odrůdou a reologickými vlastnostmi povrchu plodu-slupky (+ další faktory).
Napísať odpoveď