Postřik na pilatku

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

25 Apr 2020, 10:10

Začínají pomalu dokvétat slivoně. Tedy u nás, jinde už jsou možná odkvetlé. Nastává čas zásahu proti pilatce švestkové. Každoročně si říkám, jestli ten postřik není zbytečný, ale pokaždé nakonec jeden provedu. V mém okolí ve starých neudržovaných zahradách taky rostou slivoně, jejich úrodu často ani nikdo nesklízí, o chemické ochraně nemůže být řeči. A taky plodí. Za posledních 25 let pamatuju tak asi 2 sezóny, kdy většina sousedů byla bez švestek a mně se celkem urodilo. Jinak ale úrodné a neúrodné roky vycházejí stejně na ošetřovaných i neošetřovaných stromech.
Roku 2018 byla mimořádná nadúroda, stromy se lámaly pod tíhou švestek. Byl bych tehdy vděčný, kdyby část násady pilatka zredukovala. Loňský rok byl naopak výrazně chudší, třebaže stromy kvetly bohatě a postřik jsem provedl. Měla-li by se opakovat úroda z předloňska, pak je opravdu zásah proti pilatce kontraproduktivní.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Postřik na pilatku

25 Apr 2020, 14:22

"Měla-li by se opakovat úroda z předloňska, pak je opravdu zásah proti pilatce kontraproduktivní."

Je to naozaj dilema. Problém je práve v tom podmieňovacom spôsobe (měla-li by se...). V čase kedy treba spraviť postrek to bohužiaľ nemôžeme vedieť. Tiež postrek proti piliarke slivkovej robím. Sú oblasti, kde piliarka až takú veľkú hrozbu nepredstavuje, inde zasa zdecimuje takmer 100% úrody. Osobne si myslím, že je lepšie ten jeden postrek spraviť, než potom zaplakať nad pohromou. Druhou možnosťou je zariskovať. Ani v jednom prípade ale nemáme dopredu zaručené, ako to dopadne. Ideálom by bolo vyhnúť sa obom extrémom - polámaným konárom pod ťarchou nadúrody, resp. konárom bez sliviek. Do toho ale majú čo povedať aj mnohé ďalšie faktory, nielen piliarka. Ale aj táto určitá nevypočítateľnosť robí záhradkárčenie zaujímavým (vedieť všetko dopredu by bola nuda). IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Postřik na pilatku

25 Apr 2020, 15:37

Já už mám to dilema vyřešené. Starší výsadba na myrobalánech a po skoro třiceti létech dosloužil rosič :(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Geronimo
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11 Mar 2020, 13:06

Postřik na pilatku

26 Apr 2020, 08:17

Nějakých 10 let zpátky jsem,pilatku neřešil.Teď když zimy přestaly být zimami,prohlubujícím se suchem a častými jarními mrazy už si postřik proti pilatce švestkové a žluté nedovolím vynechat.V pátek jsem dokvétající slivoně stříknul Mospilanem a až dokvetou Bystrické a Domácí vezmu to ještě jednou Calypsem.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

10 Máj 2020, 13:11

Pilatka letos opět zvítězila. Reldan ve správné koncentraci a v doporučeném termínu - nic. Podle mě se musí aplikovat dříve než je uváděno - pak je ale zase problém s ohrožením opylovačů
IMG_9783.JPG
.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

12 Máj 2020, 14:55

Pane Mikeši, počkejte s hodnocením až do doby zrání. Možná se Vám pilatka jen postarala o účinnou probírku.
Mám jednu necelých 30 let starou velkoplodou švestku (z naBÍDKY firmy Bakker, první rok v ČSFR). Každý rok bohatě kvete, spousta holiček mi každoročně odpadalo, mnoho s černou pilatkovou tečkou. Při nutných terénních úpravách jsme - kvůli vyrovnání terénu - nahrnuli pod kmen stromu asi 20cm zeminy. Od té doby strom kvete stejně, na zemi popadá spousta holiček, jenže na stromě zůstalo již po 2 roky 3x víc plodů než v minulosti. Uvidím, jak letos, jestli to tak bude opět, asi na pilatku přestanu věřit. Podotýkám, že každoročně jeden postřik po odkvětu provedu, ale dělal jsem to i dřív.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

13 Máj 2020, 07:56

Máte pravdu, brod je ještě daleko. Mrzí mě to u odrůd, kde mají plody svá jména. Uvidím, až plody budou větší - ono to pak vypadá trochu jinak.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

16 Máj 2020, 21:04

Tak to nevypadá jinak :( . U některých odrůd jde dolů skoro vše, ostatní tak 85 % .
Naopak jsem letos prakticky nezaznamenal poškození od květopasa na jabloních (jen tak 2-3 kvítky na celé zahradě).
Petr z Pardubic
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 15:38

Postřik na pilatku

16 Máj 2020, 23:50

To je divný, že by byl Reldan tak neúčinný. Já jsem použil Mospilan a později ještě Mospilan + Nissorun proti svilušce. Co si tak vzpomínám byl Reldan málo účinný jen, když jsem ho špatně naředil v o něco slabší koncentraci. Pilatky jsem zatím nikde neviděl. V minulých letech jsem používal Calypso.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

17 Máj 2020, 08:43

Příště se vrátím k Mospilanu nebo ke Calypsu, i když si myslím, že to spíš hapruje v tom termínu aplikace.
Napísať odpoveď