Postřik na pilatku

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Postřik na pilatku

07 Máj 2021, 14:06

vysloužil napísal:
07 Máj 2021, 13:45
Ivan Hlavatý napísal:
07 Máj 2021, 13:37
vysloužil napísal:
07 Máj 2021, 11:17
...Pěstitel usoudí, že to mohou pilatky a zintenzivní chemickou ochranu...
Pestovateľ si to môže pomerne jednoducho overiť - skontrolovaním opadaných plodov. Piliarka zanecháva na plode svoj nezameniteľný 'podpis' - vyhryzený otvor v plode. IH
To sice může, jenže v té době už je na postřik pozdě.
Asi sa trochu míňame v porozumení. Myslel som to takto: ak pestovateľovi, ktorý nepostrekuje proti piliarke slivky bohato zakvitli, ale na stromoch mu následne zostane len málo plodov alebo žiadne, je vhodné aby opadané plody skontroloval. Ak zistí, že väčšina plodov je 'napichaných', tak má informáciu, že na vine sú piliarky. A BUDÚCI rok môže spraviť postrek proti nim. Ak v plodoch otvory po piliarkach nenájde, príčina bude iná - trebárs aj 'autoregulačný' opad plodov z toho dôvodu, že strom si potrebuje odpočinúť. V súčasnej epidemiologickej situácii by som mu ale odporúčal pri plodoch, ktoré zdanlivo bezdôvodne opadali a sú bez dierok, aby skontroloval aj vnútro kôstok (ich rozbitím). Ak by našiel larvy vnútri kôstok (teda nie v dužine), tak by išlo o oveľa väčší problém než je pomerne ľahko 'riešiteľná' piliarka. Ten problém už v ČR aj SR máme, aj keď zatiaľ našťastie len v niektorých lokalitách. Jeho meno je čierňavka slivková (tmavka švestková) - foto. IH

IMG_20210507_140946.png
IMG_20210507_140946.png (550.65 KiB) 2572 zobrazení
IMG_20210507_141018.png
IMG_20210507_140929.png
IMG_20210507_140929.png (356.85 KiB) 2572 zobrazení
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Postřik na pilatku

07 Máj 2021, 14:51

"V súčasnej epidemiologickej situácii by som mu ale odporúčal "
Normalne som si myslela ze sa bavite o korone ked mi to tam tak udrelo do oci😀😀
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Postřik na pilatku

07 Máj 2021, 21:58

ariadna30 napísal:
07 Máj 2021, 14:51
"V súčasnej epidemiologickej situácii by som mu ale odporúčal "
Normalne som si myslela ze sa bavite o korone ked mi to tam tak udrelo do oci😀😀
Ještě kobylky chybí. ;)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Postřik na pilatku

08 Máj 2021, 07:31

Děkuji pane doktore za překlad a za uveřejňování velmi názorných fotografií. Myslím si, že z těchto to pochopí i naprostý laik. Děláte pěknou osvětu. Stačí se jen zohnout pod stromy a podívat se na plůdky. Hned bude jasné, jestli neúrody na slivoních způsobuje pilatka nebo málo pravděpodobný nedostatek opylovačů. Třetí příčina, zmrznutí květů či malých plůdků, lze také snadno diagnostikovat kontrolou květů po mrazech. / Doufám, že letos nebudu mít možnost toto nafotit a umístit na fórum. /
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Postřik na pilatku

12 Máj 2021, 08:41

Počasí může někdy prakticky znemožnit provést postřik. Tady se dnes konečně utišil silný vítr, tak jsem brzo ráno udělal postřik Mospilanem. Odpoledne má podle předpovědi zase začít foukat, má se přidat i déšť a takové počasí má být až do soboty, takže jindy než dnes ráno bych ten postřik na pilatku už asi neudělal, většina okvětních lístků už opadala.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Postřik na pilatku

12 Máj 2021, 10:32

roman napísal:
12 Máj 2021, 08:41
Počasí může někdy prakticky znemožnit provést postřik. Tady se dnes konečně utišil silný vítr, tak jsem brzo ráno udělal postřik Mospilanem. Odpoledne má podle předpovědi zase začít foukat, má se přidat i déšť a takové počasí má být až do soboty, takže jindy než dnes ráno bych ten postřik na pilatku už asi neudělal, většina okvětních lístků už opadala.
Já jsem namíchal Mospilan před několika dny, u mě taky silně fučelo, tak jsem pořád čekal. A včera ráno už byly napadené první plůdky Čačanské lapotice tak 1 z 5 za pouhý jeden den náletu nebo přes noc asi, tak jsem i v tom větru včera navečer musel neodkladně postříkat. A dneska to vypadá na postřik Durancié, ale musím čekat do večera, pořád tam šmejdí čmeláci a včely, vždycky je tam nějaký velmi opožděný květ. I když možná na velké opylovače jako je včela a čmelák ten účinek postřiku nebude dostatečný, v příbalovém letáku není klasifikace pro včely jako nebezpečný, tak nevím,
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Postřik na pilatku

