Postřik na pilatku

Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Postřik na pilatku

18 Máj 2022, 16:37

Preháňať by som to nechcel ,to máte pravdu ...no slivky majú za sebou v podstate iba jeden postrek proti piliarke .. od nosanika som našiel na niektorých konaroch 70 percent napichanych sliviek ..pocas 4 rokov čo slivky celkom dobre kvitli tu nebola žiadna poriadna úroda ..z možno 20 stromov som mal pred rokom asi tak do 20 kg ovocia ..žiaľ o nálety okolo mňa sa nikto nestará ..
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

18 Máj 2022, 16:58

Mám pocit, že mnoho pěstitelů důsledně dbá na chemickou ochranu proti škůdcům a chorobám, ne všichni se ale starají o dostatečnou výživu stromů.
Mým "školicím centrem" je pár set metrů za vsí stará Němci rozestavěná dálnice ze 40. let. Je to pruh neobdělávané krajiny, kde roste spousta náletových dřevin, včetně planých ovocných. Prim hrají samozřejmě myrobalány. Řadu z nich jsem naštěpoval, ale dál se o tyto stromy nikdo nestará, maximálně si někdo posbírá nějaké ovoce. Jsou tam úrodnější místa, kde bylo nahrnuto víc skrývky, stejně jako chudá, neúrodná s kamenitým či jílovým podložím. Je zajímavé, že v květu vypadají obalené stromy stejně, jen ty na úrodné půdě jsou možná větší. Ovšem stromy na kamenici a jílovici plodí málo, často střídavě. Neznalý by řekl, že jim chybí opylovač anebo veškerou násadu sežrala pilatka. Jenže kousek vedle, na hlubší ornici nebo na kraji obdělávaného pole mají stromy plodů dost. Neplatí to pro všechny odrůdy stejně, některé pološvestky se dokáží uplodit k smrti, jiné tímto zřejmě v rámci přežití reagují na mělkou půdu a nedostatek živin.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

18 Máj 2022, 20:17

Proti pilatce jablečné jsem se rozhodl letos nezasahovat. Dnes jsem zjistil, že to byla chyba - značné napadení plůdků. Největší napadení u Admirálu a Vandy. To mě zvlášť mrzí :( .
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Postřik na pilatku

18 Máj 2022, 20:23

Mikeš13 napísal:
18 Máj 2022, 20:17
Proti pilatce jablečné jsem se rozhodl letos nezasahovat. Dnes jsem zjistil, že to byla chyba - značné napadení plůdků. Největší napadení u Admirálu a Vandy. To mě zvlášť mrzí :( .
Odroda, ktorej meno sa nevyslovuje (😀), máva väčšinou v ružici viac plodov (často až 5-6). Takže ak nie sú všetky poškodené piliarkou, nemusí to byť až taká tragédia (tak či tak by bola potrebná prebierka). Ale keďže neviem, ako je to u Vás naozaj, tak len teoretizujem... IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

19 Máj 2022, 09:50

Proti pilatce (ostatně proti žádnému škůdci na jabloních) chemicky nezasahuju, napadení bývají snesitelná. Kamarád používá svůj empirický postup. Když uvidí na některé z letních odrůd první dírku v plůdku, postříká všechny jabloně. Věří, že pilatky napadnou nejdřív právě letní odrůdy. Jestli to opravdu funguje, nevím.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Postřik na pilatku

21 Máj 2022, 14:18

Vráťme sa od jabloní k piliarke slivkovej. Na 'starom' totáčfóre prispievateľ uverejnil tento príspevok (viď foto). Ponechajme bokom, že takéhoto významného škodcu sliviek nepozná (to treba akceptovať). Pozornosť chcem zamerať skôr na slová "...SKORO NA VŠETKÝCH PLODÍKOCH...". Nuž, piliarka vie byť riadna potvora a dokáže (niekedy a niekde) 'zrušiť' prakticky celú úrodu. Tohto škodcu rozhodne netreba podceňovať. Pri obrovskej násade kvetov sa však určite dá uvažovať o vynechaní postreku, keďže je otázkou, či je "lepšie" mať malú úrodu, alebo polámané kostrové konáre stromov. Samozrejme, vynechanie postreku proti piliarke neznamená, že úroda nemôže byť aj bohatá. Len keby to človek vedel dopredu... IH

Screenshot_20220521-140037_Chrome.jpg
Screenshot_20220521-140037_Chrome.jpg (32.35 KiB) 1424 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Postřik na pilatku

21 Máj 2022, 22:11

No jo, pilatka ... Dneska, když jsem viděl to napadení, jsem si zase vynadal do ........... :? a stokrát jsem si opsal "Už nikdy nenechám jabloně bez postřiku proti pilatce" :) .
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

22 Máj 2022, 18:47

Postřik proti pilatce jsem letos vynechal. Pamatuju, jak předloni se lámaly větve. Byl jsem dnes zkontrolovat malé holičky slivoní. Černou tečku má asi každý desátý plůdek. Vzhledem k velmi slušné násadě to zatím nevidím jako problém. Ovšem do sklizně je ještě daleko.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Postřik na pilatku

22 Máj 2022, 21:22

To je zvláštní, jeden napíchnutý plod z deseti, tady to je obráceně, zbyde bez postřiku jeden zdravý z 10 a další vlna jsou obaleči ve velkém + hniloba.

Pilatky na jabkách? :shock: tak ty ještě chyběly, u mě je už tak 99% jablek s obalečem, spíš se to dělí na jabka které shnijí a které vydrží, těch je menšina.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Postřik na pilatku

22 Máj 2022, 21:59

Taky jsem se do postřiku pilatky nehnal, ale mšice řádí tak, že už jsem letos stříkal Mospilanem dvakrát. Napřed ty nejvíc prvně napadené stromy, a dnes i ty další. Tak se pilatka "sveze" se mšicemi. A má to! JG
Napísať odpoveď