Postřik na pilatku

vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

16 Máj 2021, 08:36

Pozitivem letošního jara u nás bylo, že teplomilné peckoviny - meruňky a broskvoně - unikly mrazům v květu. Že ještě nemusíme být za vodou ukázalo včera večer krupobití. Mokré počasí nahrává rozvoji strupovitosti, která měla silný tlak už loni. Co pamatuji, málokdy byl nadprůměrný výskyt choroby 2 roky po sobě. Chladné loňské léto se projevilo na kvalitě jádrového ovoce, suma teplot bude možná chybět i letos, už teď je zpoždění 2-3 týdny.
Peb
Príspevky: 1932
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Postřik na pilatku

23 Máj 2021, 00:04

Tak ako to vidíte tento rok s pyliarkou ,zabral postrek ? Mám pocit že mospilan zabral lepšie ako reldan ..aspoň zatiaľ to tak vyzerá ..
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Postřik na pilatku

23 Máj 2021, 07:25

Neznám situaci s registraci přípravku na Slovensku. Ale v ČR je Reldan již delší čas restrigovaný. A ani nevím, jestli byl proti pilatkám do slivoní povolen. Jinak byl v ovocnářství velmi účinný. Proti pilatce znamenitě fungovalo Calypso. To rovněž skončilo. Mospilan snad je registrován proti obaleči švestkovému, takže se asi moc nestane, když se použije proti pilatkám, na které funguje. / Ale nevím, mám li nejčerstvější informace /.
Štěpánka.3
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Postřik na pilatku

23 Máj 2021, 16:00

Použila jsem také Mospilan a zatím to vypadá dobře. Ale většinu plůdků na slivoních mám ještě malinkou, takže na hodnocení je ještě brzy.
Ale ani na neošetřeném myrobalánu, který kvetl mezi prvními, to nevypadá špatně. Našla jsem jen pár napadených plodů.
Prílohy
IMG_20210523_102816.jpg
IMG_20210523_102932.jpg
Menší plod už červík vyžral a přelezl do většího.
Menší plod už červík vyžral a přelezl do většího.
Olomoucko 220 m n. m.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Postřik na pilatku

24 Máj 2021, 06:51

Tři roky prošlé Calypso zjevně neztratilo na účinnosti, zatím při letmé prohlídce žádný napadený plod. Škoda, že už došlo 🤨
Neregistrovaný

IP:  168.81

Postřik na pilatku

31 Máj 2021, 23:55

Chtěl bych ještě otevřít toto vlákno, protože jsem teď několik dní „bojoval“ s pilatkou.
Pan Přesličák výše napsal: „A ona je potvůrka vybíravá. Chutnají ji renklódy. Viděl jsem i stoprocentní napadení.“
Pilatkám se moc nevěnuji. Vlastně mě zajímají jen na malém stromku nové „odrůdy“, abych nový „zázrak“ taky ochutnal. Tedy ochutnal dřív, než až v plné plodnosti. Různých kultivarů mám víc jak 15. Pohromadě staré i malé. Také jsem si všimnul, že je potvůrka vybíravá. A to velmi. A právě na mechanismus této vybíravosti a zkušenosti s její vybíravostí, bych se chtěl zeptat, protože u mě si vybírá docela blbě. Preferuje žlutoplodé proti modrým, žluté ryngle proti švestkám. Některým stromům, odrůdám (a zrovna přeplozeným), se skoro úplně vyhýbá. Dobou kvetení to není. Důležitá bude asi odrůda, stav stromu, hnojení. JG
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Postřik na pilatku

01 Jún 2021, 08:53

Tady si pilatka vybírá velkoplodé švestky, Gabrovskou, Stanley před Wangenheimovou, Domácí. Loni jsem neudělal postřik a velkoplodé švestky poškodila více než bych chtěl. U švestek se střední a menší velikostí plodů zase neudělala probírku, kterou jsem potřeboval.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Postřik na pilatku

01 Jún 2021, 22:13

Určitě se shodneme, že si vybírá blbě. Tedy je tam, kde by neměla být a kde by měla být, není. Místní Domácí švestku skoro ignoruje, ale Domácí velkoplodou má ráda. Nemá ráda Herman. Ale docela malé žluté Cukrářské (od Prachatic) má ráda. Taky Elenu ráda. Žluté ryngle (i slívy) má moc ráda. Rané i pozdnější. Ale největší, modré, zase skoro ignoruje.
Na menších stromech jsem si všimnul, že si vybírá stejné kultivary, jaké mají rády mšice. JG
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Postřik na pilatku

01 Jún 2021, 22:49

Pilatka si vybírá to, co je pro ni v dané oblasti nejlepší. Na starém fóru loni někdo psal, že mu kompletně zničila celou úrodu švestek. Dělat probírku švestek pilatkou je tak trochu loterie.
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Postřik na pilatku

02 Jún 2021, 20:29

A ty moje díry v mandlích a meruňkách - to je taky pilatka?
Prílohy
Mandle červivé.jpg
Meruňka červivá.jpg
Napísať odpoveď