12 Máj 2021, 11:12

M.H napísal:
12 Máj 2021, 10:32
roman napísal:
12 Máj 2021, 08:41
Počasí může někdy prakticky znemožnit provést postřik. Tady se dnes konečně utišil silný vítr, tak jsem brzo ráno udělal postřik Mospilanem. Odpoledne má podle předpovědi zase začít foukat, má se přidat i déšť a takové počasí má být až do soboty, takže jindy než dnes ráno bych ten postřik na pilatku už asi neudělal, většina okvětních lístků už opadala.
Já jsem namíchal Mospilan před několika dny, u mě taky silně fučelo, tak jsem pořád čekal. A včera ráno už byly napadené první plůdky Čačanské lapotice tak 1 z 5 za pouhý jeden den náletu nebo přes noc asi, tak jsem i v tom větru včera navečer musel neodkladně postříkat. A dneska to vypadá na postřik Durancié, ale musím čekat do večera, pořád tam šmejdí čmeláci a včely, vždycky je tam nějaký velmi opožděný květ. I když možná na velké opylovače jako je včela a čmelák ten účinek postřiku nebude dostatečný, v příbalovém letáku není klasifikace pro včely jako nebezpečný, tak nevím,
I když postřik možná není pro včely jedovatý, zvažme, jestli to stojí za med s přídavkem Mospilanu.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Postřik na pilatku

12 Máj 2021, 11:35

vysloužil napísal:
12 Máj 2021, 11:12

I když postřik možná není pro včely jedovatý, zvažme, jestli to stojí za med s přídavkem Mospilanu.
Slyšel jsem od včelařů, že se včely snaží nepustit do medu škodlivé látky, aby (nás a) své larvy uchránily od jejich účinků. Vyloučí je prý jinak nebo je ponechají ve svém těle. Možná na tom je kus pravdy.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Postřik na pilatku

12 Máj 2021, 12:09

vysloužil napísal:
12 Máj 2021, 11:12
M.H napísal:
12 Máj 2021, 10:32
roman napísal:
12 Máj 2021, 08:41
Počasí může někdy prakticky znemožnit provést postřik. Tady se dnes konečně utišil silný vítr, tak jsem brzo ráno udělal postřik Mospilanem. Odpoledne má podle předpovědi zase začít foukat, má se přidat i déšť a takové počasí má být až do soboty, takže jindy než dnes ráno bych ten postřik na pilatku už asi neudělal, většina okvětních lístků už opadala.
Já jsem namíchal Mospilan před několika dny, u mě taky silně fučelo, tak jsem pořád čekal. A včera ráno už byly napadené první plůdky Čačanské lapotice tak 1 z 5 za pouhý jeden den náletu nebo přes noc asi, tak jsem i v tom větru včera navečer musel neodkladně postříkat. A dneska to vypadá na postřik Durancié, ale musím čekat do večera, pořád tam šmejdí čmeláci a včely, vždycky je tam nějaký velmi opožděný květ. I když možná na velké opylovače jako je včela a čmelák ten účinek postřiku nebude dostatečný, v příbalovém letáku není klasifikace pro včely jako nebezpečný, tak nevím,
I když postřik možná není pro včely jedovatý, zvažme, jestli to stojí za med s přídavkem Mospilanu.
No právě že u toho aktuálního napadení pilatkou raně kvetoucích švestek jako je čačanská je vidět, že nelze postřík už víc odkládat ani kvůli větrům ani kvůli opylovačům co nalítavají na těch několik opožděných květů. Proto stříkám po 8 hodině kdy už včely moc nelétají. Kdybych čekal další 3 dny, tak podle minulých let kdy jsem ještě nestříkal byla nejméně napadena čačanská lapotica a to napíchaných 8 plůdků z 10 - to je opravdu drastická probírka. Nejhůře by bez postřiku dopadly pozdnější švestky - valjevky, cca 90% napíchané.
A to nepočítám obaleče v létě, který na tom zbytku švestek dokoná dílo a v záloze to ještě jistí vosy, kdyby náhodou nějaké plody na ochutnávku zbyly. ;)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Postřik na pilatku

16 Máj 2021, 07:28

Tak se vážení pesimistické předpoklady naplňují. U mně ve středních polohách boj s pilatkou na slivoních jsem letos nezvládl. Váhal jsem s ochranou kvůli včelám a několika dokvétajícím stromům. Potom silně foukalo. V současnosti jsou neustále dešťové přeháňky a ani jinak celkem přesné norské předpovědi se nepotvrdily. Sice jsem postříkal, ale po pěti minutách to spláchl déšť. Jako naschvál pršelo jen u mne. Kilometr dále na všechny strany nic. Půjdu dnes udělat monitoring na slivoních, jaké procento plůdků je napadených. Držím se naděje, že studené a deštivé počasí pilatkám zrovna moc nevyhovuje. Navíc slivoně odkvetly bez mrazového poškození. Třeba pilatka udělala pouze probírku plůdků.
Zároveň letošní rok vidím jako problematický i u houbových choron na jádrovinách. Strupovitost, která za posledních šest let nebyla už u mně vážnější problém, se vrátí asi na původní intenzitu. I když nejkritičtější období teprve nastane.
Tím si nechci stěžovat, že pořád prší. Vždyť pět let ob rok zpět jsme si stěžovali na sucho. Prostě neporučíme větru, dešti. Příroda je svá. Vždy je to výzva a o to je větší ovocnářova radost, když i v nepříznivém roce sklízí pěkné ovoce.
Napísať odpoveď