Moni🫐

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moni🫐

08 Okt 2022, 15:06

vysloužil napísal:
08 Okt 2022, 14:57
larix napísal:
06 Okt 2022, 17:50
Bolo by fajn, keby sa do tohoto vlákna presunuli aj príspevky z duplicitnej témy: viewtopic.php?t=68
Dokonca prvý príspevok tohoto vlákna dátumovo nasleduje až za posledným príspevkom v druhom vlákne, takže by to mohlo byť bez problémov.

Okrem toho si tu dovolím zacitovať zaujímavý príspevok Mirka Přasličáka z inej témy, ktorý sa týka "záhadnej" slivky Moni:
přasličák napísal:
19 Sep 2022, 14:13
Dnes jsem již nevydržel a ochutnal několik měkčích plodů odrůdy Moni. Stromek zaplodil druhý rok po výsadbě. Chutí jsem tedy byl velmi překvapen. Výborná, taková švestko damácová, sladká s příjemnou kyselinkou, silně aromatická. Dužnina výrazně oranžová, oddělitelná od pecky. Velikostně o něco větší nebo shodná s většími klony švestky domácí. Abnormálně šťavnatá. Milovníky slivovice jistě nadchne.
Škoda jen, že k té švestkodomácové chuti nedošlo aspoň o měsíc dřív. :(
Ten Mirkov príspevok je z 19.9.
To nie je až také zlé... IH

Screenshot_20221008-150439_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Moni🫐

08 Okt 2022, 15:24

Tak to je dobře. Ale kdyby to napsal Mirek ještě o 2-3 týdny dřív, bylo by to úplně nejlepší. :)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Moni🫐

19 Okt 2022, 19:08

Čím později jsem Moni chutnal, tím byla lepší. Ideální byla na přelomu září a října. Ač přezralá, žádné bláto. Do vysokých poloh asi nebude ideální, ale do středeních se může osvědčit. Ale znovu upozorňuji, první plodnost ještě nemá vypovídající hodnotu. Milan Fiala uvádí, že u něj netrpí monilinii. Já několik napadených plodů měl. Koncem září Moni u mne ochutnali i Jirka Radochlíb a Pepa Vačkář a chutnala jim značně a to jsou nároční konzumenti. Nějaké poznámky a fotky jsem udělal, ale ještě týden se nedostanu k jejich zpracování. Dělám na zahradě od svítání do setmění, takže na foru mám vynucenou přestávku. Později to snad doženu.
Další nadějná odrůda Nada u mne dozrála až v polovině října. Chuť také výborná, aromatická, švestková. Dužnina tuhší, šťavnatá, žlutooranžová. Na rozdíl od Moni u Nady dužnina ulpívá na pecce. Ale to může být nedokonalým vyzráním. Plody větší, než u Švestky domácí. V teplejších oblastech určitě brzy zdomácní. Do naších poloh Miloši nejspíš nebude.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Moni🫐

19 Okt 2022, 19:40

Mirku, ďakujeme za cenné informácie :thumbup:

Ak by mal niekto z okolia Žiliny o túto slivku (Moni) záujem, napíšte mi správu, viem o jednom zdroji. Treba sa ale ponáhľať (posledný voľný kus).
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Julia KL

IP:  203.187

Moni

09 Okt 2023, 13:42

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť kde u nás zoženiem slivku Mini? Z De mi dali cenu 134 eur aj s poštovným. :)
Dakujem
Napísať odpoveď