Obaľovač slivkovy

Ľubo

IP:  42.195

Obaľovač slivkovy

18 Júl 2022, 21:22

Tiež si myslím, že spintor je veľmi vhodný na piliarku a obaľovače a nemá ,alebo len min.škodlivosť na roztoča dravého.Mne sa zatiaľ veľmi osvedčil proti pásavke zemiakovej.Karate a mospilan mi na ňu už veľmi nezaberajú.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Obaľovač slivkovy

20 Júl 2022, 11:38

Ľubo napísal:
18 Júl 2022, 21:22
Tiež si myslím, že spintor je veľmi vhodný na piliarku a obaľovače a nemá ,alebo len min.škodlivosť na roztoča dravého.Mne sa zatiaľ veľmi osvedčil proti pásavke zemiakovej.Karate a mospilan mi na ňu už veľmi nezaberajú.
Minimální škodlivost na dravého roztoče znamená i minimální škodlivost na všechny roztoče a svilušky. Letošním důkazem přemnožení roztočů - možná i vlivem masivní ochrany proti pilatce - je napadení slivoní hálčivcem višňovým, jaký dosud nepamatuji. Listy vypadaly zkroucené jako od mšic, ale bez mšic.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Obaľovač slivkovy

20 Júl 2022, 23:28

vysloužil napísal:
20 Júl 2022, 11:38
Ľubo napísal:
18 Júl 2022, 21:22
Tiež si myslím, že spintor je veľmi vhodný na piliarku a obaľovače a nemá ,alebo len min.škodlivosť na roztoča dravého.Mne sa zatiaľ veľmi osvedčil proti pásavke zemiakovej.Karate a mospilan mi na ňu už veľmi nezaberajú.
Minimální škodlivost na dravého roztoče znamená i minimální škodlivost na všechny roztoče a svilušky. Letošním důkazem přemnožení roztočů - možná i vlivem masivní ochrany proti pilatce - je napadení slivoní hálčivcem višňovým, jaký dosud nepamatuji. Listy vypadaly zkroucené jako od mšic, ale bez mšic.
Když se vybije pilatka, tak ji nahradí roztoči - nějaký skrytý zákon? Logiku to moc nemá.
Ale je pravda že ti roztoči na švestkách se z ničeho nic objevili po celé republice a kdoví až kam. To jako pasivně roztoči seděli a čekali na svůj rok 2022? Nebo je snad vysypali z letadel - chemtrails? :)
A že přenáší šarku, jak psal p. Přasličák, tak to bude zašarkováno od letoška všude.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Obaľovač slivkovy

24 Júl 2022, 18:33

Podle mých dosavadních zkušeností se mi nezdá, že by Spintor měl nějaký negativní vliv na letošní kalamitní rozšíření vlnovníka višňového. Nemyslím si ani, že je to zapříčiněno použitím Mospilanu proti obaleči švestkovému. Vlnovník je neskutečně rozšířen i ve výsadbách, které nikdy nebyly chemicky ošetřeny. Spíše to dávám do souvislosti s abnormálně teplým a suchým letošním létem. Tedy aspoň v naší oblasti. To vlnovníku vyhovuje. Snad má tak více generací, než je obvyklé. Vlnovníka višňového jsem před čtyřiceti léty neznal. Poprvé jsem jej u sebe zaznamenal v souvislosti s nákupem slivoní z Holovous. Na stromcích byly na mladém dřevě zhojené podélné jizvy, na konci větví byly zmnoženy pupeny a metličky. Tenkráte jsem tomu nevěnoval pozornost. Dnes je ta potvůrka asi všade. A zejména školkaři s ním mají značné problémy. Kamarád s ním poměrně úspěšně bojuje Sulkou v časném předjaří, kdy zamezí namnožení první generace. Případné postřiky arkaricidy v průběhu silného napadení se mi nezdají být dostatečně účinné. Ne všechny učinkují proti všem vývojovým stádiím.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Obaľovač slivkovy

24 Júl 2022, 22:23

přasličák napísal:
24 Júl 2022, 18:33
Podle mých dosavadních zkušeností se mi nezdá, že by Spintor měl nějaký negativní vliv na letošní kalamitní rozšíření vlnovníka višňového. Nemyslím si ani, že je to zapříčiněno použitím Mospilanu proti obaleči švestkovému. Vlnovník je neskutečně rozšířen i ve výsadbách, které nikdy nebyly chemicky ošetřeny. Spíše to dávám do souvislosti s abnormálně teplým a suchým letošním létem. Tedy aspoň v naší oblasti. To vlnovníku vyhovuje. Snad má tak více generací, než je obvyklé. Vlnovníka višňového jsem před čtyřiceti léty neznal. Poprvé jsem jej u sebe zaznamenal v souvislosti s nákupem slivoní z Holovous. Na stromcích byly na mladém dřevě zhojené podélné jizvy, na konci větví byly zmnoženy pupeny a metličky. Tenkráte jsem tomu nevěnoval pozornost. Dnes je ta potvůrka asi všade. A zejména školkaři s ním mají značné problémy. Kamarád s ním poměrně úspěšně bojuje Sulkou v časném předjaří, kdy zamezí namnožení první generace. Případné postřiky arkaricidy v průběhu silného napadení se mi nezdají být dostatečně účinné. Ne všechny učinkují proti všem vývojovým stádiím.
Řekl bych, že letošní masivní výskyt vlnovníka višňového byl patrný ještě dřív než nastalo teplé a suché léto. Prostě letošní rok (nebo příznivá zima?) mu asi vyhovuje. Stejně jako loni nebyly skoro žádné vosy a letos je jich spousta.
Matěj

IP:  57.164

Obaľovač slivkovy

21 Feb 2023, 22:38

Vím, že je na to čas, ale chci se zeptat zavčasu někoho, kdo to používá.
Ten feromonový odparník stačí 1 na sezónu?
Má nějakou expiraci nebo kupujete odparníky do zásoby?
Děkuji.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Obaľovač slivkovy

22 Feb 2023, 18:25

Myslíte li Matěji feromonový odparník na obaleče švestkového, kupuji dva na sezónu. Má u nás dvě generace. Takže před nástupem druhé generace jej vyměním. Klidně nakoupím i na dva roky, skladuji v lednici.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Obaľovač slivkovy

22 Feb 2023, 21:06

Pri väčšom nálete ako u mňa posledný rok za 5...7 dní blízko 100 vky to už prestáva mať aj zmysel za chvíľku je ich tam toľko že sa to nedá počítať a určiť vrchol náletu je tragédia ..ak je menej dá sa to ..osobne by som lepiacu plochu rozdelil hrubou fixkou na štvorčeky a ocisloval štvorčeky aby sa to lepšie rátalo ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď