Kalipso

vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kalipso

04 Aug 2022, 09:09

Už se tu o této pološvestce psalo, ale zaslouží si své vlákno. Plodnost je vysoká - mám ji na jednou stromě spolu se Stanley a toho výrazně překonává. Chuťově je dobrá a sladší než příbuzná Č. lepotica, ale má poměrně měkkou dužinu, tedy tržní odrůda z ní nejspíš nebude. Pro zahrádkáře to bude dobrá odrůda a myslím, nezklame ani v sudu.
Kalipso
Kalipso
Peb
Príspevky: 1977
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kalipso

04 Aug 2022, 10:03

Tiez som na jar sadil 3 kalipsa ..som zvedavý na túto odrdodu ..drží dobre na strome pán Vyslouzil?
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kalipso

04 Aug 2022, 14:44

Kalipso když se malinko podtrhne, tak dužnina vydrží pevná docela dlouho. Jinak je to dobře rozpoznatelná odrůda - z bočního pohledu jsou plody znatelně "ploché".
Sice nejsem pan Vysloužil, ale podělím se o zkušenosti - letos mě v tomto směru Kalipso příjemně překvapilo - zatím největší držák z dosud sklizených odrůd slivoní, sklizňový propad minimální (narozdíl třeba od Katinky nebo Tegery).
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kalipso

04 Aug 2022, 17:21

U tzv. tolerantních slivoní (což bohužel není případ Katinky ani Tegery vzdor původním proklamacím) je zřejmě propad způsoben infekcí PPV. Katinky propadávají hodně, což v prvních letech plodnosti nebývalo. Na Kalipsu zatím projevy šarky nevidím. Propad bych dokonce uvítal, mám strach, že se obalené větve polámou.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Kalipso

04 Aug 2022, 18:33

Zase vybočení z tématu, oslí můstek. Ta Katinka bude s tou šarkou pěkný prevít. Přištěpoval jsem do Lepotice, která má spolehlivou toleranci k šarce, Katinku. Lepotice má nyní šarku přímo ukázkovou. Obě mohou v projevech šarky závodit. Náchylná Domácí švestka vedle se musí jenom stydět. JG
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kalipso

04 Aug 2022, 21:05

Katinky mám dva stromy v různých částech zahrady - jedna na myrobalánu bez projevů šarky, plody střední, někdy až menší, opadávají, ale pouze zralé plody. Druhá je na zavirovaném švestkovém odkopku s projevy šarky, plody velké, dozrávající později (oproti té na myroši) s menším opadem dozrálých plodů (musím setřásat). A teď aby se v tom člověk vyznal.
Napísať odpoveď