Postřik na pilatku

katoo
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Jún 2020, 11:09

Postřik na pilatku

23 Máj 2022, 12:10

Proti pilatce stříkám, jeden rok jsem vynechal a skončil jsem bez švestek. Nyní se chystám na obaleče, za pátek to bylo 42 kousků, sobota 18. Nyní se má ochladit a pršet tak uvidíme.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Postřik na pilatku

23 Máj 2022, 21:29

M.H napísal:
22 Máj 2022, 21:22

Pilatky na jabkách? :shock: tak ty ještě chyběly, u mě je už tak 99% jablek s obalečem, spíš se to dělí na jabka které shnijí a které vydrží, těch je menšina.
Pane M.H., já vás nechci strašit, ale je to jen otázka času. Jelikož si většinou stěžujeme na stejné škůdce. 😁😁
Už jste nachystaný na obaleče východního?
Pilatky stříkám na slivoních i jabloních. Ne že bych chtěla, byla jsem jimi tak před třemi lety donucena. Jak mi dorostly a začaly plodit nové jabloně, tak na nich dokázaly zlikvidovat většinu násady. A zbytek dorazil obaleč. Na vysokokmenech nejsou ty škody tak vidět, tam většinou něco zbyde. Ale ty jablíčka z těch mladých stromků jim chutnají nějak víc.
Olomoucko 220 m n. m.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Postřik na pilatku

24 Máj 2022, 06:31

Letos mi to s postřikem proti pilatce na jabloních moc nevyšlo. Neprocházel jsem všechny stromy, ale u Topazů je napadena zhruba třetina plodů. Často jsou napadeny všechny plody v růžici. Na lepkavých díravých plodech se pásli zlatohlávci.
U slivoní je to podobné, tam už napadené plody začínají hnít.
Prílohy
_20220523_225407.JPG
_20220523_225441.JPG
_20220523_225458.JPG
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Postřik na pilatku

24 Máj 2022, 10:56

Štěpánka.3 napísal:
23 Máj 2022, 21:29
M.H napísal:
22 Máj 2022, 21:22

Pilatky na jabkách? :shock: tak ty ještě chyběly, u mě je už tak 99% jablek s obalečem, spíš se to dělí na jabka které shnijí a které vydrží, těch je menšina.
Pane M.H., já vás nechci strašit, ale je to jen otázka času. Jelikož si většinou stěžujeme na stejné škůdce. 😁😁
Už jste nachystaný na obaleče východního?
Pilatky stříkám na slivoních i jabloních. Ne že bych chtěla, byla jsem jimi tak před třemi lety donucena. Jak mi dorostly a začaly plodit nové jabloně, tak na nich dokázaly zlikvidovat většinu násady. A zbytek dorazil obaleč. Na vysokokmenech nejsou ty škody tak vidět, tam většinou něco zbyde. Ale ty jablíčka z těch mladých stromků jim chutnají nějak víc.
S těmi vysokokmeny je to tak, sousedka podědila minimálně 40 letou velkou jabloň, pořád plodí, ale prý menší jabka nic moc - strom léta neřezaný.... chtěla si vysadit jinou odrůdu - asi měla představu že bude sklízet velké červené jabka ze čtvrtkmenu jak z obrázků :D Jsem ji to rychle rozmluvil a raději půlku dřeva z toho vysokokmenu odřezal - třeba budou jabka zase lepší, uvidíme.

Na obaleče východního mi Mospilan nepůsobí ani na motýla ani na larvy s vadnoucími výhony. Držím se chemického minima -měď kadeřavost broskvoní (+thiram :( ) / síra padlí révové/mospilan pilatka švestek / přibylo letos Signum na meruňky. Jabloně nestříkám, probírku nedělám, obaleč + hniloba bere všechny jabka. Co zbyde posbírám na rychlou spotřebu, pak koupím třeba polské.
Naposledy upravil/-a M.H v 24 Máj 2022, 12:04, upravené celkom 2 krát.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Postřik na pilatku

24 Máj 2022, 11:11

U nás piliarky nie sú. Ani slivkové, ani jabloňové. Ale tiež si myslím, že je iba otázkou (dúfam, že dlhého) času, kedy sa objavia.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  3.226

Postřik na pilatku

24 Máj 2022, 12:29

M.H napísal:
24 Máj 2022, 10:56
... pak koupím třeba polské.
To moc ale nedává smysl, pokud to nejsou bio jablka.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

28 Máj 2022, 17:49

Letošní vynechání postřiku proti pilatce švestkové zřejmě příliš škody nenadělalo. Většina slivoní má - i při viditelném napadení některých plůdků - násadu nadprůměrnou, zejména ty velkoplodé, kde by slušela násada spíš menší (Čačanská raná, Topgigant, aj.). Naopak drobnoplodá Lipnická, která mě bohatou květní násadou přemluvila, abych jí dal ještě šanci, většinu odkvetlých plůdků shodila - jen menší část kvůli pilatce. Úroda Lipnická tak bude opět spíš symbolická, nejspíš i poslední.
Čačanská raná
Čačanská raná
.
Topgigant
Topgigant
Amers
Amers
Toptaste
Toptaste
Lipnická
Lipnická
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Postřik na pilatku

28 Máj 2022, 22:36

Jak kde, tady je poškození pilatkou 80-90%. Naštěstí jen na jednom starším stromě. Takže já tento experiment, tzv. probírku pilatkou, rozhodně už nikdy dělat nebudu. Na ostatních stromech zafungoval Mospilan spolehlivě a to jsem měl trochu obavu, že jsem ho dělal kvůli nepřízni počasí až po úplném odkvětu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

29 Máj 2022, 09:28

Tady je násada u slivoní, jako letos asi u jediného ovocného druhu, veliká - i díky zásahu proti pilatce. Asi nechám trochu volnosti obaleči a poté případně, co bude možné, ještě proberu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

01 Jún 2022, 11:05

Byl jsem zkontrolovat násadu slivoní na svojí zahradě i u sousedů (mnozí z nich mají za to, že pilatka je menší cirkulárka). To, co jsem psal o užitečné probírce pilatkou, musím vzít zpět. Po loňské slabší úrodě švestek (asi 1/4 roku předešlého) lze očekávat úrodu větší.
Odrůdám s mimořádnou násadou (všechny čačanky, Amers, Topgigant, Toptaste, Anna Späth, Topstar, Verity, aj.) pilatka moc nepomohla. Těch 10% napadených plůdků nic neřeší. Buďto si stromy poradí samy propadem nebo bude opět problém s lámáním větví, na probírku se necítím.
Pak jsou tu odrůdy, jejichž násada je průměrná a vůbec by nevadilo, kdyby všechny plůdky dozrály (Domácí, Gabrovská, Čerčinská, Lipnická). Pilatky to ovšem nebraly v potaz a tam jsou tím pádem ztráty větší (možná 20-30% nevelké násady).
U sousedů, kteří své stromy neřežou a nehnojí jako já, je situace ještě horší. Násadu mají nevelkou a plůdků s tečkou je u nich až 50%.
Abych to shrnul - letošní rok je na pilatku nadprůměrně bohatý. Škůdce si nevybíral odrůdy s větší násadou, jak bych očekával. Experiment s vynecháním postřiku proti pilatce v příštích letech zřejmě opakovat nebudu.
Napísať odpoveď