Klasterosporióza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť)

PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Klasterosporióza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť)

21 Jún 2022, 15:50

Ahojte, po roku sa mi opäť na moje mladé kôstkoviny (4 ročné) vrátila klasterosporióza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť). Minulý rok to chytilo všetky kôstkoviny (slivku, ringloty, mirabelku a čerešne). Minulý rok na stromčekoch neboli plody, vystriekal som ich 2x Syllitom 65 a pomohlo to. Na jar som chcel urobiť preventívny meďnatý postrek Cuprotonicom, ale nevyšiel mi na to čas.

Tento rok mám na stromčekoch už aj plody. Niekde som čítal, že po aplikácii Syllitu (ešte mi ostal nejaký z minulého roku) by sa už nemali konzumovať plody. Čo by ste mi odporúčali robiť? Je možné konzumovať plody po postrekoch fungicídmi?

Prípadne, ak by sa klasteroporióza až tak nerozšírila (zatiaľ je len na počiatku, trochu viac je napadnutá jedna ringlota), tak počkať až na jeseň/jar a urobiť preventívne meďnaté postreky? Odporúčate na jeseň/jar aj nejaký preventívny postrek fungicídmi? Alebo neriskovať a zasiahnuť čo najskôr?

Rád by som používal, čo najmenej chémie, ale vyzerá, to tak, že v niektorých prípadoch sa tomu nevyhnem. Čo by ste mi odporúčali, aby sa jej výskyt v budúcich rokoch zminimalizoval (ideálne vytratil :) )?

Taktiež som zachytil, že Syllit 65 by sa už nemal predávať, čo by ste odporúčali ako jeho náhradu?

Ďakujem za vaše postrehy.
Naposledy upravil/-a PeterH v 22 Jún 2022, 08:55, upravené celkom 2 krát.
Bungydom33

IP:  241.136

Klasterosporiáza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť)

21 Jún 2022, 18:28

Ja som minulý týždeň striekal postrekom signum svoju cacansku lepoticu proti suchej skvrnitosti. To sa môže aj keď sú plody. Len dodržať ochrannú dobu..
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Klasterosporiáza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť)

21 Jún 2022, 20:11

PeterH napísal:
21 Jún 2022, 15:50
Ahojte, po roku sa mi opäť na moje mladé kôstkoviny (4 ročné) vrátila klasterosporiáza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť). Minulý rok to chytilo všetky kôstkoviny (slivku, ringloty, mirabelku a čerešne). Minulý rok na stromčekoch neboli plody, vystriekal som ich 2x Syllitom 65 a pomohlo to. Na jar som chcel urobiť preventívny meďnatý postrek Cuprotonicom, ale nevyšiel mi na to čas.
Tento rok mám na stromčekoch už aj plody. Niekde som čítal, že po aplikácii Syllitu (ešte mi ostal nejaký z minulého roku) by sa už nemali konzumovať plody. Čo by ste mi odporúčali robiť? Je možné konzumovať plody po postrekoch fungicídmi?
Prípadne, ak by sa klasteroporiáza až tak nerozšírila (zatiaľ je len na počiatku, trochu viac je napadnutá jedna ringlota), tak počkať až na jeseň/jar a urobiť preventívne meďnaté postreky? Odporúčate na jeseň/jar aj nejaký preventívny postrek fungicídmi? Alebo neriskovať a zasiahnuť čo najskôr?
Rád by som používal, čo najmenej chémie, ale vyzerá, to tak, že v niektorých prípadoch sa tomu nevyhnem. Čo by ste mi odporúčali, aby sa jej výskyt v budúcich rokoch zminimalizoval (ideálne vytratil :) )?
Taktiež som zachytil, že Syllit 65 by sa už nemal predávať, čo by ste odporúčali ako jeho náhradu?
Ďakujem za vaše postrehy.
1. Správny názov choroby je klasterosporióza.
2. Nie je pravdou, že po aplikácii Syllitu sa plody nemôžu konzumovať. Treba len dodržať ochrannú lehotu (vhodnejší výraz je čakaciu) - pri kôstkovinách sa odporúča 14 až 21 dní, pri jadrovinách až 60 dní.
3. Syllit už nebude v predaji.
4. Na klasterosporiózu môžete použiť namiesto neho Signum (tento prípravok sa uvádza ako prvá voľba), alebo Talent. Signum môžete aplikovať aj teraz, avšak ak sú už rozvinuté príznaky tejto infekcie, efekt postrekov je limitovaný. (Signum má pri kôstkovinách čakaciu lehotu 7 dní).
5. Preto: ak máte závažný problém s klasterosporiózou kôstkovín, je vhodné:
a) Na jeseň po opade listov toto zhrabať a vyviezť mimo záhradu.
b) V neskorej jeseni po opade listov aplikovať meďnatý prípravok (napríklad Champion). Stromy treba postrekom dôkladne omyť.
c) Aplikáciu meďnatého prípravku zopakovať koncom zimy resp. v skorej jari (napríklad v termíne aplikácie medi proti kučeravosti broskýň streknúť všetky kôstkoviny, prípadne aj jadroviny v záhrade).
d) Organický fungicíd (Signum, Talent) potom aplikovať tesne pred kvitnutím a pri dokvitaní. V prípade daždivého počasia potom ešte podľa potreby postrek 1-2x zopakovať (v 10-14 dňových intervaloch, prípravky je vhodné striedať). IH
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Klasterosporiáza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť)

21 Jún 2022, 22:17

Mne osobne sa so Syllitom zle pracuje kvôli jeho forme - jemný prášok sa ľahko víri do vzduchu, zbytky ostávajú prilepené na všetkom s čím príde do kontaktu a to aj po oplachu vodou (nádobku na navážku treba pri umývaní mechanicky vytierať a aj tak asi v hranách nejaké zbytky ostanú). Oproti tomu s jemnými guľovitými granulkami Signum je radosť pracovať.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Klasterosporióza (dierkovitosť listov, suchá škvrnitosť)

22 Jún 2022, 09:00

Ďakujem všetkým za cenné rady. Pomohli mi, hádam pomôžu aj stromčekom. :)
Napísať odpoveď